Haber

Google, Aliye Berger’in 117. Doğum Günü Anısına Doodle Yayınladı

Google, Aliye Berger’in 117. Doğum Günü Anısına Doodle Yayınladı

Bugün, Türkiye’nin ilk kazıma ve oyma gravür sanatçısı Aliye Berger’in 117. doğum günü. 1974 yılında hayata gözlerini yuman Berger, ardında bırakmış olduğu sanat eserleri ve başarısıyla büyük bir gururla anılmaya devam ediyor.

Google, Türk sanat tarihinde kayda değer bir yere sahip olan Aliye Berger’i anmayı unutmadı. Dev arama motoru, ana sayfasında Aliye Berger için özel bir doodle oluşturdu. Kullanıcılar, bu doodle’ın üzerine tıklayarak, Aliye Berger ile ilgili bütün bilgilere ve haberlere kolaylıkla ulaşabiliyor. 

Aliye Berger kimdir? 

Aliye Berger

Türkiye’nin birincil kazıma ve oyma gravür sanatçısı olan Berger, bununla birlikte Halikarnas Balıkçısı olarak anılan Cevat Şakir Kabaağaçlı ve usta Fahrunnisa Zeyd’in kız kardeşi. 1903 yılında İstanbul Büyükada’da dünyaya gelen Berger, Inşa Kredi Bankası’nın düzenlediği bir resim yarışmasında “Güneşin Doğuşu” adlı yağlı boya çalışmasıyla birinci oldu. 

Ünlü ressam, yakalamış olduğu ilk başarısının gerisinde, İstanbul’u ve jurnal hayattan kesitleri lirizm ve ekspresyonist sanat akımlarıyla eserlerinde yansıtmaya başladı. Yaşamı boyunca dünyanın dört bir yanına 12 bambaşka sergi açan Berger’in eserleri, sanatçının vefatının ardından bile sergilerde zirve göstermeye devam ediyor.

Google’ın Aliye Berger için yayınladığı doodle

Aliye Berger Doodle

Aliye Berger, ölümünün gerisinde 46 sene geçmesine rağmen büyük bir özlemle anılan sanatçıların arasında yer alıyor. Google’da bu ressam sanatçıyı anmayı unutmamış ve asıl sayfasında Berger için özel bir doodle oluşturmuş. Kullanıcılar, doodle’a tıklayarak meşhur artist Aliye Berger hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir.

Comments
To Top