Haber

Gigabyte, RTX 3000 Serisini Kullanarak Dünyanın İlk Sıvı Soğutmalı Harici GPU’sunu Üretti

Gigabyte, RTX 3000 Serisini Kullanarak Dünyanın İlk Sıvı Soğutmalı Harici GPU'sunu Üretti

Tayvan merkezli bir ekipman üreticisi olan Gigabyte, NVIDIA’nın yeni cins RTX 3000 serisi ekran kartlarını kullanarak dünyanın ilk akışkan soğutmalı harici GPU’sunu ürettiğini duyurdu. Şirket, ürettiği bu yeni kutuyu ise Aorus RTX Gaming Box olarak adlandırdı.

Aorus RTX Gaming Box‘ın içerisinde NVIDIA GeForce RTX 3090 veya GeForce RTX 3080 yer alıyor. Masaüstü PC veya dizüstü bilgisayarlara bağlanabilen bu kutu, bir defa bağlandığında Thunderbolt 3 bağlantısıyla oyun ya da 3 boyutlu animasyonlar konusunda grafik verilerini besleyebiliyor.

Gigabyte’dan dünyanın birincil istikrarsız soğutmalı harici GPU’su

gigabyte aorus gaming box

Şirket, geçtiğimiz sene de Aorus Gaming Box kutusu çıkarmıştı. Bu kutunun içerisinde NVIDIA’nın GeForce RTX 2080 Ti ekran kartı bulunuyordu ve şu lahza 2.272 dolar (vergisiz 18.069 TL) gibi bir fiyata sahip. Natürel bu harici ekran kartında da Aorus Waterforce soğutma sistemi bulunuyor ancak bu sayede oldukça gürültüsüz bir performans sergilemeyi başarıyor.

Gigabyte, yaptığı açıklamada daha stabil bir alıştırma ve uzun başvuru formu ömrü için yalnızca GPU’da değil ayrıca VRAM ve MOSFET’te de iyileştirmeler yaptıklarını duyurdu. İçerisinde bulunan soğutma sistemi; büyük bakır bir plaka, 240 mm alüminyum radyatör, 2 adet 120 mm fan, pompa ve değişken bloğu kullanıyor. Bu sistem doğruca daha bereketli bir soğutma ve daha düşük bir şamata seviyesi elde ediliyor.

Kutuda keza artık oyuncu donanımlarının vazgeçilmezi haline gelen RGB ışıklandırma da bulunuyor. Şirketin niyet kitlesi, dizüstü bilgisayarını kuvvetlendirme isteyen kullanıcılar gibi duruyor. Şu lahza için Gigabyte’ın bu harici GPU’sunun ne zaman çıkacağı ve fiyatının ne olacağı konusunda herhangi bir veri bulunmuyor.

Comments
To Top