Haber

Google Chrome İçin Favoriniz Olacak 20 Eklenti – 2019

Google Chrome İçin Favoriniz Olacak 20 Eklenti - 2019

Google Chrome, şu anda dünyanın en çok kullanılan web tarayıcısı konumunda. Bu tarayıcı seri ve iyi tasarlanmış temel özelliklerle doymuş fakat bu daha hiçbir şey. Google Chrome’un belli başlı gücü, onu özelleştirmenize ve yeni işlevler katmanıza yarayan eklenti kütüphanesidir. Hatta Chrome Web Mağazasında böylece çok fazla eklenti bulunuyor fakat, hangisinin işinize yarayıp yaramayacağını bilebiliyorsunuz.

Biz de sizi zahmetten kurtarıp işinize fazlasıyla yarayabilecek en iyi 20 Google Chrome eklentisini bir araya getirdik. Oluşturduğumuz listedeki eklentiler keza editörler keza öğrenciler keza internette sık sık takılanlar ayrıca de gündelik kullanıcılar için epeyce elverişli özellikler sunuyor ve hepsini kullanması da oldukça basit. Fakat listemize geçmeden önce küçük genel bir veri verelim:

Google Chrome’a nasıl eklenti kurulur?

google chrome eklentileri

Google Chrome’a eklenti indirmek istiyorsanız tek yapmanız gereken şey Google’ın devlete ait Google Chrome Web Mağazası sayfasını ziyaret etmek. Burada sahip almak istediğiniz eklentileri aratabilir, yeni eklentiler keşfedebilir ve eklentiler hakkındaki genel yorumları okuyabilirsiniz. Bir eklentiyi Chrome’a eklemek için tek yapmanız gereken eklentinin sayfasına girip ‘Chrome’a Ekle’ seçeneğine tıklamak.

En iyi Google Chrome eklentileri

Adblock for YouTube:

youtube reklam engelleme

YouTube için Adblock, YouTube üzerindeki tüm reklamları engelleyen bir içerik filtreleme ve reklam engelleyicisidir. Bu eklenti sayesinde kullanıcılar, reklamlar gibi sayfa öğelerinin görüntülenmesini engelleyebiliyor. Hatta sadece YouTube internet sitesi için değil, başka internet sitelerinde paylaşılan YouTube videolarındaki reklamları da engelleyebiliyorsunuz.

YouTube için Adblock indir

Hover Zoom+:

en iyi chrome eklentileri

Hover Zoom+ bilhassa editörler için oldukça kullanışlı olan bir eklenti. Hover Zoom+ eklentisi sayesinde bir resmin üstüne fare imlecini getirdiğinizde resmin orijinal boyutunu herhangi bir yeni pencere açmadan görebiliyorsunuz. Diğer Taraftan resmin üstüne fare imlecini getirip büyüttüğünüzde, klavyenizde ‘S’ tuşuna basarak devlete ait direkt olarak indirebiliyorsunuz.

Hover Zoom+ indir

CrackWatch:

crackwatch

CrackWatch, bildiğiniz gibi bütün yeni meydana çıkan oyunların kırılıp kırılmadığının çetelesini tutan bir site. Sitede üyelik açıp kırılmasını beklediğiniz oyunların kırılıp kırılmadığı bilgisini almak adına peşine düşüp takip edebiliyorsunuz. Bu sitenin Google Chrome eklentisi baştan sona bunu fazla daha kısa sürede gerçekleştirebiliyorsunuz.

CrackWatch indir

CrxMouse Gestures:

CrxMouse Gestures eklentisi tamamen, Google Chrome tarayıcınızdaki sekmeleriniz arasındaki geçişleri veya sekmeleri kapatmanızı ayarlayabileceğiniz özel fare hareketleri atayabiliyorsunuz. Örneğin sağdaki sekmeye aşmak için sağ tıka basılı tutup sola kaydırın ya da soldaki sekmeye devretmek için sağ tıka basılı tutup sağa kaydırın.

CrxMouse Gestures indir

Print Friendly & PDF:

chrome yazdırma eklentisi

Print Friendly & PDF Chrome eklentisi, tam öğrenci dostu bir eklenti. Bu eklenti bir uçtan bir uca bir internet sayfasını yazdırmak istediğinizde sitedeki resimler, reklamlar, linkler ve tüm boşboğaz unsurları kaldırarak karşınıza salt metni çıkartıyor ve üstünde düzenlemeler yapmanıza müsade veriyor. Bu eklenti tahsis yaparken fazla işinize yarayabilir.

Print Friendly & PDF indir

AdBlocker Ultimate:

Ücretsiz ve gelişmiş bir reklam engelleyicisi olan AdBlocker Ultimate, tüm reklamları tamamen kaldırır. bununla birlikte kötü amaçlı yazılım ve izlenmeyi engelleme özellikleri sunan bu eklentide tarayıcı performansınızı daha da üstteki düzeye çıkarabilirsiniz. Ek olarak bu eklentide diğer reklam engelleyicilerinde yer alan ‘makul reklamları göster’ özelliği bulunmuyor.

AdBlocker Ultimate indir

The Great Suspender:

en iyi chrome eklentileri

The Great Suspender eklentisi, Google Chrome içerisinde çok fazla sekme açık bir şekilde işlem yapan kullanıcılar için birebir eklenti. Bu eklenti baştan sona uzun bir vakit baştan başa kullanmadığınız sekmeler tespit edilip vakit aşımına uğratılıyor ve hafızanız gereksiz bir şekilde harcanmamış oluyor. Sayfayı yeniden yüklemeniz de uzun sürmüyor.

The Great Suspender indir

Session Buddy:

Session Buddy, genellikle gelirini özgür çalışmadan elde eden freelancer’lar için fantastik bir eklenti. Bu eklenti sayesinde kesintisiz açtığınız ve işinizi gördüğünüz sekmeleri birer klasör haline getirebilir ve tek tıkla hepsini aynı anda açabilirsiniz.

Session Buddy indir

Better History:

chrome geçmiş temizleme

Better History eklentisi, sıradan tarayıcı geçmişi akışınızı çok daha ayrıntılı bir ışık halkası getiren bir eklenti. Bu eklenti baştan sona tarayıcı geçmişinizdeki ziyaret edilmiş sitelerin ziyaret edilme tarihlerini saniyesine dek görebiliyorsunuz ve kolay arayüzü sayesinde zahmetsizce istediğinizi bulabiliyorsunuz.

Better History indir

OneNote Web Clipper:

chrome not alma eklentileri

OneNote Web Clipper, Microsoft’un yayınladığı devlete ait bir anekdot alma eklentisidir. Bu eklenti doğru bir internet sitesinde bulduğunuz işinize yarayacak bir yazıyı direkt olarak düzenlenebilir bir biçimde anekdot alıp bulutunuza kaydedebiliyorsunuz. Yalnızca yazıları yok fotoğrafları ve PDF dosyalarını da anekdot alabiliyorsunuz.

OneNote Web Clipper indir

Unshorten.link

link kısaltma eklentisi

Özellikle bir dosya indirmeye çalıştığınız ya da Twitter’dan bir haber sitesinin içeriğine gitmek istediğiniz zaman karşınıza kısaltılmış yönlendirici linkler çıkabiliyor. Unshorten.link eklentisi bir uçtan bir uca bu kısaltılmış linklerin zararlı yazılım barındırıp barındırmadığını saptama edebiliyorsunuz.

Unshorten.link indir

Colorblind – Dalton for Chrome:

chrome renk körlüğü eklentisi

Colorblind – Dalton, ayrı cins renk körlüğü yaşamış insanlar için siteleri ona uygun renk ayarlarıyla düzenleyen epeyce yardımsever bir eklenti. Eklentide Tritanopia (mavi renk körlüğü), Deuteranopia (yeşil renk körlüğü) ve Protanopia (kırmızı renk körlüğü) hastalığı yer alan halk müziği için siteler özel olarak optimize ediliyor.

Colorblind – Dalton for Google Chrome indir

Google Translate:

google translate eklentisi

Google Translate Chrome eklentisi, bildiğimiz Google Çeviri hizmetini fazla daha kullanışlı bir ülkü getiriyor. Bu eklenti tamamen bir internet sitesindeki yazıyı seçtiğiniz süre, dosdoğru seçenek baştan sona o yazının çevirisini istediğiniz dilde görebiliyorsunuz. Bu eklentiyi Windows, Linux ve Mac işletim sistemli bilgisayarlarınızda kullanabiliyorsunuz.

Google Translate indir

Dictionarist – Sözlük

chrome çeviri eklentisi

Dictionarist eklentisi, Google Translate eklentisinin birazcık daha öbür işleyen bir sürümü diyebiliriz. Tekrar bu eklentide de çevirisini bakmak istediğiniz kelimeyi seçiyorsunuz ve ek olarak bu eklentide kelimenin anlamının yanı sıra açıklamasını da görebiliyorsunuz.

Dictionarist indir

Web of Trust:

Web of Trust eklentisi, Google Chrome’un fazla eski günlerinden beri var olan ve fazlasıyla kullanışlı olan bir eklenti. Bu eklenti bir uçtan bir uca Google Chrome tarayıcısında arama yaptıktan sonra karşınıza meydana çıkan sitelerin kullanıcı oylamalarına göre güvenilir olup olmadığını görebiliyorsunuz ve bu sayede fena amaçlı yazılımlardan olabildiğince güvende oluyorsunuz.

Web of Trust indir

Awesome Screenshot:

Awesome Screenshot bir uçtan bir uca tarayıcınızda açtığınız sitelerin ekran görüntülerini doğruca alabilir, kırpma ve çizme gibi düzenlemeleri yapabilir, istediğiniz yere kaydedebilir ve istediğiniz platformdan paylaşabilirsiniz. Her ne değin bu özellik Opera’da dahili olarak bulunsa da Chrome’da da bu açığı böyle kapatabiliyorsunuz.

Awesome Screenshot indir

TinEye:

google resim aratma

TinEye eklentisi, elinizde bir resmin kalitesiz hali bulunduğunda ve daha kalitelisine ihtiyacınız olduğunda işinize fazla yarayabilecek bir eklenti. Bu eklentide bir resmi aratıp resmin benzerlerini kapsayan internet sitelerini görebiliyorsunuz.

TinEye indir

WhatFont:

font bulma

WhatFont eklentisi, özellikle Photoshop üzerinde araştırmalar yapan serbest çalışanlar için fazlasıyla faydalı bir eklenti. Bu eklenti doğruca internette karşılaştığınız bir yazının fontunu direkt olarak görebiliyorsunuz.

WhatFont indir

Custom Cursor for Chrome

Custom Cursor for Chrome, oldukça tatlı bir Chrome eklentisi. Bu eklenti sayesinde tarayıcı üzerindeyken fare imlecinizi istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. İsterseniz eklentinin kendi fare imleçlerini kullanabilir, isterseniz öbür imleçler indirip kullanabilirsiniz.

Custom Cursor for Chrome indir

Dark Reader

Dark Reader eklentisi, gece kuşları için epeyce yardımsever bir eklenti. Bu eklenti sayede herhangi bir siteyi karanlık modu bulunmasa bile karanlık modlu gibi görüntüleyebiliyorsunuz. Ilave olarak kontrastı, parlaklığı, sarılığı ve griliği istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

Dark Reader indir

Google Chrome’da nasıl eklenti kaldırılır?

chrome eklenti kaldırma

Google Chrome’dan bir eklentiyi kaldırmak istiyorsanız yapmanız gereken şey farenize yalnızca iki defa tıklamanızı gerektiriyor. Kaldırmak istediğiniz eklentinin üzerine gelerek sağ tıklayın ve seçenekler arasından ‘Chrome’dan kaldır’ seçeneğini işaretleyin.

En iyi 20 Google Chrome eklentisi listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu ve bunun gibi yararlı içeriklerden farkında edinmek için Webtekno’yu takipte kalmayı unutmayın.

Comments
To Top