Haber

Gaziantep’te Koronavirüsü 2 Saat İçinde Yok Eden Kumaş Üretildi

Gaziantep’te Koronavirüsü 2 Saat İçinde Yok Eden Kumaş Üretildi

Koronavirüsle ilgili aşı ve hap çalışmaları devam ederken, öteki sektörler de salgının seyrini değiştirecek araştırmalar içerisindeler. Örneğin bir süre önce bir şirket, ortamdaki koronavirüsü temizleyen bir hava filtreleme cihazı üretmişti. Şimdiyse önemli bir haber, Gaziantep’ten geldi. Kentteki bir kumaş imal tesisi, koronavirüsü 2 saat içinde değil eden bir kumaş ilerletti. Bu bez, maske üretiminde de kullanılabiliyor.

Gaziantep’te üretilen “antiviral nonwoven bez“, 6 aylık bir çalışmanın ürünü. 9 kişilik ekipte, kimyager, endüstri, tekstil ve biyomedikal mühendisleri bulunuyordu. İşte bu bilim insanları, yaptıkları araştırmalar sonucunda koronavirüsü değil edebilen kumaş geliştirmeyi başardılar. Türkiye’de üretilen kumaş, Brezilya ve İngiltere’de hizmet vermekte olan iki merkezden tasdik almayı da başardı. Yani bu kumaşın işlevselliği, iki öbür kaynak göre tescillendi.

Koronavirüs, yüzde 99,99 oranında ölüyor

Koronavirüse karşı etkili kumaş

Üretilen kumaşla ilgili açıklamalar, 9 şahsiyet gruba başkanlık eden Mustafa Dağlı‘dan geldi. Dağlı, ürettikleri kumaşla bir inovasyona imza attıklarını söyleyerek kumaşın özelliklerinden bahsetti. Yapılan açıklamalara kadar antiviral nonwoven kumaş, sahip olduğu kimyasal içerik bir uçtan bir uca antiviral özelliğe sahip. Bu da kumaşa bağlantı eden koronavirüsün, azami iki saat içinde yüzde 99,99 oranında değil olmasını sağlıyor. 

Bez imal tesisinin sahibi Hasan Gürkan Bayram kadar yapılan açıklamalarda, üretilen kumaşın seri üretimine önümüzdeki günlerde başlanacağı ifade edildi. Özel kumaşla üretilecek ürünlere de değinen Bayram, maskelerin yanı sıra tıbbi önlük, tulum, hasta örtüsü ve bunlara benzer tıbbi tekstil ürünlerinin piyasaya sürüleceğini söyledi. Ürünler, Türkiye pazarının yanı sıra diğer ülkelerde de satışa sunulacak.

Comments
To Top