Haber

GitHub’ın, iş arkadaşlarını Nazilerden uzak durmaları konusunda uyardığı Yahudi bir çalışanı kovduğu bildirildi.

GitHub'ın, iş arkadaşlarını Nazilerden uzak durmaları konusunda uyardığı Yahudi bir çalışanı kovduğu bildirildi.

Business Insider’a göre GitHub, Slack’te ABD Kongre Binası’na atak günü “dostlarım, Naziler yaklaşıyor” şeklinde bir mesaj gönderdikten sonra Yahudi bir çalışanı kovdu.

Mesaj şirket içinde tartışmalara yol açtı ve bir meslektaş onu bölücü bir dil kullandığı için eleştirdi. GitHub’ın İK ekibi, çalışanı bir şirketin Slack kanalında “Nazi” kelimesini kullandığı için azarladı. İki gün sonradan GitHub’ın süresiz tavır kalıplarını öne sürerek onu kovduğu iddia edildi. Çalışan, Business Insider’dan çevrimiçi taciz korkusuyla anonim kalmasını istedi.

Hareket, GitHub yönetimi açısından hem ABD Kongre Binası’na yapılan saldırının ciddiyeti keza de Nazi kelimesinin bağlamsal kullanımı hakkında bir anlama eksikliğini gösteriyor. Business Insider’ın raporunu yayınlamasının peşinde şirket, konuyu “her iki tarafa da” almaya çalıştığı için Twitter’da büyük ölçüde eleştirildi.

Derhal, yaklaşık 200 GitHub çalışanı, yöneticilerden anti-Semitizm ve beyaz üstünlüğüne aleyhinde daha dinç bir duruş sergilemelerini isteyen bir mektup imzaladı. Hem çalışanın neden kovulduğunu da kavramak istiyorlar.

GitHub CEO’su Nat Friedman, işçilere, “şirketin geçen hafta bir çalışanın ayrılmasını çevreleyen koşulları aktif olarak araştırdığını ve detaylı bir soruşturmanın gerisinde her türlü yerinde işlemi yapacağını” söyledi.

< Çalışan, Washington DC'de yaşayan akrabaları ve meslek arkadaşları için endişelendiği için mesajı gönderdiğini söyledi. Soykırımda ölen ailesi vardı ve bazı isyancıların neo-Nazi örgütleriyle ilişkili olduğunu gördü.

Açık kaynaklı bir geliştirici platformu olan GitHub, 2018’de Microsoft tarafından satın alındı. ABD Kongre Binası’na yapılan saldırıda, Microsoft Başkanı Brad Smith, Başkan Trump’ı “kaosa bir son vermeye ve iktidarın dostça geçişini kolaylaştırmaya” çağıran bir bildiriyi retweetledi. Microsoft, Facebook ve Amazon gibi siyasi katkıları da duraklatacağını söyledi.

Çalışan, Slack hesabı devre dışı bırakılmadan önce, mesajından aldığı geri tepme karşısında şaşkınlığını dile getirdi. Yahudi çalışanlar için bir Slack kanalında, “Bir Yahudi olarak bu kelimeyi söylemenin bu değin kutuplaştırıcı olacağını bilmiyordum” dedi. “Nazi diyerek büyüdük. Anlattığımız bir hikayeydi çünkü bunu yerine getirmek zorundaydık – bütün soy çizgilerinin yok edilmesi bu unvanı kullanan insanların elindeydi. ”

Bu, GitHub’ın son yıllarda çalışanlarından ikinci defa ciddi eleştirilerle karşılaşması. 2019’da 150’den artı işçi, şirketten Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza ile 200.000 $ ‘lık sözleşmeyi iptal etmesini isteyen bir mektup imzaladı. bununla beraber Twitter ve Google gibi şirketlerdeki son çalışan aktivizminin hemen arkasında geliyor. Aralık ayında Google, Yapay Akıl etik uzmanı Timnit Gebru’yu kovarak Silikon Vadisi’ndeki teknoloji çalışanlarından bir ayıplama dalgasına yol açtı.

GitHub, The Verge’den gelen açıklama talebine hemencecik yanıt vermedi.

Comments
To Top