Haber

Formula 1’in İkonik Hareketi ‘Donut’, Türkiye’de ‘Simit’ Olarak Anılacak

Formula 1'in İkonik Hareketi 'Donut', Türkiye'de 'Simit' Olarak Anılacak

Ülkemizdeki Formula 1 hayranlarının büyük bir heyecanla bekledikleri günler geldi çattı. Yıllar sonra tekrar Türkiye’ye gelen Formula 1 pilotları, ülkemizdeki Formula 1 hayranlarına eğlenceli bir hafta sonu geçirtecekler. Yarışlar, S Sport isimli kanaldan ücretsiz olarak izlenebilecekken İstanbul’daki vatandaşlar da son birkaç gündür, tanıtım amacıyla Formula 1 araçlarını yollarda görüyorlar.

Formula 1 Türkiye Grand Prix’i için yapılan tanıtımlardan bir tanesine de 15 Temmuz Şehitler Köprüsü‘nden gerçekleştirildi. AlphaTauri ekibi pilotlarından Pierre Gasly, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde Formula 1’in ikonik hareketlerinden “donut”u gerçekleştirdi. Yapılan gösterinin ardındaki harekete geçen Inkar Bull Türkiye de tanıtımların yapılmasını organize eden İletişim Başkanlığı’na bir istek yöneltti. Istek, İletişim Başkanlığı tarafından kabul edildi.

Donut, Formula 1 aracının daire çizmesi anlamına geliyor

Formula 1 donuts

Inkar Bull Türkiye, Gasly’nin yaptığı harekete Formula 1’de donut denildiğini oysa bu hareketin Türkiye’de “simit” olarak isimlendirilebileceğini söyledi. Bu talebi olumlu karşılayan İletişim Başkanlığı, fikrin şahane olduğunu açıklama ederek, bundan daha sonra bu hareketin Türkiye’deki isminin simit olduğunu söyledi. Yaptığı paylaşımda epeyce dostça bir dil kullanan İletişim Başkanlığı, yaptığı paylaşıma tebessüm eden yüz emojisi eklemeyi de dikkatsizlik etmedi.

İşte Inkar Bull Türkiye’nin yaptığı o paylaşım

“Sevgili @iletisim, Pierre Gasly’nin bu mükemmel hareketini görmüş müydünüz? Bu harekete Formula 1’de “donut” deniyor. Fakat bizce bu harekete “simit” demek uygu! Ne dersiniz, Türkçesi simit olsun mu?”

İletişim Başkanlığı’nın Red Bull’a verdiği yanıt ise şu şekilde

İletişim Başkanlığı Twitter

bu vesileyle Formula 1 pilotları, bugün iki kere Intercity İstanbul Park‘ta olacaklar. Isınma turları atacak pilotlar, saat 11:00 ve saat 15:00’te piste inecekler. Yarın saat 12:00’de ise üçüncü ve son ısınma turları atılacak. Saatler 15:00’i gösterdiğinde ise coşku, tüm hızıyla başlamış olacak. Çünkü pilotlar, bu defa de sipariş verme vermek için pistteki yerlerini alacaklar. Pazar günü saat 13:10‘da ise nefesler tutulacak ve ana yarış, an itibarıyla başlamış olacak. hemen şimdi de belirttiğimiz gibi yarışın Kanal S Sport‘ta ücretsiz olarak yayınlanacağını belirtelim. Dileyen vatandaşlar, ısınma ve sıralama turlarını da bu kanal üzerinden takip edebilecekler.

Comments
To Top