Haber

GitHub, Üç Hafta Önce Yasakladığı YouTube-DL’yi Geri Getirdi

GitHub, Üç Hafta Önce Yasakladığı YouTube-DL'yi Geri Getirdi

Bundan 3 hafta önce GitHub, YouTube’dan video veya müzik parçalarını indirmenizi karşılayan YouTube-DL isimli aracın kaynak kodlarını ve bütün kopyalarını platformdan kaldırmıştı. Aracın GitHub sayfasına ulaşmak isteyen kullanıcıların karşısına “DMCA tarafından kaldırılması nedeniyle havuza erişilemiyor.” hatası çıkıyordu.

YouTube-DL aracının kaldırılma nedeniyse RIAA’nın (Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği) yaptığı başvuruydu. RIAA’ın yaptığı başvurunun ardından yasağın gelmesiyle birlikte arabulucu herhangi bir amaçla kullanan herkes isyan etmişti. YouTube-DL, korsan kullanımın önünü açsa da bununla birlikte pek çok fonksiyonel başvuru formu alanına sahipti.

YouTube-DL tekrar GitHub’da:

youtube-dl

Bugünse GitHub, yaptığı açıklamada 3 hafta önce yasaklanan YouTube-DL aracının yasağının kalktığını açıkladı. Platform, açıklamasında vasıta hakkında elde ettikleri yeni bilginin aracın YouTube göre uygulanan teknik koruma önlemlerini ihlâl etmediğine göze çarpan ettiğini paylaştı.

GitHub’ın bu kararı almasını karşılayan etmense Electronic Frontier Foundation’ın gönderdiği bir mektuptu. Organizasyon, GitHub’a gönderdiği mektupta YouTube-DL’nin herhangi bir DMCA yasalarını çiğnemediğini belirtti. Keza mektupta aracın YouTube’un teknik korumalarının sınırında kaldığı açıklama edildi.

youtube-dl

Electronic Frontier Foundation’ın mektubunu okuyan GitHub, YouTube-DL için aldığı kararı yürürlükten kaldırdı. Platform, bunu yanı sıra gelecekte bu cins aksaklıkları durdurmak için değişik önlemler alacağını da açıklama etti. Bu önlemlerin ilkiyse her DMCA 1201 maddesinin keza şirket içindeki ayrıca de dışındaki uzmanlarca incelenmesi olacak.

GitHub’ın aynı bir olay yaşamamak için atacağı ikinci adım DMCA kaldırmalarının sınırlarını devretmek için hukuk uzmanlarından takviye edinmek olacak. Platform, koşul belirsizse ihlal açık açık kanıtlanana değin geliştiricinin tarafında olacak. Ayrıca koşul geliştiricilerin tersinde çıkar ve delil sunulursa platform, geliştiricilerden yayından kaldırmaları durdurmak için değişiklikler yapmalarını isteyecek.

Comments
To Top