Haber

Ford Otosan, Gölcük’teki Fabrikaya ‘Batarya Montaj Tesisi’ Kuruyor

Ford Otosan, Gölcük'teki Fabrikaya 'Batarya Montaj Tesisi' Kuruyor

Türkiye’deki köklü otomobil fabrikalarından olan Ford Otosan, yeni bir yatırım yapacağını duyurdu. Şirket, Kocaeli‘nde bulunan fabrikaya yeni bir yatırım yaparak, fabrika içine “Pil Kurulum Tesisi” kuracak. Bu tesis, Türkiye ve öteki ülkeler için üretilecek olan tamamen elektrik motorlu hafif ticari modeli E-Transit‘in bataryalarının montajını yapacak.

Konuyla ilgili talimat, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün‘den geldi. Ford’un E-Transit üretimini üstlendiklerini söyleyen Haydar Yenigün, yapılacak yatırımla yalnızca batarya montajının yapılmayacağını, bataryaların ekipman ve yazılım testlerini de yürüteceklerini ifade ediyor. Yenigün’e göre Kocaeli’ne yapılacak yatırım, yalnızca Ford Otosan için değil Türkiye için de fazla manâlı.

Tesis, 2022 yılında faaliyetlerine başlayacak

Ford E-Transit

Yenigün tarafından yapılan açıklamalara kadar 2022 yılı, Ford Otosan için önemli olacak. Ayrıca yerli ayrıca de bütün elektrik motorlu E-Transit’lerin 2022 yılında piyasaya sürüleceğini ifade eden Haydar Yenigün, bu araçların ayrıca Türkiye hem de öteki ülkelerde kullanılacağını açıklama ediyor. Üretilecek E-Transit ile ilgili de küçük teferruat veren Yenigün, bu araçların 67 kWh 400 Volt lityum pillerle çalışıp, 350 kilometre menzil sunacağını açıklama etti.

Elektrik motorlu araçların her yıl biraz daha popüler ayla geldiğini açıklayan Yenigün, tedarik sanayiinin de bu konuya tartma vermesi gerektiğini söyledi. Hafif ticari araçlarda yüzde 71,8, ağır ticari araçlardaysa yüzde 79,4’e ulaşan yerlilik oranına sahip olduklarını belirten Yenigün, elektrik motorlu hafif ticari araçlarda bu oranın çok daha düşük olacağını, arz sanayiinin bu konuya yük vermesi durumunda bu oranın artmasının şüphesiz olduğunu ifade etti.

Comments
To Top