Haber

Gionee’nin Akıllı Telefonlara Bilinçli Olarak Kötü Amaçlı Yazılım Yüklediği Ortaya Çıktı

Gionee'nin Akıllı Telefonlara Bilinçli Olarak Kötü Amaçlı Yazılım Yüklediği Ortaya Çıktı

Çinli bir teknoloji şirketi olan Gionee göre üretilen akıllı telefonları kullanan tüketicileri huzursuz edecek bir gelişme yaşandı. Çin’deki lokal bir duruşma, şirketin akıllı telefonlarına bile bile, fena amaçlı yazılım yüklediğini açığa çıkardı. Yapılan incelemelere tarafından şirket, 26 milyondan artı cihaza ayrıntılarıyla bilinçli olarak kötü amaçlı yazılım yüklemiş. Üstelik şirket, bu durum doğruca 4 milyon dolardan fazla hileli gelir elde etti.

Mahkeme evraklarında bulunan bilgilere kadar süreç, Aralık 2018’de başladı. Şirket, 2019 yılının ekim ayına değin kötü amaçlı yazılım yüklemeye devam etti. İlk etapta 20 milyon cihaza yüklenen kötü amaçlı yazılım, nisan ayına geldiğinde 21,75 milyon cihaza ulaşmıştı. Ekim ayında ise 26 milyon 519 bin 921 adet telefon, bu kötü amaçlı yazılımdan etkilenmişti.

Kötü amaçlı yazılım, “Story Lock Screen” isimli bir uygulamayla telefonlara ulaştı

Gionee telefon

Çin yerel mahkemesine göre Gionee yetkilileri, Aralık 2018’de Story Lock Screen uygulamayı güncellediler. Bu güncellemeyle birlikte telefonlara, Dark Horse Platform olarak isimlendirilen bir eklenti yüklendi. İşte kullanıcıların farkında bile olmadıkları bu eklenti, geliştirici ekibin yazdığı fena amaçlı yazılımdı. Ekip, bu eklentiyi kullanarak reklam ve diğer yasa dışı yolları kullanıp, kullanıcılar üzerinden haksız gelir sağladı. Neyse oysa yaşanan olay, mahkeme yoluyla gün yüzüne çıktı.

Duruşma, fena amaçlı yazılımın peşinde olan bütün Gionee yetkililerine hapis cezası verdi. aynı zamanda para cezasına da çarptırılan ekip, 30’ar bin dolar ödemeye mahkum edildi. Kesinlikle bu para, haksız kazancın yanına devede kulak kaldı. Yaşanan olay, geçmişi zaten böylece de temiz olmayan ve geçtiğimiz yıl da iflasını açıklayan Gionee’yi, bir kere daha iflasa sürükleyecek gibi görünüyor. Keza bir akıllı telefon alırken yalnızca fiyata odaklanmamanın ne denli önemli olduğu, yaşanan bu olayla bir defa daha anlaşılmış oldu…

Comments
To Top