Haber

Forbes’tan Bayraktar TB2 İHA’sına Övgü Dolu Açıklama: Sihirli Kurşun

Forbes’tan Bayraktar TB2 İHA’sına Övgü Dolu Açıklama: Sihirli Kurşun

ABD merkezli bir iş ve ekonomi dergisi olan Forbes, geçtiğimiz günlerde imzalanan barış anlaşması ile sona eren Azerbaycan-Ermenistan savaşı hakkında yeni bir makale yayınladı ve savaşta Azerbaycan ordusu kadar kullanılan Bayraktar TB-2 silahlı insansız hava aracına (SİHA) övgülerde bulundu.

Araştırmacı Samuel Bendett’in Bayraktar TB-2 için “sihirli bir mermi” ifadelerini kullandığını açıklayan Forbes, Azerbaycan ordusunun SİHA’lar doğru Ermeni askeri unsurlarını başarılı bir şekilde imha ederek mutlak bir başarı kazandığını belirtti. Laf konusu SİHA’ların Azerbaycan ordusuna Türkiye göre arz edildiğini de belirten Forbes, Bayraktar TB-2’nin bütün rakipleri aralarında en etkili SİHA’lardan biri olduğunu ifade etti.

Forbes: SİHA’lar savaşlardaki etkinliklerini kanıtladılar

bayraktar tb-2

Bayraktar TB-2’nin haziran ayında Suriye’de düzinelerce Rus yapımı uçaksavarı tahrip ettiğini ve etkinliğini kanıtladığını ifade eden Forbes, Azerbaycan’ın daha ekim ayının başlarında Ermeni ordusuna ait 250 zırhlı arabulucu ve topçuyu, buna ek olarak da S-300 hava savunma sistemi dahil 39 hava savunma sistemini tahrip ettiğini, bu nedenle SİHA’ların Ermeni hava sahasında rahatlıkla ilerleyerek askeri unsurları yıkım edebildiğini belirtti.

Forbes, Bayraktar TB-2’nin ABD göre üretilen MQ-9 Reaper insansız hava aracının yalnızca 8’de 1’i ağırlığa sahip olduğunu belirtirken; yalnızca 130 km/s çabucak hareket etmesine rağmen taşıdığı dört MAM (Akıllı Mikro Cephane) lazer güdümlü füze ile fark yaratan bir etkinliğine sahip olduğunu açıklama ediyor.

Bazı analistlere göre SİHA’lar, savaşlarda tankların yerini alabilir

insansız hava aracı

Forbes’ın aktarmış olduğu bilgilere göre bazı analistler, Bayraktar TB-2’nin Azerbaycan-Ermenistan savaşı sırasında SİHA’ların tankların yerini alacağını gösterdiğini düşünüyor. Diğer bir grup ise SİHA’ların savaştaki etkinliklerini kanıtladığını ancak Azerbaycan’ın elde ettiği mutlak zaferin yalnızca İHA’lara yan olmadığını ve zaferi getiren esas unsurun askerlerin düzenlediği operasyonlar olduğunu düşünüyor.

Comments
To Top