Haber

Formula 1 Araçları ve Yarışları Hakkında 15 Şaşırtıcı Bilgi

Formula 1 Araçları ve Yarışları Hakkında 15 Şaşırtıcı Bilgi

5 Temmuz 2020 tarihinde başlayan 2020 Formula 1 Dünya Şampiyonası, koronavirüs sebebiyle aksaklıklara uğrasa da son tez devam ediyor. Bu sene ise Formula 1’de ana bizi ilgilendiren durum, 2011 yılından sonradan birincil defa Türkiye Grand Prix’in tekrar gerçekleşecek olması. İstanbul Park’da yapılacak olan Formula 1 DHL Turkish Grand Prix 2020, 13-15 Kasım tarihleri aralarında gerçekleşecek.

Doğal olarak bu gelişme ülkemizdeki Formula 1 hayranlarını bir hâyli sevindirmişti. Hatta İstanbul Park’taki Grand Prix’in bilet fiyatları da açıklanmıştı. Ama koronavirüs salgını nedeniyle yarışların daha daha sonra seyircisiz yapılmasına karar verildi. Bu içeriğimizde Formula 1 baştan ülkemize gelmişken, Formula 1 hakkındaki hayret verici gerçeklere yakından bir göz atıyoruz.

15. F1 araçları, 4 saniye içinde 160 km/sa’e çıkıp baştan 0’a ulaşabiliyor:

formula 1 0'dan 100

Formula 1 araçlarının dünyanın en süratli araçlarından olduğunu ve amaçlarının aslında en kısa sürede hızlanmak olduğunu biliyoruz. Ama yavaşlama konusunda da çığır açan Formula 1 araçları, 0’dan 100’e ve 100’den 0’a 4 saniye içerisinde ulaşabiliyor. Çoğu Formula 1 pistinin mecburi virajlarını düşününce ara sıra yavaşlamak, hızlanmaktan daha önemli olabiliyor.

Bir Formula 1 aracının ne dek seri bir şekilde hız kazandığına güvenmek belki de görmediğiniz sürece inanmayacağınız bir şeydir. Fakat biz yine de söyleyelim. Bu araçlar genellikle 4 saniye içerisinde 160 kilometre/saat hıza çıkmakla kalmıyor, bununla birlikte bu vakit içerisinde duruyor.

En esas F1 aracının mâliyeti 7 milyon doları bulabiliyor:

formula 1 araç fiyatı

Bildiğiniz üzere F1 araçları satılmıyor, satın alınamıyor, sadece son teknolojilerle üretiliyor. Şart böyle olunca da araçların iyice ne kadara mâl olduğunu bilemiyoruz. Fakat yapılan tahminlere göre esas bir F1 aracı, minimum 7 milyon dolara mâl oluyor. Bu tahmini rakam ise dağıtılmış donanımları içermiyor. F1 araçlarının mâliyeti ise her yıl değişen tasarım kurallarına kadar çeşitlilik gösteriyor.

Fren diskleri 1000 santigrat dereceye değin ısınabiliyor:

formula 1 araçları

Bundan birkaç sene önce imkânsız olarak görülen fren diski teknolojileri artık F1 araçlarında yaygın olarak kullanılıyor. F1 araçları pistte birkaç tur attıktan sonra fren diskleri 1.000 santigrat dereceye ulaşabiliyor. Bu yanardağlardan meydana çıkan erimiş lavların ısısına benzeşen bedel olarak belirtiliyor.

Motorları soğukken çalışamıyor:

formula 1

Soğuk motoru sıkıştırmak her ne kadar birçok motorlu araç için zararlı olsa da F1 araçları, dosdoğru motor soğukken çalıştırılamıyor. Bu yüzden F1 teknisyenleri, araçlar kullanılmadan önce hârici ısıtıcılar ile araçları ısıtıyorlar. Keza birçok F1 aracının harici ısıtma borularına sahip olmasının nedeni de bu koşul.

Her bir Formula 1 arabulucu, 80.000’in üzerinde parçaya sahip oluyor:

formula 1 araç parçaları

Sky Sports’un ulaştığı bilgilere tarafından bir Formula 1 arabulucu, dile kolay en az 80.000 parçadan oluşuyor. Bu parçaların sayısı birçok vakit 80.000’in üzerine rahatlıkla çıkabiliyor. Doğal olarak bu parçaların bir bir koskocoman dikkatle birleştirilmesi gerekiyor. Birkaç parçanın bile yanlış birleştirilmesi, aracın potansiyel performansını gösterememesine neden olabiliyor.

F1 araçlarının motoru azami 5 yarış dayanabiliyor:

formula 1 yarışları

Yeniden F1 teknisyenleri göre bahşedilen bir öteki bilgiye takriben, Formula 1 araçlarının motorları ne kadar sofistike olursa olsun maksimum 5 yarışa kadar dayanabiliyor. Bunun nedeni ise motorların en uzun ömrü değil en yüksek performansı sunmak için tasarlanmış olması. Yüksek performans gereksinimi de doğal olarak motorun ömründen çalınarak elde ediliyor.

Sıradan bir F1 sürücüsü, bir yarış boyunca ortalama 4 kg kaybediyor:

formula 1 pilotları

Hepimizin bildiği üzere kilo kaybı F1 hakkında konuşulan en büyük efsanelerden biridir. Kimi vakit pilotların 10 kg değerlerinde kilo kaybı yaşadıklarından bahsedilir. Pilotların kokpit içerisindeki dayanılmaz sıcaklıklar sebebiyle kilo kaybettikleri doğru. Fakat pilotlar ortalama olarak bir yarışta 4 kg civarı yük kaybediyorlar.

Yarışlarda tek kilo kaybeden pilotlar değil, lastikler de kilo kaybediyor:

formula 1 lastikleri

F1 araçlarının belki de en manâlı parçalarından biri lastikleridir. Aracın genel performansını doğruca etkileyen lastiklerin herkes de yarış başına ortalama 500 gram önem kaybedebiliyor. Daha fazla ağırlık kaybının önüne geçilmesi için de mühendisler her yıl yeni lastik teknolojileri geliştirmeye çalışıyor.

Dünyanın en dayanıklı kaskları F1 yarışlarında kullanılıyor:

formula 1 kaskları

Formula 1 yarışlarının olmazsa olmaz bir öteki olayı ise ne eyvah ancak kazalar. Yüksek hızda çoğu aracın ve güvenli olmayan virajların bir arada bulunduğu ortamda, kaza gerekli oluyor. Koşul böyle olunca F1 sürücülerinin kullandığı kasklar, bugüne kadar yapılmış en dayanıklı kasklar oluyor. Kullanılmadan önce en ağır testlere tabi tutulan kasklar, bu testlerden sağlam bir şekilde çıkıyor.

Gerekli koşullar sağlanırsa Formula 1 araçları, zıt şekilde sürülebiliyor:

formula 1 araçları ters sürülebilir mi

Eğer yeteri değin hız ve açı sağlanırsa F1 araçları, baş altında sürülecek aerodinamiğe ve kuvveti üretebiliyor. Natürel bu noktada aracın ağırlığı, hızı ve hatta sahip olduğu yakacak miktarı bile açıklanmış bir öneme sahip oluyor.

Standart bir Formula 1 takımı, sıradan 600 kişiden oluşuyor:

formula 1 ekibi

Bizler ekran başında F1 yarışlarını izlerken genelde pist kenarında sadece birkaç kişiyi görüyoruz. Fakat bir Formula 1 sürücüsünün piste çıkmasında çoğunlukla 600 kişilik ekibin emeği oluyor. Formula 1 yarışları oldukça önemli spor müsabakaları olduğu için bizim gözümüze ufak gelebilecek görevlerde bile çoğu takım üyesi çalışıyor.

F1 direksiyonu 20’ye yakın tuşa sahip olabiliyor:

formula 1 direksiyonu

Bir F1 aracının direksiyonuna baktığınızda kafanızın karışması sıradan. her biri bambaşka fonksiyona sahip 20’ye yakın tuş bulunan bu direksiyonlar, ilk başka bir uçak direksiyonu gibi duruyor. Lastik basıncı, yakıt göstergesi, frenler, sürat paneli ve saymakla bitmeyen birçok gösterge ve tuş bu direksiyonun üstünde yer alıyor.

Formula 1 araçlarına yarış esnasında yakacak doldurulmuyor:

formula 1 benzin

Formula 1 araçları sanılanın aksine yarış esnasında yakacak takviyesi yapmıyorlar. Bir aracın yakıt tankı tek bir yarışı çıkarabilecek dek büyük oluyor. Araçlar genelde yalnızca lastik değişimi için duruyorlar. F1 araçları sürüş sırasında ekstrem sıcaklıklara ulaştıkları için yakıt tankında oluşabilecek hatalar sebebiyle yarış esnasında yakacak dolumu yapılmıyor.

13 sayısı, F1 yarışlarında da melun sayılıyor:

formula 1 istanbul park

Formula 1’de her aracın ve sürücünün, daha kolay ayırt edilmesi için kayıtlı bir numara atanıyor. Formula 1 tarihinde ise 13 numara sadece 2 kez atandı. İlk olarak 1963 Meksika Grand Prix’te, ikinci olarak ise 1976 İngiltere Grand Prix’te. Yarış dünyasında 13 numara bütün dünyada olduğu gibi uğursuz sayıldığı için hâlâ birilerinin bu numarayı almış olması hayretle karşılanıyor.

F1 yarışlarında puan kazanabilen tek bir kadın sürücü var:

formula 1 kadın sürücü

Birçok spor dalında olduğu gibi Formula 1’de erkek egemenliğinin olduğu bir spor dalı. Şart böyle olunca fazla eksik kadın sürücüyü F1 pistlerinde izleme şansı yakalıyoruz. F1 yarışlarında bugüne kadar puan kazanabilen tek kadın pilot ise Lella Lombardi. 1975 İspanyol Grand Prix’te yarım puan bölge Lombardi, hâlâ rekorunu koruyor.

 

Formula 1, dünyadaki en garip ve en güvenli olmayan sporlardan biri olmayı başarıyor. Formula 1, her geçen yıl büyüyen teknoloji ile daha da acayip ve tehlikeli hâle geliyor. Sizler listede yer alan gerçekler hakkında neler düşünüyorsunuz. Bildiğiniz şaşırtıcı gerçekleri bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top