Haber

Google, Fitbit satın alımını tamamladı

Google, Fitbit satın alımını tamamladı

Google’ın bugün yaptığı duyuruya göre, şirketin 2,1 milyar dolarlık Fitbit satın alımı tamamlandı. Haberler, Google’ın planlanan Fitbit operasyonu ve sıhhat verilerinin kullanımı hakkında bir dizi taahhütte bulunmasının gerisinde, geçen sene AB’nin anlaşmayı onayladığını duyurmasının arkasında geldi.

Duyurusunda, Google’ın teçhizat şefi Rick Osterloh, satın almanın “verilerle değil cihazlar hakkında” olduğunu söyledi. Bu noktayı vurgulayarak, Google’ın dünya çapındaki pazarlarda edinimi nasıl ele alacağına ilişkin taahhütlerini yineledi. Bu taahhütler, Fitbit kullanıcılarının sağlık durumu ve zindelik verilerini Google’ın reklam takibi için kullanmamayı içerir.

Osterloh ayrıca anlaşmanın üçüncü taraf fitness takipçilerinin Android ile egzersiz şeklini ya da Fitbit’in diğer Google dışı hizmetlerle egzersiz şeklini etkilemeyeceğini söyledi.

Satın alma 2019’da yeniden açıklandı

Fitbit’in CEO’su James Park haberi gönül rahatlığıyla karşıladı ve satın almanın şirketin “daha süratli icat yapmasına, daha pozitif seçenek tanıtmasına ve daha da iyi ürünler yapmasına” müsade vereceğini söyledi. aynı zamanda, Fitbit’in ürün ve hizmetlerinin ayrıca iOS keza de Android’de çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

“Enerjik bilgi gizliliği ve güvenlik korumaları sürdüreceğiz, verilerinizin kontrolünü size vereceğiz ve ne “topla ve neden?” dedi Park.

Dünyanın her yerindeki düzenleyicileri anlaşmayı araştırmaya sevk eden, bu gibi bilgi kaygılarıydı.

Tasdik, Google’ın, reklam hedefleme için GPS ve sağlık verileri gibi Avrupa Idareli Alanı’ndaki (EEA) kullanıcıların Fitbit verilerini kullanamaması da dahil edinmek üzere bir dizi koşulla geldi. Onayın bir parçası olarak, AEA kullanıcıları keza sağlık durumu ve zindelik verilerinin diğer Google hizmetleriyle paylaşılmasını devre dışı bırakabilmelidir ve Google, üçüncü taraf giyilebilir cihazları Android ile desteklemeye devam etmeyi kabul etmiştir.

Google’ın duyurusu, Avustralya’nın Rekabet ve Tüketici Komisyonu’nun (ACCC) devralmaya ilişkin nihai kararından önce üretilmiş gibi görünüyor. The Guardian, Aralık ayı sonlarında Google’ın, anlaşmaya düzenleyicinin onayı olmadan devam etmesi durumunda 400 milyon ABD dolarına kadar para cezası riskine girdiğini bildirdi.

O zamanlar ACCC, Google’ın Android’e güvenmeleri nedeniyle Fitbit’in rakiplerini giyilebilir cihaz pazarından çıkarabileceği korkusunun yanı sıra verilerin endişeleriyle ilgili uzlaşma için teklif ettiği koşulları reddetti. ACCC Başkanı Rod Sims, Google’ın sunduğu tavizleri kabul etmesine rağmen, bunların “Avustralya’da etkili bir şekilde izlenemeyeceği ve uygulanamayacağı” konusundaki endişelerini dile getirdi. Avustralyalı düzenleyici, 25 Mart 2021 tarihli yeni bir karar tarihinden önce soruşturmasının devam edeceğini söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı da Perşembe günü bir duyuru yayınlayarak, anlaşmayı hala araştırmakta olduğunu ve Google’ın duyurusundan önce bir sonuca varmadığını söyledi.

“Antitröst Bölümü’nün Google’ın Fitbit’i satın almasıyla ilgili araştırması devam ediyor. The New York Times’a göre, Birim, bir yaptırım uygulayıp uygulamama konusunda nihai bir karara varmamış olsa da, Google’ın Fitbit’i satın almasının ABD’deki rekabete ve tüketicilere hasar verip vermeyeceğini araştırmaya devam ediyor ”ifadesi yer alıyor. “Bölüm, bu incelemeyi olabildiğince kapsamlı, bereketli ve süratli bir şekilde yürütme kararlılığını sürdürüyor.”

Google, Fitbit’i satın aldığını bir yıldan uzun bir zaman önce Kasım 2019’da Osterloh’un “yatırım fırsatı Wear OS’de daha da fazlasını sunmanın yanı sıra Made by Google giyilebilir cihazları piyasaya sürüyor. ”

Park, satın almayı duyuran mektubunda, Fitbit’in 100’den artı ülkede 120 milyondan artı cihaz sattığını söyledi.

Güncelleme 14 Ocak, 10:13 ET: Hak Bakanlığı’ndan, Google’ın Fitbit’i satın almasıyla ilgili soruşturmasının devam ettiğini bildiren izah etme eklendi.

Comments
To Top