Haber

GM, elektrikli araçlara olan eksenini vurgulamak için yeni logoyu tanıttı

GM, elektrikli araçlara olan eksenini vurgulamak için yeni logoyu tanıttı

General Motors, araba üreticisinin elektrikli araçların üretimi ve satışı konusundaki yenilenen bağlılığını iletmek nedeniyle yeni bir logo çıkardı. Şirket keza, Tesla ve pazara yeni EV’leri acele eden diğer araba üreticileri ile rekabet etmeye çalıştığı için bu taahhüdün altını çizmek için yeni bir pazarlama kampanyası başlatıyor.

GM’nin logosunu son düzenlemesinden bu yana yaklaşık on sene geçti, ancak bu güncelleme şirketin 113 yıllık tarihindeki en büyük değişikliği temsil ediyor. En keskin değişim, daha önce yalnızca büyük harfler kullanıldıktan daha sonra logoda küçük harfli “gm” kullanılmasıdır. Şirketin kısa vakit önce duyurduğu Ultium elektrikli araç aküsü ve platformuna bir selam olarak, daha aşağı çizgi yalnızca “m” ye kısaltıldı.

Mavi kare köşelerde yuvarlatılarak logoya daha çok zeki telefon uygulaması görünümü kazandırılmıştır. Mavi, tüm kareyi yüklemek yerine bir kroki olarak kullanılır ve “m” deki olumsuz avarelik, bir elektrik fişinin şeklini kaldırmak içindir.

“Bu sadece beşinci logo değişikliğidir GM’nin pazarlama şefi Deborah Wahl Cuma günü gazetecilere verdiği brifingde, ”dedi. “Ve olasılıkla 1964’ten beri yaptığımız en ilerici şey.”

“Bu sadece 113 yıldaki beşinci logo değişikliği”

Yeni bir pazarlama kampanyası GM’in elektrikli araçlara geçişini noktalayacak. Devrilme Noktası yazarı Malcolm Gladwell, araba üreticisinin sözcüsü olarak seçildi.

Bir araba markası ailesi için şemsiye şirket olarak, GM’nin logosu, Ford ya da Tesla gibi rakiplerinden bazıları dek tanınmıyor. Mesela, yeni logo Cadillac Lyriq’ten GMC Hummer KONUT’ye değin yeni KONUT’lerinin hiçbirinde görünmeyecek. böylece, yeni pazarlama kampanyası, herhangi bir araç satmak yerine şirketin elektrifikasyona olan genel bağlılığının mesajını iletmeyi amaçlamaktadır.

GM, Tesla’nın sermaye payı fiyatındaki seri yükselişi göz önünde bulundururken, milyarlarca dolarlık pivotunu aylardır yüksek sesle elektrifikasyona çeviriyor. Perşembe günü Tesla CEO’su Elon Musk, kendi net değerinin Amazon’daki Jeff Bezos’u geçtiğini gördü ve bu da onu dünyanın en zengin adamı yaptı. Ve bugün, ilk olarak Tesla’nın sermaye payı değeri GM ve Ford’un birleşmiş değerlerini gölgede bıraktı.

GM, yatırımcıları elektrikli araçlara olan bağlılığına ikna etmeye çalışıyor. Şirket kısa vakit önce, 2025 yılına değin elektrikli ve otonom araçlara 27 milyar dolar harcama taahhüdünde bulundu – COVID-19 salgını öncesinde duyurduğu 20 milyar dolardan yüksekti. GM keza dünya çapında 30 yeni elektrikli vasıta piyasaya süreceğini ve bunların üçte ikisinden fazlası Kuzey Amerika’da satışa sunulacağını söyledi.

GM, 2020’de iki yeni EV’yi tanıttı: 2022’nin sonlarında üretime girmesi beklenen Cadillac Lyriq SUV ve 2021’in sonlarında yapılması planlanan GMC Hummer EV. Ancak araba devi, araçları getirdiği için eleştiriliyor. öteki otomobil üreticileri EV’lerini müşterilere çok daha erken ulaştırmak için yarışırken, çok geç pazarlamak.

Sırada, otomobil üreticisinin 2017’den beri satışta olan kitlesel pazar elektrikli arabası Chevy Bolt’un iki yeni versiyonu olacak. Yenilenmiş bir Bolt ve daha büyük bir Bolt Elektrikli Asistan Vasıta başlangıçta otomobil üreticisinde duyuruldu Bu yılın başlarında “KONUT Günü” ve 2021 yazında üretime girmesi bekleniyor. GM keza 400 dingil menzilli elektrikli bir Chevy kamyoneti piyasaya süreceğini söyledi.

Comments
To Top