Haber

Google Asistan ile Mırıldanarak Müzik Bulma Nasıl Yapılır?

Google Asistan ile Mırıldanarak Müzik Bulma Nasıl Yapılır?

Hiç beklemediğiniz bir anda aklınıza takılan ve gün boyu mırıldandığınız bir müziği eskiden internette bulmanız fazla zordu. Şimdi de Google Asistan, sahip olduğu yeni özelliği ile yardımınıza koşuyor. Android ya da iOS işletim sistemine sahip mobil cihazınıza indirdiğiniz, Google Tezgâhtar mobil uygulamasına bulmak istediğiniz şarkıyı biraz mırıldanmanız veya ıslık olarak çalmanız yeterli.

Google Yardımcı üzerinden müzik bulma işlemi için müthiş bir sese sahip olmanıza lüzum değil. Yalnızca Google suni zekasının aradığınız şarkıyı YouTube’da bulabileceği değin mırıldanmanız tatmin edici. Fakat ıslıkla çalarken veya sözsüz olarak mırıldanırken melodiyi bütün tutturamazsanız bulması azıcık zorlama olabilir. Google Tezgâhtar üzerinden mırıldanarak müzik bulgu işlemi için uygulamanız gereken bazı adımlar var.

Google Tezgâhtar ile mırıldanarak müzik bulma nasıl yapılır?

Adım #1: Google Tezgâhtar’ı açın, Ana ekrandayken ‘Okey Google’ şeklinde seslenebilir, arama çubuğundaki mikrofona dokunabilirsiniz. Eğer Google Yardımcı uygulaması yüklü değilse indirebilirsiniz (Android – iOS) Eğer iPhone kullanıcısıysanız, Tezgâhtar uygulamasına Google hesabınız ile antre yapmanız gerekiyor. Adım #2: Google Muavin sizi dinlerken bulmak istediğiniz şarkıyı mırıldanın, Google Yardımcı mırıldanışınızı dinleyip şarkıyı bulacak, Sonuçlar arasındaki dilediğiniz mecradan şarkıyı açabilirsiniz.

Adım #1: Google Muavin’ı açın:

müzik bulma, google asistan

Google Asistan uygulamasını Android cihazlarda başlıca ekrandayken ‘Okey Google’ diktesi ile çağırabilirsiniz. Oysa bu dikteyi ilk önce kullanıyorsanız çalışmayabilir. Sesli komut yerine yine esas ekrandaki Google arama çubuğunun sağında bulunan mikrofon sembolüne dokunabilirsiniz.

Google Asistan hizmeti genellikle Android işletim sistemine sahip çoğu cihaza yüklü olarak geliyor, fakat iOS işletim sisteminde Siri varsayılan olduğu için Muavin’ı App Store’dan indirmeniz gerekiyor. Google Yardımcı uygulaması, cihazınızda varsayılan dil ne işe o dile kadar çalışıyor. Eğer başvuru cihazınızda bulunamıyorsa aşağıdaki mağaza bağlantılarından göz atabilirsiniz:

Google MuavinİNDİR Google Asistan (iPhone)İNDİR

Adım #2: Google Asistan sizi dinlerken bulmak istediğiniz şarkıyı mırıldanın:

müzik bulma, mikrofon

İndirme ve giriş yapma işlemlerinin arkasında Google Tezgâhtar hizmeti başlayacaktır. Uygulama doğrudan doğruya mikrofonu açabilir, eğer açmıyorsa ve sonraki kullanımlarda, sayfanın en aşağıda apaçık bulunan Google renklerine sahip mikrofon butonuna dokunarak mikrofonu açabilirsiniz. Açtığınız lahza Google Muavin sizi dinlemeye başlayacak.

Müzik bulma işleminin can herif noktasına geldik, mırıldanmak. Tanıtımlara tarafından mırıldanmak, ıslık aşırmak gibi melodiyi dışarı çıkaran durumlarda Google Muavin müziği buluyor. Ama mırıldanarak ya da ıslık çalarak melodiyi bütünüyle yansıtmak çok da kolay bir işlem olmadığı için Google Muavin tekrar tekrar anlamayabilir. Eğer çok yanlış veya bilinmeyen bir melodi çalarsanız, netice başarısız olabilir, gerçi denemeye layık. Kesinlikle Asistan ile bir mekanda duyduğunuz şarkıları dinleterek yeni müzikler de keşifdebilirsiniz.

müzik bulma, mırıldanma

Mırıldanma veya ıslık çalma yerine, en azından şarkının birkaç kelimesini melodili olarak söylemeyi deneyin. Suni zeka bile olsa şu lahza için sınırlı bir kapasiteye sahip hatta çok meçhul şarkılar konusunda şansınız olmayabilir. Bulmak istediğiniz şarkıyı bir arkadaşınıza mırıldanır gibi mırıldanmalısınız. Kuşkusuz, Google Muavin arkadaşınızdan daha basit bulacaktır lakin gerçi olabildiğiniz dek net olmanızda fayda var. Yapay akıl sistemi mırıldanmalar ve ıslıklar ile gelişeceği için ilerleyen zamanlarda daha kullanışlı olacaktır.

Google Yardımcı şarkının YouTube videosunu bulacak:

müzik bulma, tarkan

Google Yardımcı, bulmak istediğiniz şarkıyı başarılı bir şekilde mırıldandığınız zaman ara sıra siz mırıldanmayı bitirmeden bile tez şarkının bir YouTube videosunu bulabiliyor. Ara Sıra, başarılı bir mırıldanma olmadığı zaman, sizi sonuna kadar dinliyor lakin mutlaka bir video buluyor.

Mırıldandığınız şarkının orijinal videosunun YouTube’da bulunması, müzik bulgu ihtimalini arttıracaktır. Oysa tanıdık bir şarkı ise ve YouTube’da birden çok videoda duyuluyorsa, Google Tezgâhtar tüm seçenekleri sunacaktır. En kötü ihtimali, Google Muavin’ın mırıldanmanızı anlamadığını düşünelim, bu noktada mırıldandığınız sözler Google üzerinde aranıyor ve karşınıza Google arama sonuçları çıkıyor. Bu Nedenle, bir olasılık, yeniden aradığınız şarkıya ulaşmış oluyorsunuz.

Videoya dokunduğunuz vakit oynamaya başlayacak:

müzik bulma, youtube, video

Başarılı bir mırıldanma ile bulunan müziğinizin YouTube videosu, üzerine dokunduğunuz lahza Google Tezgâhtar arayüzü üzerinden oynamaya başlayacak. Dilerseniz ve yüklü ise videoyu YouTube mobil uygulaması üzerinden açarak izleyebilirsiniz. Yeni bir müzik bulmak için aynı işlemi bitmiş etmeniz yeterli.

Google Muavin ile müzik bulma özelliği Shazam’ın tahtına mı oturacak?

müzik bulma, shazam

Google Yardımcı üzerinden mırıldanarak müzik bulgu hizmeti başladığından beri herkes bu hizmeti Shazam müzik bulma mobil uygulaması ile kıyaslıyor ve onun yerine geçip geçemeyeceğini soruyor. Şu lahza için bu sorunun yanıtının kesinlikle hayır olduğunu söyleyebiliriz. Bunun en büyük nedeni şu lahza için bu hizmetin az önce bebek adımlarını atıyor olması. Daha da geliştiği zaman her tarafta tartışılabilir kesinlikle oysa Shazam ya da diğer müzik bulma siteleri ve o kadar çok müzik bulgu uygulaması Google Asistan’dan çok daha başarılı bir hizmet veriyorlar.

Shazam’ın öteki bir öne meydana çıkan özelliği ise Spotify, Apple Music gibi bambaşka dijital müzik dinleme platformları ile hem de YouTube ile senkronize çalışıyor olması. Yani Shazam üzerinden bulduğunuz bir şarkıyı dilediğiniz yerden dinleme şansınız var. Google Tezgâhtar ise bulduğu müziğin yalnızca YouTube videosunu sunuyor. Muhakkak, Shazam ile Google Muavin üzerinden bulma hizmeti arasındaki en temel ayrım mırıldanarak müzik bulgu özelliği. Shazam ve sözde müzik bulma hizmetleri mırıldanarak müzik bulgu konusunda o kadar başarılı değiller. Bu şart Google Tezgâhtar azıcık daha geliştiği vakit hizmeti on adım ileri taşıyacak.

Google müzik bulgu hizmetinin öteki öne çıkan özelliği ise kullanıcıyı üçüncü taraf bir mobil uygulama kullanmak zorunda bırakmaması. Apple bile iOS işletim sistemine sahip cihazlarda Siri ile müzik bulmanızı sağlarken Google’ın uzun zamandır böyle bir hizmet vermemesi tartışılıyordu. Google, Google Asistan üzerinden müzik bulgu hizmeti ile bu tartışmalara nokta koymasa bile başarılı bir adım attı.

Shazam ile müzik bulma bile radyoda sevdiği şarkıyı bekleyen nesil için inanılmaz bir durumken, Google Tezgâhtar ile mırıldanarak müzik bulgu hizmeti hayallerin gerçek olması anlamına geliyor. Ola Ki bir gün sadece düşündüğümüz bir müziği bulmamızı karşılayan hizmetler de ortaya çıkar fakat o güne değin Google Asistan ile müzik bulma hizmetinin daha da gelişmesini bekleyeceğiz.

Comments
To Top