Haber

Formula 1 Pilotları Yarış Sırasında Neden Kilo Verirler?

Formula 1 Pilotları Yarış Sırasında Neden Kilo Verirler?

Sekizinci virajı ile Formula 1 pilotlarının kurkulu rüyası olan İstanbul Park pisti, 9 yıl aradan sonradan sıcak lastikleri ve dumanları her tarafta hissetti. Ülkemizdeki Formula 1 hayranlarının kilitlendiği yarış tamamlandı ve Formula 1’e dair önemli sorular akıllara gelmeye başladı.

F1 pilotları, sıradan 2 saat süren yarışların gerisinde sıradan 3 ila 4 kilogram arasında siklet kaybediyorlar. Basmakalıp bir insan için 2 saatte bu dek kilo kaybı yaşamak, bir takım sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Ancak F1 pilotları, yarışların gerisinde hiç zorlanmadan hayatlarına devam edebiliyorlar. Kilo kaybının nedenlerini çakmak için önce F1’in ilgili kurallarına yakından bakmak gerekiyor.

Formula 1 araçları sürücü ve ekipmanları dahil, yakıtsız 733 – 740 kilo aralığında olmalı:

formula 1

2019’da resmileşen bir F1 kuralına kadar pilot, koltuğu, kaskı, direksiyonu ve diğer sürüş ekipmanları toplam 80 kilogram barajında almak zorundadr. Araçların pilot ve ekipmanlarla gelen 80 kilogram dahil toplam ağırlığı 733 ila 740 kilogram olmalıdır. Aksi takdirde pilot veya araç, ısınma ve koyma turlarına ve yarışa katılamaz.

Hedefin çok altında kalan pilotlar, 80 kilogram siklet barajına gelmek için tartı yeleği giyebilirler. Bu sayede kullandıkları araç, hedeflenen toplam ağırlığa ulaşmış olur. Hafif pilotlara sahip takımlar, toplam ağırlığa gelmek pilot yeleği yerine aracın ayrı bölümlerine yük ekleyemezler.

Sürücüler, yarıştan önce -susamamış olsalar bile- bol bol su içerler:

kimi rakikonen hamilton

Yarış sırasındaki yüksek sürat ve sonucunda oluşan yüksek basınç, kokpit içerisindeki yüksek sıcaklık ile birleşince pilotlar, çabuk şekilde akıcı kaybederler. Yarış sırasında, pitstopta bile su içemedikleri için öncesinde su tüketmeleri gerekir. Hatta susamamış olsalar bile pilotlar içebildikleri dek su içerler. 

Yüksek sürat, yüksek basınç, yüksek sıcaklık ve netice: Orta dereceli dehidrasyon

formula 1 kokpit

Toplam ağırlığa ulaşan ve etaba katılabilen her pilot, yarışı kaçıncı sırada tamamlarsa tamamlasın “dehidrasyon” denilen biyoloji ile ilgili bir durumu yaşar. Vücudun fazla istikrarsız kaybı olarak özetlenebilecek olan dehidrasyon, aslında her insanın kolay bir ısınma sonrasında bile yaşayabileceği bir durumdur. Ancak Anadolu Sağlık’ın açıklamasına kadar hafif, orta ve şiddetli olmak üzere 3 şekilde incelenir.

F1 pilotları, yarış öncesinde bol bol su içerek gerçekte 2 saat boyunca yaşayacakları dehidrasyonun şiddetini düşürürler. Ayrıca vücutlarındaki akıcı keza de yarış öncesinde tükettikleri yoğun miktardaki su, yarış sırasında terleme ve idrar yolu ile vücutlarından atılır.

Peki yarış sırasında su içmek için bile haricen çıkamayan pilotlar idrarlarını nasıl yapıyorlar? Ne eyvah oysa ne araçlarında ne de kıyafetlerinde bunun için özel bir sistem bulunmuyor, doğal yollarla, yani olduğu gibi bu sorunu çözüyorlar.

Comments
To Top