Haber

GM, otonom Cadillac ve uçan araba konseptleriyle sürprizler yapıyor

GM, otonom Cadillac ve uçan araba konseptleriyle sürprizler yapıyor

CES, bir takım çılgınca, uzak vasıta konseptleri olmadan CES olmazdı. Ve neyse ki, General Motors iki tane getirdi.

Araba üreticisi, Salı günü açılış konuşmasında yumurta şeklinde lüks bir otonom vasıta ve tek koltuklu elektrikli düşey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağını gösterdi. Her iki vasıta da Cadillac’ın Halo Portföyünün bir parçasıdır ve muhtemelen yakın zamanda üretime girmeyecektir – ya da hiç.

gerçi konseptler, Cadillac’ın (ve dolayısıyla GM’nin) gelecekteki ürünler için tasarım niyetlerini göstermenin yanı sıra markanın üretim becerilerinin gösterişli bir sembolü olarak hizmet etmeyi amaçlıyor.

Markanın imal becerilerinin abartılı bir sembolü

AV konsepti, kolej şehirlerinde ve çevredeki kurumsal kampüslerde gördüğümüz otonom insan taşıma araçlarının çoğunun deri ve kürkle astarlı bir versiyonuna benziyor Dünya. Direksiyon simidi ve pedallar gibi geleneksel kontrollerden yoksundur, bunun yerine 1970’lerin batık oturma odası gibi görünen bir iç mekanı tercih eder. GM Global Tasarım Başkan Yardımcısı Michael Simcoe, burayı “bir grup arkadaşın ya da ailenin bir varış noktasına sırası gelmişken birlikte süre geçirebileceği sosyal bir bölge” olarak tanımladı.

Araçta dikey bir ışık imzası bulunuyor, yolcuların hayati belirtilerini okumak ve bu verileri sıcaklık, ışıklandırma, ortam gürültüleri ve hatta aromatikler gibi ayarları yerine getirmek için kullanmak için geniş sırça tavan ve biyometrik sensörler. Ses kontrolü ve hareket tanıma gibi öteki seçenekler, bu ayarlamaların genelde zahmetsiz olmasını sağlayacaktır (elbette teknolojinin kalitesine bağlı olarak).

VTOL konsepti, şu anda geliştirilmekte olan bazı hava taksi prototiplerinin daha fütüristik bir versiyonu gibi görünüyor. Simcoe, bunu GM’nin “hava hareketliliğine birincil girişimi” olarak adlandırdı – her ne değin bu yalnızca bir tasarım alıştırması ve GM’nin sahiden ticarileştirilmiş bir versiyonu peşine düşüp takip edip etmediği açık yok. (Otomobil üreticisinin sözcüsü herhangi bir resmi kullanıma sunmayı ya da her iki kavram hakkında ilave ayrıntılar sağlamayı reddetti.)

Izgara Görünümü cdn.vox-cdn.com/thumbor/32vkZ5zzB0bEJ4rq5K5XKxhzLbQ=/250×250/cdn.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/22230121/bandicam_2021_01_ https: 12_09_ srg = “/565.jpg” cdn.vox-cdn.com/thumbor/bAea7iMI7H5hJAAxvsPqvcj_heA=/250×250/cdn.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/22230123/ban dicam_2021_01_12_09_32_38_034.jpg “alt =” “/>

Simcoe, Cadillac eVTOL uçağının dikey kalkış ve inişi temin etmek için dört rotora şiddet sağlamak için 90 kWh elektrik motoru kullanacağını söyledi. Bu, beş şahsiyet jetini çalıştırmak için 320kWh motor kullanan Almanya’daki Lilium gibi diğer eVTOL girişimlerinden daha eksik batarya kapasitesi.

AV ve eVTOL konseptleri, GM’in CES’deki duyurularının merkezinde yer almadı. Bu, otomobil üreticisinin yeni teslimat ve lojistik bağlı ürün işi BrightDrop için ayrılmıştı. Ama, COVID-19 salgınının bir sonucu olarak azalmış ve küçültülmüş bir etkinlikte güzel bir manzaraydılar. Virüsün CES’in tüm eğlencesini almasına izin vermeyi reddettiği için GM’ye haysiyet.

Comments
To Top