Haber

Google Fiber ile ABD’de İki Eyalete 2 Gigabit İnternet Deneyimi Geliyor

Google Fiber ile ABD'de İki Eyalete 2 Gigabit İnternet Deneyimi Geliyor

ABD merkezli teknoloji devi Google, bundan yaklaşık 10 yıl önce, “Google Fiber” isimli bir proje başlattı. Bu proje, birincil etapta epeyce kısıtlı bir kullanıcı kitlesine yüksek hızlı fiber internet sunmayı amaçlıyordu. Üstelik, kullanıcılara sunulacak internet hızı gigabit seviyelerindeydi. Şimdiyse bu projeyle ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı. Google Fiber, 2 gigabit internet hızı sunmaya başlayacağını açıkladı.

Google’ın günlük kullanıcılara sunmayı planladığı 2 gigabit internet, ABD’nin Nashville ve Huntsville kentlerindeki kullanıcılara sunulacak. Ancak bu göz kamaştıran internet hizmetinin şehirlerin tümünde mi kullanılabileceği yahut birkaç mahalleyle mi sınırlı olacağı şu an için bilinmiyor. Google’ın açıklamalarına tarafından bu interneti kullanacak olan tüketicilere Wi-Fi 6 özellikli bir modem ve internet bağlantısının, evin her uygun aynı kalitede olmasını sağlayacak ekipmanlar sunulacak.

2 gigabit internetin tüketiciye maliyeti ne olacak?

Google Fiber

Google kadar yapılan açıklamalara kadar; şirketin sunacağı yüksek çabuk internetin fiyatı, vergisiz haliyle 100 dolar (takriben 780 TL) olacak. AZ ÖNCE de belirttiğimiz gibi bu fiyata modem ve diğer ekipmanlar dahil. Yalnız bu fiyat için belirtmemiz gereken bir ayrıntı daha var. Öyle ancak Google, 1 gibabit internet hızını yeniden aynı koşullarda 70 dolara (takriben 550 TL) satmıştı. Yani kullanıcılar, iki kat internet hızı alırken, iki kat ödeme yapmamış olacaklar.

Google, yeni internet hizmetiyle ilgili olarak çalışmalara başlamış durumda. Hatta şirket, Nashville ile Huntsville’de yaşamış kullanıcılardan talep toplamaya bile başladı. Bu talepleri değerlendirecek olan Google, planları doğrultusunda 2 gigabit internet hizmetini tüketicilere ulaştıracak. İki kentte bir vakit baştan başa deneme edilecek hizmet, herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde piyasaya sürülecek ve milyonlarca tüketici, Google Fiber’i kullanmaya başlayacak.

Comments
To Top