Haber

GM, ayarlanabilir cam tavanlı ve tam genişlikte dokunmatik ekranlı Cadillac Celestiq EV ile dalga geçiyor

GM, ayarlanabilir cam tavanlı ve tam genişlikte dokunmatik ekranlı Cadillac Celestiq EV ile dalga geçiyor

General Motors, 2021 Alıcı Elektroniği Fuarı’nda bir dizi yeni elektrikli araçla dalga geçti ve bunların başında gelecek Cadillac Celestiq geldi. Araba üreticisi Celestiq’i “ultra lüks, ayrıntılarıyla elektrikli … misafir etme arabası” olarak tanımladı. Ve hala bir çıkış tarihimiz ya da gerçekten ilgili herhangi bir özellik belirtmemize karşın, GM iştahınızı kabartacak bazı ilginç özellikler ortaya çıkardı.

GM Celestiq’i başlangıçta 2020’nin başlarında düzenlediği “KONUT Day” etkinliğinde bir avuç muhabire gösterdi, ama az önce herhangi bir devlete ait kamuya açıklayamadı. Ultra lüks sedan, geçtiğimiz Ağustos ayında tanıtılan Cadillac Lyriq’e eşlik edecek. Her iki araç da GMC Hummer KONUT ve yeni BrightDrop teslimat araçları da dahil olmak üzere çok dağıtılmış vasıta türlerine ve boyutlarına baskı sağlayacak olan GM’nin Ultium elektrikli vasıta platformu üstüne yapı edilecek.

“dört çeyrek süspansiyonlu partikül cihazı akıllı sırça”

Celestiq dört tekerlekten çekiş, dört tekerlekten yönlendirme ve bütün sırça tavan özelliklerine sahip olacak. Panoramik bir cam tavanda gerçekten özgün bir şey yoktur, ancak Cadillac, çatısını modüler olarak ayarlanabilir hale getirerek onu bir sonraki seviyeye taşıyor. Araba üreticisi bunu, aracın her yolcusunun kendi saydamlık seviyesini ayarlamasına olasılık tanıyan “dört çeyrek süspansiyonlu partikül cihazı zeki cam” olarak tanımlıyor. Cadillac’ın iç tasarım müdürü Crystal Windham, CES sunumu sırasında camın renk tonunun iç kabindeki ortam aydınlatmasıyla eşleşeceğini söyledi.

Bu ilginizi çekmiyorsa, şayet Sütundan sütuna heybetli bir dokunmatik ekran sizi yakalayacak. Cadillac Lyriq, kavisli, 33 inç LED data-misafir etme ekranı için büyük alaka fark etti (ayrıca olumlu ayrıca de olumsuz). Ve derhal Cadillac, Celestiq’te daha da büyük bir ekranla sırıkla atlama yapmaya hazır görünüyor.

derhal araba endüstrisinde bir arz data-eğlence ekranı silahlanma yarışı sürüyor, eski araba üreticileri ve yeni başlayanlar boyut ve işlevsellik açısından birbirlerini aşmaya çalışıyorlar. Mercedes-Benz, bu yılın sonlarında EQS elektrikli sedanına gelen akıllara durgunluk veren heybetli 56 inç Hyperscreen’in ortaya çıkmasıyla geçen hafta eldiveni fırlattı. Cadillac, Celestiq’in ekranının boyutunu açıklamadı, ancak aracın ön panelinin tamamına yayılacağını vaat ediyor.

Fotoğraf kalitesi bir sonraki düzey olmayı vaat ediyor . Cadillac daha önce Lyriq’in ekranını “bugün otomotiv endüstrisinde mevcut olan en yüksek piksel yoğunluğuna sahip ve otomotiv endüstrisindeki diğer araçlardan 64 kat daha fazla bir milyardan fazla renk görüntüleyebiliyor” olarak tanımlamıştı. Gözlerinizi pikseller kadar boğulmaya hazırlayın.

Kesinlikle, bütün bu ekranların sürücünün dikkatini ne değin rahatsız edeceği görülmeye devam ediyor. Sürücülerin yola odaklanmasını sağlayacak sağlam bir sürücü izleme sistemi olmadan, bu ultra büyük ekranlar büyük bir sorumluluk ve emniyet riski oluşturabilir. AAA tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, yeni arabalarda ortaya çıkan birçok dijital data-gösteri sisteminin, özellikle ihtiyar sürücüler için kaza riskini artıracak değin dikkat dağıtıcı olabileceğini buldu.

Açıkçası, Cadillac Celestiq muhtemelen dahil edecek. Super Cruise, GM’nin sürücü izleme özelliği taşıyan “eller serbest” gelişmiş sürücü destek sistemi. Sürücülerin gözlerini ekrandan yok yoldan ayırmada başarılı olmasını umalım.

Comments
To Top