Haber

Google, Android 12 ile Birlikte İşletim Sistemi Üzerindeki Kontrolünü Artıracak

Google, Android 12 ile Birlikte İşletim Sistemi Üzerindeki Kontrolünü Artıracak

Android işletim sisteminde uygulamaların bayt kodunu lokal komutlara çeviren bir dilekçe çalıştırma ortamı olan Android Runtime ya da ART’nin güncellenebilmesi için mevcut durumda Google’ın Android işletim sistemi için bir OTA güncellemesi yayınlaması gerekiyor ancak bu durumda güncellemelerin cihazlara ulaşmasının kontrolü üreticilerin elinde bulunuyor. Oysa Android 12 ile birlikte bu koşul adamakıllı değişken.

Bir XDA geliştiricisi olan luca020400 tarafından yapılan keşfe göre Google, Android 12 ile birlikte ART’yi bir Mainline modülü haline getirmeyi planlıyor. Buna tarafından Google, Android 12 ile birlikte cihaz üreticilerinin Google imzalı bir ART modülünü cihazlarda ön yüklü olarak kullanmasını gerekli kılabilir. Bu durumda Google, ART’yi üreticilerden bağımsız bir şekilde güncelleyip, bu güncellemeyi tüm cihazlara yayınlayabilecek.

android

Google’ın Android işletim sisteminde daha fazla kontrole sahip olmasının iyi mi fena mü olduğunun cevabı, geliştiriciden geliştiriciye değişebilir. gerçi Google kadar teftiş edilen ve güncellenen ekosistem genelinde istikrarlı bir ART’nin olması, çoğu geliştiricinin işine gelecek bir gelişme olsa lüzum.

sırası gelmişken bilmeyenler için anlatmak icabında Google; Android güncellemelerinin daha süratli yayınlanabilmesi için Project Treble’ı hayata geçirmişti ve bu proje ile birlikte cihaz üreticilerinin oluşturacağı özelleştirmeler ile Android işletim sisteminin çekirdeğini birbirinden ayırarak üreticilerin daha hızlı güncellemeler sunabilmesinin önünü açmıştı. Yukarıda bahsettiğimiz gibi ART’nin bir Mainline modülü haline gelmesi, şu belli başlı kadar yalnızca sistem güncellemeleri ile güncellenebilen ART’nin Play Store üzerinden bağımsız bir şekilde güncellenebilmesini olası kılacak.

Comments
To Top