Haber

George Lucas, Star Wars’un Şekil Bulduğu Lucasfilm’i Neden Sattığını Açıkladı

George Lucas, Star Wars'un Şekil Bulduğu Lucasfilm'i Neden Sattığını Açıkladı

25 Mayıs 1977’de birincil izleyicileriyle buluşan Star Wars serisi, aradan geçen az daha yarım yüzyıllık zamana karşın hâlâ popülerliğini koruyor. Ama Star Wars serisinin 2015 yılından itibaren çıkan yapımları, serinin yaratıcısı George Lucas göre değil; J. J. Abrams kadar yönetiliyor.

Bunun nedeniyse Star Wars serisinin yanı sıra Indiana Jones serisi ve American Graffiti gibi yapımların yapımcılığını üstlenen Lucasfilm Limited’ın The Walt Disney Company’ye satılmış olmasıydı. Disney, George Lucas’ın 1971’de kurduğu yapım şirketini 2012 yılında 4,05 milyar dolar karşılığında bünyesine kattı. Star Wars serisinin geleceğini de etkileyen bu satışın nedeni, detaylı bir şekilde George Lucas kadar anlatıldı.

George Lucas’ın güç zamanları ve kararları:

george lucas

George Lucas, yazar Paul Duncan’ın yeni kitabı The Star Wars Archives: Episodes I-III 1999-2005 (The Star Wars Arşivleri: Bölüm I-III 1999-2005) isimli kitapta şirketi neden sattığını anlattı. Paul Duncan, kitabının bu bölümüne Twitter üstünde yaptığı paylaşımda yer verdi.

George Lucas, 2012 yılında Lucasfilm’in kontrolünü Disney’e niçin geçirdiği sorusuna cevap verdi. Lucas, “O zamanlar sonraki üçlemeye başlıyordum. Oyuncularla konuştum ve hazırlanmaya başlıyordum. Eşimle de bir kızımız olmak üzereydi. Üçlemek gerçekleştirmek 10 sene sürüyor. Birim I’den III’e gelmek 1995’ten 2005’e kadar sürdü” dedi ve şu şekilde devam etti:

2012 yılında 69 yaşındaydım. Bu durumda soru şuydu: Hayatımın geri kalanında bunu yapmaya devam edecek miyim? Bunu yeniden yaşamak istiyor muyum? En sonunda kızımı büyütmeyi ve bir vakit hayatın tadını çıkarmayı seçim ettim.

star wars george lucas

Lucasfilm’i satmayıp prodüksiyonları yönetecek birini bulabilirdim, ancak bu emekli elde etmek değildi. The Empire Strikes Back ve Return of the Jedi’da (yapıma) uzaktan kalmaya çalıştım oysa yapamadım. Her gün oradaydım. İnsanlar benim arkadaşım olsalar ve muhteşem meslek yapsalar da benim yapmamla benzer değildi. Bir kere ayrılsam yeniden çalışmayacağımı, düş kırıklığına uğrayacağımı biliyordum.

Ben o mikro idareci adamlardan biriyim. Bu yüzden bundan vazgeçmeyi, sahip olduğum şeyin tadını çıkarmayı ve kızımı büyütmeyi dört gözle bekliyordum. Keza, tekrar tekrar istediğim bir müze inşa etmek istedim. Bu yüzden “Bunu derhal yapmazsam katiyen yapmayacağım” diye düşünüyordum.

Hayatımı (40 yılını) Star Wars’u yaratmakla geçirdim ve bundan sözünden dönmek çok lakin fazla acı vericiydi. Fakat yapılması gereken buydu. Bir sonraki üçlü hakkında söyleyecek daha çok şeyin olacağını düşündüm çünkü onları şimdiden başlatmıştım. Ama diğer bir şey yapmaya karar verdiler.

İşler defalarca istediğiniz gibi gitmez. Yaşam böyle.

Comments
To Top