Haber

Gelecek Nesil iPhone’ların Bataryaları Daha Küçük Olacak

Gelecek Nesil iPhone'ların Bataryaları Daha Küçük Olacak

Günümüzde akıllı telefonlarda kullanılan az daha bütün bataryalar benzer ve yalnızca kapasiteleri bambaşka. Ancak iPhone 13 serisiyle birlikte Apple, cihazlarında daha öbür bir pil teknolojisi kullanmaya başlayabilir. İddiaların kaynağı, Apple analisti Ming-Chi Kuo kadar hazırlanan bir rapordan geliyor.

Meşhur analist tarafından paylaşılan raporda, iPhone 13’lerin ‘soft board battery’ olarak adlandırılan yeni teknolojiyi kullanan ilk iPhone serisi olacağı söyleniyor. Kuo’ya tarafından yeni pil teknolojisine geçmenin nedenlerinden biri de iPhone’da yer tasarrufu temin etmek ve benzer anda imal maliyetlerini yıkmak.

Gelecek nesil iPhone’ların bataryaları çok daha ufak olacak:

iPhone batarya

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple’ın geçtiğimiz ayın başlarında tanıttığı iPhone 12, önceki iPhone’lara kıyasla daha ince bir tasarımla karşımıza çıktı. Ne eyvah ancak Apple, yeterli alana sahip olamadığı için cihaza daha minik bir batarya eklemeyi tercih etti. Fakat yeni pil teknolojisi tamamen şirket, fazladan alanda daha büyük kapasiteye sahip bir batarya sunarak iPhone’ların pil ömrünü iyileştirebilir.

Yeni teknolojiyi kullanan pillerin, mevcut pillere kıyasla daha eksik katmana sahip olduğu bilinen bir gerçek. Bu da Apple’ın mevcut pillerden boşalacak benzer alana daha fazla pil kapasitesi sığdırabileceği veya kapasiteyi aynı tutarak iPhone’ları daha ince hale getirebileceği anlamına geliyor. Bu noktada geçmişe bakacak olursak Apple’ın tercihini daha uzun batarya ömrü yerine tasarımdan yanlamasına kullanacağı söylenebilir.

Bir diğer raporda ise önümüzdeki yıl tanıtılacak iPhone’ların daha artı zor bereketli ekranlar kullanacağı öne sürülüyor. Rapora kadar iPhone 13’lerde kullanılacak yeni teknoloji doğru ekranlarda iPhone 12’ye kıyasla %10-20 oranında kuvvet tasarrufu sağlanabilecek. Bütün bu iddiaların içten olup olmadığını bakmak için azıcık daha beklememiz gerekiyor.

Comments
To Top