Haber

Google Asistan, Bir Hata Nedeniyle Siri’nin Fare Olduğunu Düşünüyor

Google Asistan, Bir Hata Nedeniyle Siri'nin Fare Olduğunu Düşünüyor

Arama devi Google, Amazon’un Alexa’sı ve Apple’ın Siri’si ile rekabet eden dijital yardımcısı Google Yardımcı’ı geliştirmek için yoğun mücadele harcıyor. Her geçen gün yeni özelliklerle donatılan sesli yardımcı, kullanıcılara verdiği eğlenceli yanıtlarla bilinse de bazen sistem hatalarıyla gündeme gelebiliyor.

The Independent’ın haberine kadar Android telefonlarda kullanılan sesli asistan, bir hata sebebiyle Siri’nin fare olduğunu düşünüyor. Bu noktada kullanıcılar asistana farelerden hoşlanıp hoşlanmadığını sorduğunda Apple’ın bilgisayar ve telefonlarında yer alan sesli muavin teknolojisi Siri’ye hakaret ediyor.

Google Asistan, Siri’nin fare olduğunu düşünüyor:

Google Asistan

İddia edilene kadar Google Tezgâhtar’a “Hey Google, fareleri sever misin?” sorusu soran bir kullanıcı, “Siri’nin kendi evine kavuşması için fazla heyecanlıyım” şeklinde yanıt alıyor. Ardındaki muavin, “Ona şahane bir yeni ev hediyesi bulmak istiyorum, ola ki bir yavru köpek” diye devam ediyor ve ardındaki bir köpek emojisi gösteriyor.

Bu noktada soru Türkçe dilinde sorulduğunda Google Tezgâhtar’ın düzgün netice verdiğini ve hatanın İngilizce dili için geçerli olduğunu da belirtelim. Google Asistan’ın neden bu şekilde bir yanıt verdiği ise bilinmiyor fakat The Independent, arama devinin konuyu araştırdığını söylüyor.

Aynı bir sorun, geçtiğimiz yıllarda Apple’ın sesli asistanı Siri’nin de başına da gelmişti. Birilerinin Donald Trump’ın Wikipedia sayfasında değişiklik yapması nedeniyle meydana gelen bu sorun yüzünden Siri, ABD Başkanı’nın bir penis olduğunu düşünüyor ve kullanıcılar Donald Trump’ın yaşını sorduğunda penis fotoğrafı gösteriyordu.

Comments
To Top