Haber

Gaziantep Üniversitesi Öğrencilerinin 2 Yılda Geliştirdiği Elektrikli Otomobil Yandı

Gaziantep Üniversitesi Öğrencilerinin 2 Yılda Geliştirdiği Elektrikli Otomobil Yandı

Gaziantep Üniversitesi Araba, Robot ve Enerji Topluluğu öğrencileri kadar 2 yılda geliştirilip, değişik yarışmalarda ödül alan elektrik motorlu aracı ne yazık ama yandı. “ECOTRON-4” isimli aracın elektrik aksamında çıkan yangın, yapılan tüm çalışmalara rağmen söndürülemedi. Ödüllü vasıta, itfaiye ekiplerinden alınan yardımlara rağmen kullanılamaz ayla geldi.

Konuyla ilgili talimatlar, projenin geliştiricisi olan öğrencilerden Ali Alper Korkmaz göre yapıldı. Korkmaz, ECOTRON-4 ile Teknofest 2020‘ye katıldıklarını, ayrıca TUBİTAK’ın bir takım yarışmalarında da derece sahibi olduğunu söyledi. Yangının sebebinin pilde meydana gelen kısa devre olduğunu söyleyen Korkmaz, takım olarak büyük bir üzüntü duyduklarını söyledi.

ECOTRON-4, yanmadan önce işte böyle görünüyordu

ECOTRON-4

Korkmaz, meydana gelen yangın sonrasında ellerinde hiçbir şeyin kalmadığını söyledi. ECOTRON-4 için 80 kişilik bir ekibin 2 yıldır çalıştığını açıklayan üniversite öğrencisi, 15 yıllık kulübün tüm bilgi birikiminin, bu yangınla birlikte kül olduğunu belirtti. Yangından sonra proje üstünde emeği olan tüm öğrencilerin üzüntüsü, yüzlerinden okunuyordu.

Proje üyelerinden başkası olan Melih Burak Albayram ise yangın sebebiyle aracı yaka paça garaj dışına aldıklarını söyledi. Yangın sonrası aracın tüm elektrik aksamının, bataryasının, dizaynının ve diğer her şeyin küle döndüğünü açıklayan Albayram, 15 takvim veri birikiminin araçla birlikte alev alıp gittiğini vurguladı.

ECOTRON-4’ün yangından sonraki hali, kameralara böyle yansıdı

ECOTRON-4

Comments
To Top