Haber

Gerçek Kişilerin Yüzlerine Ait Ultra Gerçekçi Maskeler Satışa Sunuldu

Gerçek Kişilerin Yüzlerine Ait Ultra Gerçekçi Maskeler Satışa Sunuldu

Günlük hayatınıza olaşan şekilde devam ederken aniden sizinle aynı yüze sahip insanlarla karşılaşsaydınız tepkiniz ne olurdu? Japon maske şirketi Kamenya Omoto, en azından rahatsız olmamanızı umuyor. Zira şirket, yüzlerinin realist 3D maskelere dönüştürülmesine müsade veren müşterilerine para ödemeyi öneri ediyor.

Kamenya Omoto’nun “That Face” adını verdiği proje dahilinde şirket, yüzünün bir maskeye dönüştürülmesine müsade veren müşterilere 380 dolar (takriben 2.980 TL) ödeme yapacak. Bu realist 3D maskelerin satmak fiyatı ise 750 dolar (takriben 5.880 TL) olacak. Şu an için sadece Tokyo’daki 20 yaş ve üzeri şahısların başvuruları değerlendirmeye alınıyor.

Bir birey sizin yüzünüze ait bir maskeyle kabahat işlerse ne olacağını kimse bilmiyor

that face

“Yüzlerinizi alıp satacağız. Bir bilim kurgu hikayesi gerçek oluyor” ifadelerini kullanan Kamenya Omoto, “Benzer yüzlere sahip bir dünyada neler olacağını kimse bilmiyor.” açıklamasında bulundu. Aslına bakacak olursak bu izah etme, projenin getireceği yasal risklere de bir anahtar sözcük sağlıyor.

Ayrıca paylaşılan fotoğraflara ayrıca de tanıtım videosuna baktığımızda “That Face”in oldukça realist görünen maskeler ortaya çıkardığına ikna oluyoruz. Peki ya bir kişi, suç işlemek için sizin maskenizi kullanırsa? Projenin olur ya de en fazla soru işareti oluşturan noktasının bu olduğunu söyleyebiliriz.

Kamenya Omoto, pek fazla insanın bu tehlike sebebiyle projeye mesafeli yaklaşacağını öngörmüş olacak fakat yüzünün kullanılmasına izin verenlere maskesinin popüler ışık halkası gelmesi durumunda kardan pay verme vaadinde de bulunuyor. Peki böyle bir proje Türkiye’de denenseydi yüzünüzün kullanılmasına müsade verir miydiniz?

That Face projesi ile yapılmış bir maske

Comments
To Top