Haber

Genetik Teknolojisi Kullanılarak Türkiye’nin İlk ‘mRNA’ Aşısı Geliştirildi

Genetik Teknolojisi Kullanılarak Türkiye’nin İlk ‘mRNA’ Aşısı Geliştirildi

Hayatımızı esir alan koronavirüs pandemisine çözüm arayışı devam ederken bu konuda Türkiye’de de manâlı işler yürütülüyor. Bu bağlamda 13 merkez, COVID-19’a karşısında aşı geliştirmeye çalışıyor. Bu merkezlerden bir tanesine de Selçuk Üniversitesi Tıbbi Kalıtımsal Bölümü. Selçuk Üniversitesi Tıbbi Genetik Bölümü’nün haberimize konu olmasının nedeniyse üstünde çalıştığı mRNA tabanlı aşı.

Koronavirüs aşısı geliştirmeye çalışan kurumlar, öbür teknikler deniyorlar. Örneğin BioNTech ve Moderna gibi firmalar mRNA tabanlı aşılar üzerinde dururken, bazı kurumlarsa öldürülmüş aşıyla bağışıklık sağlamaya çalışıyorlar. Selçuk Üniversitesi’nde geliştirilmeye çalışılan ve Türkiye’de ilk olan aşıyla ilgili yaşanan son gelişmeler, salgına aleyhinde yeni bir ümidimizin daha olduğunu gözler önüne seriyor.

Türkiye’deki mRNA tabanlı birincil aşının hayvan testlerine başlandı

mRNA tabanlı koronavirüs aşısı

Aşı projesinin yürütücüsü olmasının yanı sıra Selçuk Üniversitesi Tıbbi Kalıtımsal Bölümü Asıl Bilim Dalı öğretim üyesi olan Doç. Dr. Nadir Koçak kadar yapılan açıklamalarda, laboratuvarda sentezlenen aşının hayvan deneyleri aşamasına gelindiği ifade edildi. Çalışmaya 15 Haziran itibarıyla başladıklarını bildiren Koçak, şu ana dek 4 aşı prototipi oluşturmaya çalıştıklarını, bunların en iyisiyle yola devam edeceklerini söyledi.

mRNA teknolojisinin dünya genelinde 4-5 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyleyen Koçak, kendi ekibinin bu teknolojiyi takip edip kanser aşıları üstünde çalıştıklarını, pandemiyle birlikte de koronavirüs aşısı için harekete geçtiklerini ifade ediyor. mRNA teknolojisine “sentetik biyoloji” dediklerini vurgulayan bilim insanı, yapmaya çalıştıkları şeyin protein üreterek virüsle üatesinden gelmek olduğunun altını çiziyor.

Aşı, 2021 yazında uygulanmaya başlayabilir

Koronavirüs aşı çalışması

Nadir Koçak, 15 Haziran’da başlattıkları araştırmalar zarfında BionTech ve Moderna’yı peşine düşüp takip ettiklerini, kendi çalışmalarını da bu doğrultuda geliştirdiklerini söylüyor. Hayvan deneylerini iki ay içerisinde bitirmek istediklerini gösteren bilim insanı, amaçlarının 2021 yazı olduğunu, o günler geldiğinde aşının uygulanabilir olmasını karşılamak olduğunu vurguluyor. 

Doç. Dr. Nadir Koçak, aşının nasıl çalıştığını da açıkladı. Geliştirdikleri mRNA’yı adale aracılığıyla bireylere uyguladıklarını söyleyen bilim insanı, enjekte edilen mRNA’nın hücreye girdiğini, bunun sonrasında da virüs proteini haline geldiğini ifade ediyor. Bağışıklık hücrelerinin, vücutta oluşan virüs proteinlerini tanıyıp bunlara karşı antikor oluşturmaya başladığını gösteren Koçak, bu sayede de bağışıklığın oluştuğunu söylüyor. Umut verici egzersiz, önümüzdeki günlerde Türkiye’nin bir numaralı gündem maddesi olacak gibi görünüyor.

Comments
To Top