Haber

Formula 1’de Yılın Yarışı Türkiye Grand Prix’i Seçildi

Formula 1'de Yılın Yarışı Türkiye Grand Prix'i Seçildi

Koronavirüs sebebiyle geç başlayan ve kısa fakat oldukça yoğun geçen Formula 1 2020 sezonu yakın zamanda tamamlanmıştı. Sezonun tamamlanmasının ardındaki Formula 1 devlete ait internet sitesinden yılın yarışının seçilmesi için bir anket başlatılmıştı. Bu anketi sizlerle paylaşmıştık. 

Oylamanın sonuçları muhakkak oldu. Formula 1 devlete ait sitesinden duyurulan sonuçlara tarafından 2020 yılının yarışı olarak, 9 yıl aradan daha sonra takvime dönen ve İstabul Park pistinde gerçekleştirilen Türkiye Grand Prix seçildi. Yağmur altındaki yarış oldukça heyecanlı ve sürprizli olmuştu.

Türkiye Grand Prix’inde tarihe şahitlik ettik

lance stroll

Türkiye Grand Prix’inin yılın yarışı olması çok da şaşırtıcı olmadı. Bu sene o kadar fazla neşeli yarış izlemiş olsak da ünlü 8. virajı gözü kapalı döneceğini söyleyip spinsiz antrenman yapamayan pilotlar, garip sıralamalar ve süre turları yarışın sürprizlerle dolu olacağını kesin etmişti.

Racing Point takımından Lance Stroll bu yarışta kariyerinin ilk pole position başarısını elde etmişti. Sebastian Vettel son turda yaptığı atakla bir yılı aşkın bir sürenin ardındaki bir kere daha podyuma çıkmayı başarmıştı. Podyumun ikinci basamağında ise Sergio Perez yer alıyordu.

İstanbul Park’ın tarihe şahitlik ettiği anlar bu kadarla da sınırlı değildi. Yarışın ikinci bölümünde pistin kuruması ve DRS izninin gelmesiyle birlikte Mercedes’in Britanyalı pilotu Lewis Hamilton, kariyerinin 7. şampiyonluğunu kazanmış ve tarihe en fazla şampiyonluk kazanan iki pilottan biri olarak geçmişti.

Oyların 3’te 1’ini topladı

hamilton

Yapılan oylama sonucunda Türkiye Grand Prix’i, toplam oyların %33’ünü alarak Italya Grand Prix’inin önünde birinciliği göğüsledi. İtalya Grand Prix oyların %25’ini aldı. Onu %18 ile Sakhir Grand Prix, %5 ile Avusturya Grand Prix ve %4 ile de Tuscan Grand Prix peşine düşüp takip etti.

Formula 1’in 2021 takviminde şu an için Türkiye Grand Prix yer almıyor ancak Vietnam GP yerine takvime alınacak bir yarış için başıboşluk bulunuyor. Olur Ya de bu oylama, ülkemizin bu boşluğa yerleşmesi için önemli bir teşvik olacaktır.

Comments
To Top