Haber

Gökbilimciler: Samanyolu Galaksisi Kendini Yok Etmiş Uygarlıklarla Dolu

Gökbilimciler: Samanyolu Galaksisi Kendini Yok Etmiş Uygarlıklarla Dolu

Cornell Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, Samanyolu Galaksisi’nde milyarlarca yıl önce kendini değil etmeyi başarmış birdenbire artı medeniyetin varlığını öne sürüyor. Süre içinde Samanyolu’nun evrimini göz önünde bulundurarak yapılan bu araştırma, uzayda yaşamın var olduğunu kanıtlamaya en çok yakında olacak olan çalışmalardan birisi olabilir. 

Araştırmacılar, bundan tam 5 milyar önce Samanyolu’nda uygarlık türlerinin tepe yaptığını, ancak çoğu uygarlığın vakit içerisinde kendi kendini yok ettiğini bahis ediyor. Hakem onayından geçen araştırma, Arxiv adlı bilimsel çalışmaların yer aldığı bir kaynakta yayınlandı.

Medeniyetler, Samanyolu Galaksisi oluştuktan 13,5 milyar sene sonra çoğalmaya başlamış olabilir

samanyolu galaksisi

Araştırmadaki en kayda değer unsurlardan birisi, Samanyolu’nda yaşamış uygarlıkların akıllı yaşam gelişimini etkileyen faktörler oldu. Bu faktörlerin arasında Güneş benzeri yıldızların ve ölümcül süpernova patlamalarının sıklığı bulunuyordu. Bunlar, bir medeniyetin azami ne değin yaşayabileceği gibi sorulara yanıt verebilecek faktörlerin arasında yer alıyordu. Araştırmayı yürüten bilim insanları, Samanyolu’nda yaşamış medeniyetlerin galaksi oluştuktan 13,5 milyar yıl daha sonra çoğalmaya başlamış olabileceğini dile getiriyor. 

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde 3 fizikçi göre yayınlanan bir makale, Samanyolu Galaksisi’nde yaşamın en fazla nerede görülebileceğini anlatırken, zeki uygarlıkların kendilerini yok etme eğiliminde olduklarını da belirtiyor. Bu makale ve meşhur astrofizikçi Frank Drake’in 1961 yılında yazmış olduğu denklemden yola çıkan araştırmacılar, Samanyolu’ndaki akıllı yaşamın ortaya çıkış tarihini hesapladı ve bu uygarlıkların vakit içerisinde kendi kendilerini değil etmiş olabileceklerini dile getirdi.

Comments
To Top