Haber

Google Docs ile Ses Kaydını Yazıya Çevirme Nasıl Yapılır?

Google Docs ile Ses Kaydını Yazıya Çevirme Nasıl Yapılır?

Bir röportaj, konferans, görüşme ya da ders esnasında yazmak yerine ses kaydı olmak epeyce kullanışlı bir yöntem. Ancak bu ses kaydında bulunanları metin haline döndürmek istediğiniz zaman, ses kaydını yazıya çevirme işlemi uzun ve oldukça külfetli olacaktır. Google’ın döküman hazırlama hizmeti olan Google Docs ile ses kaydını yazıya çevirme işlemini zahmetsizce yapabilirsiniz. 

Doğrusu mobil cihazlarımızda yer alan öyle çok mobil uygulama söylenenleri yazıya çevirme özelliğine sahip ama bilgisayarda bir metin yazarken nedense bu koşul daha baskı gibi geliyor. Google Docs ile ses kaydını yazıya çevirme işlemi hiç de güç değil, hatta birkaç deneme sonrası bu konudaki en büyük yardımcınız olacak.

Google Docs ile ses kaydını yazıya çevirme nasıl yapılır?

Adım #1: Buradan VLC Media Player programını bilgisayarınıza indirin ve kurulumu tamamlayın, Adım #2: Buradan abes bir Google Docs dökümanı açın, Adım #3: Sesle Yazma aracını açın, Adım #4: Yazıya çevirmek istediğiniz ses kaydını VLC Media Player üzerinden açın, Adım #5: Teftiş kolaylığı açısından açık pencereleri tabi yandan getirin, Adım #6: Ses kaydını VLC’den oynatmaya başlayın, Adım #7: Google Docs’ta Sesle Yazma aracını başlatın, Ses kaydınızın uzunluğuna tarafından değişen bir sürede ses kaydını yazıya çevirme işlemi tamamlanacak. Adım #9: Olası imlâ hatalarını düzeltin.

Adım #1: VLC Media Player programını bilgisayarınıza indirin ve kurulumu tamamlayın:

ses kaydını yazıya çevirme, vlc

VLC Media Player resmi internet sitesi olan videoLAN üzerinden programı indirin ve kurulumu tamamlayın. Ses kaydını yazıya çevirme işlemi için VLC’nin kullanılmasının nedeni öyle çok ayrı dosya formatını oynatabiliyor olması. Eğer alışık olduğunuz başka bir program varsa onu kullanmaya devam edebilirsiniz.

VLC Media Player programı Windows, macOS, Linux gibi ayrı tüm işletim sistemlerinde kullanılabilen bir programdır. Diğer Taraftan yüklemesi ve kullanması en ince ayrıntısına kadar ücretsizdir. böylece resmi internet sitesi dışındaki yerlerden programı indirmeyin ve ücretli abonelik reklamlarını görmezden gelin.

Adım #2: Abes bir Google Docs dökümanı açın:

ses kaydını yazıya çevirme, google docs

Google Docs hizmetini göstermek için docs.google sayfasını açtıktan daha sonra Google hesap bilgilerinizle giriş yapmalısınız. Eğer kullandığınız internet tarayıcıda daha önce Google hesap bilgilerinizle antre yaptıysanız belirtilen hesabınız üzerinden Google Docs kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Google Docs sayfasını açtığınız vakit karşınıza daha önce hazırlamış olduğunuz dökümanlar, şablon galerisi ve abes döküman seçeneği çıkacak. Hazır şablonlardan birini uygulamak istemiyorsanız abes döküman seçeneğini seçim edebilirsiniz.

Adım #3: Sesle Yazma aracını açın:

ses kaydını yazıya çevirme, sesle yazma aracı

Google Docs ile ses kaydını yazıya çevirme işlemini gerçekleştirmenizi sağlayan en manâlı vasıta, Docs’da yer alan Sesle Yazma aracıdır. Sesle Yazma aracını Araçlar menüsü üzerinden ya da Ctrl + Shift + S tuş kombinasyonunu kullanarak açabilirsiniz. Açtığınız an araç çalışacaktır, kapatmak için üstüne tıklayın.

Adım #4: Yazıya çevirmek istediğiniz ses kaydını VLC Media Player üzerinden açın:

ses kaydını yazıya çevirme, ses kaydı

Mobil cihazlarınızla ya da bambaşka bir aygıt kullanarak aldığınız ses kaydını VLC Media Player üzerinden açılmak için; dosya üzerine çift tıkladığınız süre açılmak için önerilen uygulamalar aralarında VLC’yi seçebilir veya dosya üstünde sağa tıkladığınız vakit açılan menüden Birlikte Aç seçenekleri aralarında VLC’yi tercih edebilirsiniz. 

Adım #5: Kontrol kolaylığı açısından açık pencereleri yan yanlamasına getirin:

ses kaydını yazıya çevirme, pencereler

Bu noktaya dek uyguladığınız adımlar sonucu bilgisayarınızda; Sesle Yazma arabulucu açık halde boş bir Google Docs döküman sayfası ve yazıya çevirmek istediğiniz ses kaydının açık fakat oynamıyor olduğu bir VLC Media Player penceresi açık durumda olmalıdır. Kolay kontrol yapabilmek için iki pencerenin boyutunu ayarlayarak tabi yana getirebilir ya da çift monitör kullanıyorsanız iki ayrı ekrana yerleştirebilirsiniz. 

Adım #6: Ses kaydını başlatın:

ses kaydını yazıya çevirme, oynat butonu

Yazıya çevirmek istediğiniz ses kaydının açık olduğu VLC Media Player penceresinin üzerinde yer alan oynat butonuna tıklayarak ses kaydını başlatın. Olasılıkla ses kaydının açılış bölümünde kısa bir boşluk olacaktır, böylece Sesle Yazma aracını açmak için fazla da acele etmeyin.

Adım #7: Sesle Yazma aracını başlatın:

ses kaydını yazıya çevirme, google sesle yazma

Araçlar menüsü üzerinden ya da Ctrl + Shift + S tuş kombinasyonunu kullanarak açmış olduğunuz Sesle Yazma aracının üzerine tıkladığınız lahza çalışmaya başlayacak ve algılamış olduğu her bir kelimeyi yazıya dönüştürecektir. Vasıta çalışırken kırmızı renkli bir butona dönüşür, durdurmak için butona basmanız tatmin edici.

Adım #8: Ses kaydınızın uzunluğuna göre değişen bir sürede ses kaydını yazıya çevirme işlemi tamamlanacak:

ses kaydını yazıya çevirme, sesle yazma

Ses kaydını ve Sesle Yazma aracını başlattıktan sonradan vasıta, algıladığı bütün kelimeleri yazıya dökmeye başlayacak. Ses kaydınızın uzunluğuna göre değişen bir sürede bütün ses kaydı metne dönüştürülecektir.

Adım #9: Olası imlâ hatalarını düzeltin:

Google Docs Sesle Yazma aracı epeyce maharetli olsa da gerçi hatasız değil. Büyük ihtimalle yazıda böylece fazla noktalama ve imlâ hatası ile karşılaşacaksınız. Ne olursa olsun, bir saatlik bir ses kaydını yazıya dökmekten fazla daha basit bir iş olacaktır. 

Google Docs ile ses kaydını yazıya çevirme nasıl yapılır sorusunun yanıtı yukarıdaki adımlardan oluşuyor. Uzun ses kayıtlarını tek tek yazıya döndürmek gibi engebeli işlerle uğraşmak istemeyenler için bu usul yaşam kurtarıcı olacaktır. 

Comments
To Top