Haber

Ford’un Gölcük’te Üretilecek %100 Elektrikli Modeli E-Transit Duyuruldu

Ford’un Gölcük’te Üretilecek %100 Elektrikli Modeli E-Transit Duyuruldu

ABD merkezli otomotiv devi Ford’un popüler ticari vasıta modeli Transit’in birincil bütün elektrikli versiyonu resmen tanıtıldı. Bütün elektrikli transit ile ilgili yapılan açıklamalara göre Avrupa pazarında satışa sunulacak olan Transit modelleri, Otosan’ın Gölcük’teki tesisinde üretilecek. E-Transit olarak adlandırılan tam elektrikli transit modellerinin 2022’nin ikinci çeyreğinde Avrupa ile benzer anda Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Yeni Ford E-Transit’in tanıtımı, bizzat Ford Motor Company Başkanı ve CEO’su Jim Farley göre gerçekleştirildi. 67 kWh’lık bataryalara sahip olacak Ford E-Transit, tek sıkıntı ile 350 kilometre menzil sunacak ve 8,2 saatte yüzde 100 çok miktar olabilecek. Batarya, 115 kW DC süratli şarj ile ise 15’deri yüzde 80’e 34 dakikada sorumluluk olabilecek.

Yeni Ford E-Transit, 269 at zor sunacak

Ford e-transit

269 beygire eşit gelen 198 kW zor, 430 Nm tork sunan bir elektrikli motora sahip olacak Ford E-Transit, van modelinde 1.616 kilogram, kamyonet modelinde ise 1.967 kilogram nakliye kapasitesiyle gelecek. Pro Power Onboard adında bir özelliğe de sahip olacak E-Transit, 2.3 kw’a dek zorlama sunan bir mobil jeneratöre dönüştürülebilecek.

Ticari araçlarda elektrikli ve hibrit baskı transfer organlarına geçişin öneminden bahsederek yeni Ford E-Transit hakkında açıklamalarda yer alan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Elektrikli ticari araçlarla işletmelerin yakıt maliyetleri, bakım masrafları önemli ölçüde düşecek, verimlilik artacak. İlk tam elektrikli Ford E-Transit’i 2022 bahar aylarında Avrupa ile paralel olarak Türkiye’de de müşterilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“2030’da dünyadaki elektrikli vasıta satışlarının yüzde 30’u aşması bekleniyor”

ford e-transit içi

Ford Otosan’ın ticari vasıta imal kapasitesiyle Ford’un global elektrifikasyon stratejisinde büyük öneme sahip olduğunu bildiren Yenigün, “2030 yılına geldiğimizde dünyadaki elektrikli vasıta satışlarının yüzde 30’u aşması bekleniyor. Türkiye’nin ticari vasıta üretimindeki öncü rolü, elektrikli araçlara geçişle birlikte fazla daha artacak. Türkiye otomotiv sanayisi için kilometre taşı niteliğinde olan bu gelişme, ülkemizin ticari araç üretiminde üstlendiği sorumluluğu önemli ölçüde artıracak. Ürettiğimiz elektrikli araçları yurtdışı pazarlara ihraç edeceğimiz ve ülkemizin dış ticaret açığını kapatmaya yönelik katkı sağlayacağımız için gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Otomotiv üretiminin bütün dünyada bir dönüşümden geçtiğini bildiren ve Türkiye’de de elektrikli ve hibrit odağındaki yeni teknolojilerin desteklenmesinin, ticari araçlardaki Ar-Ge ve mühendislik gücünün geliştirilmesi için çok manâlı olduğunu vurgulayan Yenigün, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Elektrikli ve hibrit araçlar üzerindeki ödenti yükü gözden geçirilmeli”

ford e-transit modelleri

“Avrupa başta elde etmek üzere çoğu ülke yeni cins çevreci araçların kullanımının yaygınlaştırılması için fazla önemli yatırımları devreye almaya başladı. Ayrıca Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde fazla daha sıkı ve sıfır emisyonlu araçlara geçişi bir anlamda gerekli kılacak mevzuat çalışmaları yürütülüyor. Söz konusu dönüşüm için yerli üretim rekabetçiliğinin korunması ve geliştirilmesi zorunlu. 

Bu çerçevede, devletimizin keza ticari keza binek elektrikli ve hibrit araçlar üzerindeki ücret yükünü baştan gözden geçirmesi, bu araçların ilk satın alma maliyetlerinin düşürülmesi için dağıtılmış teşvik ve takviye mekanizmalarını devreye alması ve en önemlisi de bu araçların ülkemizde üretiminin özendirilmesi için yatırım teşvik sistemi çerçevesinde çeşitli yeni mekanizmalar kurulması gerektiğini düşünüyorum.”

Comments
To Top