Haber

GitHub, yaptırım muafiyeti aldıktan sonra artık İran’da faaliyet göstereceğini söyledi

GitHub, yaptırım muafiyeti aldıktan sonra artık İran'da faaliyet göstereceğini söyledi

GitHub, ABD yaptırımları nedeniyle İranlı geliştiriciler için platforma kısıtlamalar getirdikten sonra bundan böyle tüm hizmetlerini İran’da sunacağını söylüyor. Şartların Değişmesi, ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırım kullanım kolu olan Tanıdık Olmayan Varlık Teftiş Ofisi (OFAC) tarafından bahşedilen bir muafiyetten kaynaklanıyor.

“Bugün bir atılım duyuruyoruz: ABD hükümetinden İran’daki geliştiricilere GitHub arzetmek için bir lisans aldık. Bu, bireyler ve kuruluşlar için özel ve kamusal, bedava ve ücretli tüm hizmetleri içerir ”dedi. GitHub CEO’su Nat Friedman Salı yayınlanan bir blog yazısında yazdı. “İki yıl baştan başa, GitHub’ın geliştiricilerin kullanımının insani ilerlemeyi, uluslararası iletişimi ve açıklama özgürlüğünü ve serbest veri akışını özendirme eden kalıcı ABD dış politikasını nasıl ilerlettiğini gösterebildik.”

GitHub, Microsoft’un sahip olduğu açık kaynak barındırma sitesini aynı şekilde kısıtlamaya zorlayan ABD ticaret kısıtlamaları nedeniyle, 2019’dan beri İran’da çok sınırlı bir biçimde çalışıyor, genelde bazı genel kod depolarını kullanılabilir hale getirerek Kırım ve Suriye’deki operasyonlar.

Şirket şu anda “İran’daki geliştiricilere karşın tüm kısıtlamaları geri alma” ve “etkilenen hesaplara tam erişimi her tarafta başlatma” sürecinde ve Friedman, GitHub’ın Kırım ve Suriye için de muafiyet almaya çalıştığını söylüyor .

Comments
To Top