Haber

GM, 2025’e Kadar En Az 30 Elektrikli Aracı Piyasaya Sürmeyi Hedefliyor

GM, 2025’e Kadar En Az 30 Elektrikli Aracı Piyasaya Sürmeyi Hedefliyor

Ülkemizde çok popüler olmasa da bilhassa ABD’nin en büyük otomobil üreticileri arasında bulunan GM, elektrikli araba pazarına fazla sayıda alternatifle katılmak istiyor. Elektrikli araçlara olan bağlılığını artmak isteyen ve önümüzdeki işlem içerisindeki stratejisini bu noktada kurmaya hazırlanan General Motor, geçtiğimiz günlerde elektrikli motor ve otonom sürüş üzerindeki yatırımlarını 2025’in ardına kadar 20 milyar dolardan 27 milyar dolara çıkardığını duyurdu. Şirket; GMC, Hummer EV, Cadillac Lyriq ve Chevrolet gibi pikaplarının yanı sıra Chevy gibi kompakt crossover modelleri için elektrikli model alternatifleri üstünde çalışma yürütüyor. 

GM, bu yatırım süreciyle birlikte 2025’e kadar 30 öbür elektrikli vasıta piyasaya sürmeyi planlıyor. Otomobillerin “tüm fiyat aralıklarını” karşılayacağını ve bu modellerin üçte ikisinden fazlasının Kuzey Amerika’da satışa sunulacağını duyuran şirket, bu otomobiller için manâlı araştırmalar da yürütüyor. Şimdiki elektrikli otomobillere kadar daha artı özelliğe sahip olması gerektiğini düşünen şirketin otomobillerinde daha önce bahis edilen 400 eksen (643 kilometre) menzil yerine 450 mil (724 kilometre) menzile ulaşmayı hedefliyor. 

Daha idareli ve kaliteli bir batarya teknolojisi kullanılacak

Hummer

GM, bunları yaparken mevcut maliyeti de düşürmeyi hedefliyor. Şirket, elektrikli otomobillerde en fiyatı yüksek teknoloji olan bataryalar için de çözüm üretmeyi düşünüyor. Mevcut pil maliyetlerinin yarısına üretilebilen ikinci tür Ultium pil prototipleri üstünde çalışan şirket, bu bataryaları daha uzun süreli yatırımlar için değerlendiriyor. Zira bu bataryaların 2025’e değin hazırlanmış olmayacağı öngörülüyor. 

GMC

Başlıca yüksek motor gücüne sahip dizel motorlarıyla tanınan GM’in elektrikli motor sektörüne bu denli ağırlık vermesi, dünyanın ekseninin büyük bir hızla buraya kaydığının kayda değer bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Kaliforniya gibi eyaletlerin 2035’e, İngiltere’nin ise 2030’a değin içten yanmalı motora sahip otomobillerin satışını yasaklayacağını duyurduğunu göz önünde bulundurursak, bu hızlı geçişin sebebi daha net bir şekilde anlaşılabiliyor. 

Comments
To Top