Haber

Google: Android, Chrome, Windows ve iOS’ta Önemli Güvenlik Açıkları Bulduk

Google: Android, Chrome, Windows ve iOS'ta Önemli Güvenlik Açıkları Bulduk

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google’ın hemen her yazılımdaki emniyet açıklarını bulmakla görevli beyaz şapkalı hacker ekibi Google Project Zero; Chrome, Android, Windows ve iOS gibi yüz milyonlarca kullanıcıya sahip popüler yazılımlarda kritik emniyet açıkları bulduklarını açıkladı.

Varsayım edebileceğiniz gibi Google, tespit edilen güvenlik açıklarını ivedilikle geliştiricilerine haber verdi ve laf konusu açıklar çabuk bir şekilde giderildi. Oysa Google’ın açıklamalarına tarafından laf konusu emniyet açıkları saptama edilip giderilene değin bilgisayar korsanları bu açıklardan etkin bir şekilde faydalandı.

Google, tespit edilen bütün güvenlik açıkları için Microsoft ve Apple’ı haberdar etti

Google güvenlik açığı

Google, laf konusu açıklar hakkında fazla fazla detay paylaşmadı ancak yer alan açıklardan biri için Apple, iOS 12 ile çalışan iPhone 6 ve iPhone 5S’lere dahi güncelleme yayınladı. Bu denli eski cihazlara güvenlik güncellemesi yayınlanması, laf konusu açıkların önemli olduğunun bir göstergesi ama ayrıntısıyla uğraşma paylaşılmadığı için bu konuda veri veremiyoruz.

Apple, söz konusu emniyet açıklarıyla ilgili sorulara cevap vermedi. Microsoft ise CVE-2020-17087 kodlu güvenlik açığı için kasım ayında bir emniyet güncellemesi yayınladığını bildirdi. Laf konusu güvenlik ihlalleri ile ilgili paylaşılan bilgilere göre bütün açıklar birbiri ile bağlantılıydı ve Google Project Zero ekibinin tüm açıkları bulması 10 günü buldu.

Comments
To Top