Haber

Google, 2020 Boyunca Türkiye’de ve Dünyada En Çok Nelerin Aratıldığını Açıkladı

Google, 2020 Boyunca Türkiye’de ve Dünyada En Çok Nelerin Aratıldığını Açıkladı

Google’da anlık olarak nelerin aratıldığını peşine düşüp takip edebildiğimiz, geçmişe yönelik raporlar görebildiğimiz Google Trendler aracı üzerinden, 2020’nin arama trendleri açıklandı. genelde yaklaşık olarak her kategoride koronavirüs salgının etkisini görmek muhtemel.

Global arama listesine kıyasla Türkiye’deki genel aramada “koronavirüs” terimi zirvede değil. Onun yerine salgın sebebiyle hayatımıza giren uzak eğitimin sürdürüldüğü EBA platformu zirvede yer alıyor. Derhal gerisinde da bu yıl asgari salgın değin kişisel ve toplumsal gündemimizde yer tutan “Dolar kaç TL” araması yer alıyor, aracısız “corona virüsü” biçiminde yapılan arama ise üçüncü sırada.

2020’de en fazla yapılan Google aramaları (Türkiye):

Genel aramalar: EBA Dolar kaç TL Corona Virüsü Yer Sarsıntısı Zoom Dizi:  Sadakatsiz Mucize Doktor Masumlar Apartmanı Sen Çal Kapımı Alev Ateş İsimler: Fahrettin Koca Patent Albayrak Ebru Şallı Ellen Page Alaattin Çakıcı Kaybettiklerimiz: Kobe Bryant Pınar Gültekin Nur Yerlitaş Aytaç Yalman Aleyna Çakır Nasıl:  HES kodu nasıl alınır Zoom programı nasıl kurulur 1000 TL takviye başvurusu nasıl yapılır Uzakta eğitim nasıl oluyor Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir Tasvir:  Ekmek Pide Aşure Çökertme kebabı Ramazan pidesi

Bütün kategorilerde açık şekilde koronavirüs salgının, gündelik hayatımıza etkilerini görüyoruz. Genel aramalarda eğitim ve ekonomiye karşın aramalar dikkat çekiyor. Ardındaki bilhassa Elazığ ve İzmir depremleri sebebiyle “yer sarsıntısı” araması dördüncü sırada yer alıyor. Son sırada ise eğitimden iş dünyasında yılın en çok kullanılan yazılımı “Zoom” yer alıyor.

İsimler listesinde ise salgının da etkisi ile Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca başı çekiyor. Hemencecik peşinde Eski Hazine ve Maliye Bakanı Patent Albayrak, ünlü manken Ebru Şallı, eşcinsel olduğunu açıklayan ABD’li aktör Ellen (Eliot) Page ve Alaattin Çakıcı dikkatleri çekiyor.

Kaybettiklerimiz köşesinde ise tüm dünyada olduğu gibi zirvede efsane basketbolcu Kobe Bryant var. Hemencecik ardındaki cinayete kurban giden Pınar Gültekin, hayatını kaybeden modacı Nur Yerlitaş, koronavirüs sebebiyle vefat eden Aytaç Yalman ve yine, ne eyvah oysa cinayete kurban giden Aleyna Çakır yer alıyor.

Nasıl ve tanım kategorilerinde ise salgın ile birlikte hayatımıza giren uygulamaları, kısıtlamalar nedeniyle evde üretmemiz gereken ekmek ve pide gibi temel gıdaları listelerde görüyoruz.

2020’de boyunca Google’da en fazla yapılan aramalar (Küresel):

Genel aramalar:  Coronavirus Election results (Seçim sonuçları) Kobe Bryant Zoom IPL (Hindistan Premier Ligi) Haberler: Coronavirus Election results (Tercih sonuçları) Iran Beirut (Beyrut) Hentavirus Aktörler: Tom Hanks Joaquin Phoenix Amitabh Bachchan Ricky Gervais Jada Pinkett Smith Atletler:  Ryan Newman Michael Jordan Tyson Fury Tom Brady Mike Tyson Oyunlar: Among Hafıza Fall Guys Valorant Genshin Impact The Last of Fikir 2 Kayıplar: Kobe Bryant Naya Rivera Chadwick Boseman Sushant Singh Rajput George Floyd Şarkı sözleri:  WAP Savage Love GOOBA Skechers Dynamite Filmler: Parasite 1917 Black Panther 365 Dni Contagion İnsanlar: Joe Biden Kim Jong Un Boris Johnson Kamala Harris Tom Hanks Tarifler: Dalgona coffee (Dalgona kahvesi) Ekmek Sourdough bread (Ekşi mayalı ekmek) Pizza Lahmacun TV programları: Tiger King Big Brother Brasil Money Heist (La Casa de Papel) Cobra Kai The Umbrella Academy

Google’ın detaylı Trendler raporuna buradan ulaşabilir, ülke listesinden Türkiye veya diğer ülkeleri seçebilir, görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top