Haber

Google CEO’su, AB’ye Karşı İzleyecekleri Stratejinin Ortaya Çıkmasından Sonra Özür Diledi

Google CEO'su, AB'ye Karşı İzleyecekleri Stratejinin Ortaya Çıkmasından Sonra Özür Diledi

Google’ın üstteki kuruluşu Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai, bugün epeyce acayip bir olayla gündeme geldi. Sundar Pichai, Avrupa İç Pazar Komisyonu Üyesi Thierry Breton’dan özür diledi. Sundar’ın Thierry’den özür dilemesinin nedeniyse Google’ın ortaya meydana çıkan kuytu belgeleriydi.

Ortaya çıkan rahat belgeler, Google’ın Avrupa Birliği’ne karşısında atacağı adımları gösteriyordu. Belgeler, Avrupa Birliği’nin internet şirketleri için önerilen yeni yasaların gerisinde Google’ın bu yasalara aleyhinde nasıl savaşacağına yer veriyordu. Belgelerdeki planlar 60 günlük bir süreyi kapsıyordu.

Alphabet CEO’su belgeler sebebiyle özür diledi:

sundar pichai

Sundar Pichai ve Thierry Breton, video konferans üzerinden perşembe günü bir röportaj gerçekleştirdi. Bu yıl üçüncü kez görüşen ikilinin görüşmesi öncesindeyse Thierry Breton hâlihazırda belgelere sahipti. Belgeler sızdırılmadan önce Google göre ayarlanan görüşmede Thierry, elindeki belgeleri röportaj sırasında Pichai’ye gösterdi.

Cuma günü basına açıklama yapan Thierry Breton, “Şaşırmamıştım. Saf değilim. Birazcık eski moda olduğunu düşündüm. Ona bana bir şey söylemen gerekiyorsa kapım daima açık dedim” ifadelerini kullandı. Sundar Pichai ise bilhassa Google’ı hedefleyen bir dil ve politika görürse doğrudan Breton ile iletişime geçeceğini söyledi ve belgeler nedeniyle özür diledi.

thierry breton

Sundar Pichai, bununla birlikte belgeleri daha önce görmediğini veya onaylamadığını açıklama etti. Google’ın dar belgelerinin ortaya çıkmasıyla büyük teknoloji şirketlerinin işlerini engelleyebilecek ya da alıştırma şekillerinde değişiklik yapabilecek önerilen AB kurallarına karşısında yoğun lobi faaliyetlerini bir defa daha gün yüzüne çıkardı. 

Thierry Breton ve Avrupa Rekabet Komisyonu Üyesi Margrethe Vestager, 2 Aralık günü demin taslak aşamasında olan yeni Dijital Hizmetler Yasası ve Dijital Piyasalar Yasası’nı duyuracak. Yeni yasalar şirketleri rakipleri ve düzenleyicilerle verilerini paylaşmalarını ve hizmetlerini ve ürünlerini hileli bir şekilde tanıtmamaya zorlayacak.

Comments
To Top