Haber

Google, Beethoven’ın 250. Doğum Günü Şerefine Çevrimiçi Konser Verecek

Google, Beethoven'ın 250. Doğum Günü Şerefine Çevrimiçi Konser Verecek

Dünyanın gelmiş geçmiş en meşhur bestecilerinden biri olan Ludwig van Beethoven’ın 250. doğum gününe bundan böyle çok az bir süre kaldı. 17 Aralık 2020’de, yaşasaydı 250. yaşını kutlayacak olan Beethoven, Google tarafından unutulmadı. Bu özel gün için ayrıntılı bir etkinlik düzenlemeye hazırlanan arama motoru, uluslararası video projesi Global Ode to Joy‘la dünyaca ünlü besteciyi anacak. 

Meşhur bestecinin 250. doğum günü kapsamında bir çevrimiçi konser düzenlemeyi planlayan Google, bu çalışmasıyla koronavirüs pandemisi döneminde gerçekleştirilemeyen büyük etkinlikler için de bir alternatif sunmuş olacak. 

Global Ode to Joy

Dünyanın her yerinden katılımcı olacak

Global Ode to Joy etkinliğiyle anılacak Beethoven için dünyanın her yerinden sanatçıların katılımı isteniyor. Beethoven’ın birlik, beraberlik ve neşe mesajlarına her zamandan daha pozitif ihtiyacımız olduğuna vurgu yapan Global Ode to Joy etkinliği, bunun için herkesi bu etkinliğe katılmaya gösteri ediyor. 

Videolar Google Arts & Culture Youtube kanalında yayınlanacak

Proje kapsamında gönderilecek videolar aralarında en iyileri derlenip Google Arts & Culture YouTube kanalında yayınlanacak. Keza büyük bir final videosu da hazırlanıp aynı kanalda takipçilerle paylaşılacak. COVID-19 salgını esnasında maddi olarak zorluklar yaşayan müzisyenlere ve müzik aracılığıyla ruh sağlığını iyileştiren projeler için somut takviye sağlamayı da amaçlayan Global Ode to Joy, 4 Aralık 2020’de Türkiye saatiyle 03.30’da yayınlanmaya başlayacak. 

Salgın olmasaydı daha geniş detaylı bir proje düşünülüyordu

Bu kadar büyük bir müzisyenin 250. doğum günü gibi kayda değer bir olay, sahiden fazla daha geniş ayrıntılı bir projeydi. Bu sene baştan başa 6 ayrı kıtada konser yapılması hedeflenirken, pandemi nedeniyle 10 orkestranın yer alacağı çevrimiçi bir konser yapılmasına karar verildi. Google’ın liderliğinde gerçekleşecek bu çevrimiçi konsere 18 uluslararası kültür topluluğu da destek veriyor. 

Katılımcılardan ne isteniyor?

Etkinlik dahilinde dünyanın dağıtılmış yerlerinden sanatçıların neşe verici videolar paylaşmaları isteniyor. Bu paylaşılan videolar bir araya getirilecek ve Music for Relief yoluyla bağış toplanacak. Global Ode to Joy etkinliği hakkında daha pozitif veri elde etmek ve siz de bir videoyla katılımcı almak istiyorsanız, buraya tıklayarak etkinlik sayfasına ulaşabilirsiniz.

Comments
To Top