Haber

Fiziken Eve Kapanmışken Ruhunuzu Geçmişe Götürecek 18 Unutulmaz Kemal Sunal Filmi

Fiziken Eve Kapanmışken Ruhunuzu Geçmişe Götürecek 18 Unutulmaz Kemal Sunal Filmi

Vefatının ardından yıllar geçse bile gönüllerimizde taht kurmaya hala devam eden Kemal Sunal, oynamış olduğu onlarca filmde izleyenlerin yüzünde gülücükler açtırmaya devam ediyor. Her filmde farklı bir karakterle karşımıza çıkan Kemal Sunal, bizleri güldürdüğü kadar anlattığı toplum hakkında veri sahibi olmamızı sağlıyor.

Birçoğumuz tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüsü yüzünden kendimizi olabildiğince dış dünyadan soyutlamış bulunmaktayız. Bu salgından korunmanın en etkili yollarından biri olan eve kapanma halinde sizi kahkahalara boğacak, nostaljinin dibini yaşayabileceğiniz 18 unutulmaz Kemal Sunal filmini sizler için hazırladık.

Unutulmaz Kemal Sunal filmleri:

Bekçiler Kralı Avanak Apti Kibar Feyzo İbo ile Güllüşah Çöpçüler Kralı Kapıcılar Kralı Tosun Paşa Süt Kardeşler Hababam Sınıfı Salako İnatçı Düttürü Dünya Davacı Çılgın Çılgın Küpeli Çarıklı Milyoner Yedi Bela Hüsnü Kanlı Nigar Zübük

Bekçiler Kralı

Sene: 1979 Öteki oyuncular: Semra Türel, Reha Yurdakul, Alpay İzer

Bekçi olarak atandığı mahalledeki insanlara ızdırap çektiren muhtar, manav, fırıncı ve bakkala karşısında uğraş etmeye başlayan Şaban, esnaf kadar polise şikayet edildikten daha sonra küçük bir yanlış anlaşılma olur ve İçişleri Bakanının yeğeni zannedilir. Bu hatalı anlaşılma bir uçtan bir uca dedikleri dikkate alınmaya başlayan Şaban işi bir tık ileriye götürür hedefini sanayi atıkları için kanalizasyon yaptırmayan fabrika sahibine yöneltir. 

Avanak Apti

Sene: 1978 Öteki oyuncular: Ayşen Gruda, Ünal Gürel, Ali Neşe Saçan

Kemal Sunal’ı bu filmde adından da anlaşıldığı üzere Apti rolünde görüyoruz. Afişlerini astığı ünlü şarkıcıya aşık olan Apti, bir gün bu kadını kulak vermek için gazinoya gider. Fiziksel durumundan dolayı bu aşkın imkansız olduğuna inanırken gazinoda tekrar bir yanlış anlaşılma olur ve Apti, urfalı zengin Apti zannedilir ve hürmet görmeye başlar. 

Nazik Feyzo

Sene: 1978 Diğer oyuncular: Müjde Ar, Adile Naşit, Şener Neşelendirici

Nazik Feyzo, o zamanın toplumu hakkındaki eleştirileri ve gerçeği yansıtması doğru bizi güldürürken aynı zamanda iki kez düşünmemizi sağlıyor. Köyde bir düğünde köy ağasına yanlışlıkla yapmış olduğu saygısızlıktan daha sonra köyden sürülen ve İstanbul’a gelen Feyzo, şehirdeki yaşamı görünce köydeki insanların esir muamelesi gördüğünü anlar ve köyüne geri dönüp insanlara bazı şeylerin yanlış olduğunu öğretmeye çalışır. 

İbo ile Güllüşah

Yıl: 1977 Öteki oyuncular: Gülşah Soydan, Ayşen Gruda, Deniz Türkali

Kemal Sunal, bu filmde sevdiği kızla evlenmek isteyen ancak başlık parası bulamayan fakir İbo’yu canlandırıyor. Başlık parasını denkleştirmek için İstanbul’a gelen İbo, ailesinden yeteri dek ilgi göremeyen küçük bir kız olan Güllüşah’la karşılaşır. Ailesinden azıcık alaka görmek umuduyla İbo’ya “beni kaçır fidye iste” diyen minik kızla yaptıkları bu plandan daha sonra işler allak bullak bir hal almaya başlar. 

Çöpçüler Kralı 

çöpçüler kralı

Sene: 1977 Diğer oyuncular: Şener Neşelendirici, İhsan Ulu, Ayşen Gruda

Bugüne dek Kemal Sunal’ın oynadığı en komik filmlerden biri olan Çöpçüler Kralı’nda Apti, çöpçülük yaptığı mahallede temizliğe giden Hacer’e aşık olur, fakat maddesel durumunun bu aşka engel olacağını bilir. Esnafa despotluk yapan zabıta amirinin de Hacer’i sevdiği ortaya çıktıktan daha sonra ayrıntılarıyla umutsuzluğa kapılan Apti’nin şansı, bir gün yanlışlıkla girdiği gazino bir uçtan bir uca aksine döner.  Filmi izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kapıcılar Kralı 

Yıl: 1977 Diğer oyuncular: Bilge Zobu, Sevda Ferdağ, Sevil Üstekin

Ailesiyle yaşadığı apartmanda kapıcılık yapan Seyit, apartmanda olan biten her şeyi kendi aleyhine kullanır ve kısa zamanda tüm daire sakinlerini parmağında oynatmaya başlar. Eline geçen her fırsatı değerlendirerek köşeyi döner ve apartmanın %51’ini satın alacak ışık halkası gelir. 

Tosun Paşa

Sene: 1976 Öteki oyuncular: Müjde Ar, Şener Şen, Adile Naşit

Doğrusu de başarılı bir kadroya sahip olan bu film, 19. yüzyılda Mısır’da geçmektedir. Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri, Yeşil Vadi’ye sahip edebilmek için bitmek bilmeyen bir uğraş vermeye başlar. Bir türlü paylaşılaman bu Yeşil Vadi’yi fethetmek isteyen aileler torpilden yararlanabilmek için İskenderiye’nin en büyük devlet memuru olan Daver Bey’in kızı Leyla’yı gelin olarak olmak isterler. 

Süt Kardeşler

Yıl: 1976 Diğer oyuncular: Şener Şen, Halit Akçatepe, Hale Soygazi

Aralıksız hatalı anlaşılmaların olduğu, şahısların birbirleriyle karıştırıldığı bu filmi biz ne kadar anlatmaya çalışırsak çalışalım kafanız karışacaktır. En basit haliyle osmanlı döneminde denizci olan Ramazan ve Şaban’ın maceralarını anlatan bu filmi en kısa zamanda izlemenizi öneriyoruz.

Hababam Sınıfı

Sene:1974 Diğer oyuncular: Münir Özkul, Tarık Akıcı, Halit Akçatepe

Bu filmi her ne değin duymayanın kalmadığını düşünsek de hafızalarımızı yenilemekte üstünlük var. Sanatçı oyuncu Münir Özkul’un müdür olarak atandığı Özel Çamlıca Lisesi’nin yaramaz sınıfı 6-B sınıfıyla verdiği eğlenceli ve birbirinden gülünç mücadeleleri anlatan bu film, Türk filmlerinin en efsane yapımlarından biri. 

Salako 

Sene: 1974 Diğer oyuncular: Meral Zeren, İhsan Ulu, Feridun Çölgeçen

Kemal Sunal, bu filmde karşımıza birazcık aptal olan Salako ile çıkıyor. Sevmediği bir adamla evlendirilmek üzere olan köy ağasının kızı Emine’yle birlikte dağlara kaçan Salako, Emine’ye aşıktır fakat ne eyvah ki aşkı karşılıklı değildir. Emine Salako’nun aşkını fırsat bilip onu kaçmak için kullanmıştır ve eski aşkı Hamido’ya geri dönmek ister. Hamido’dan karşılık bulamayınca Salako Hamido’yu öldürür ve kendini aniden kasabanın eşkiyası olarak bulur.

İnatçı 

Sene: 1989 Öteki oyuncular: Asuman Arsan, İhsan Yüce, Hüseyin Kutman

Sarı kavak ve uzun kavak köyleri, baraj projesinde kamulaştırılacak bölgerdendir ve bu data bakımlı tutulması gerekirken komisyonda olan uyanık biri bu bilgiyi bir holdinge satar. Holding sahipleri bu haberi duyduktan sonradan köylülerden evlerini ucuza satın alıp devlete pahalıya satmak ister. Köyde inatçı bir karakteri canlandıran Kemal Sunal, köyün ağasının kızına aşıktır ve her hafta kızı istemeye gitse de babası bir türlü kızını Bayram’a vermez. Bu olaydan sıkılan Bayram, köyün ağasına “kızını tahsis etmek için bir gün sen ayağıma geleceksin” diye kehanette bulunur ve film, holding sahiplerini köylülerin evini tek tek ziyaret ederken Bayram’ın kehanetinin yavaş yavaş gerçekleşmesini konu alır. 

Düttürü Dünya

Sene: 1988 Öteki oyuncular: Jale Aylanç, Cezmi Etken, Erdal Gülver

Kemal Sunal, bu sefer oynadığı rolde güldürmekten fazla hazin bir hikayeyi yansıtıyor bizlere. Geçimini Ankara’da bir pavyonda klarnet çalarak karşılayan Mehmet, üç çocuğuna ve karısına bakmak zorundadır. Yaşadığı bütün zorlukların üzerine bir de oturdukları gecekondunun bir müteahhite satılması eklenir. Film, derdine tasa eklenen Mehmet’in gece gündüz demeden para kazanmaya çalışmasını ve ailesini geçindirmek için gösterdiği çabaları ele alıyor. 

Davacı 

Sene: 1987 Diğer oyuncular: Savaş Yurttaş, Güzin Özipek, Serra Yılmaz

Köyde, yanyana yaşayan iki komşu hayvanlarının bahçelerine dadanmasının ardındaki birbirine dava açarlar. Ama bu dava tam 7 yıl sürer ve kim kime niçin dava açtı kim suçluydu her şey şaşkınlık içinde bir hal alır. 

Deli Çılgın Küpeli

Sene: 1986 Öteki oyuncular: Melike Zobu, Yaman Okay, Reha Yurdakul 

Düşünce hastanesinden bir şekilde kaçmayı başaran iki çılgın, bir kasabanın kaymakamlık binasına saklanırlar. Kasabanın kaymakamı ise görevinden yeni ayrılmıştır ve yeni kaymakam yoldaki karlar eridikten daha sonra kasabaya gelebilecektir. Bu durumu fırsata çeviren iki çılgın, kendilerini kasabanın yeni kaymakamı ve hakimi olarak halka yutturmayı başarır. Ne gariptir ancak kasabadaki bütün problemler tek tek çözülmeye, suçlular disiplinli bir şekilde cezalandırılmaya başlanmıştır.

 

 

Çarıklı Milyoner

Yıl: 1983 Öteki oyuncular: Necla Nazır, Ali Neşe Saçan, Reha Yurdakul

Milyarder bir işadamı olan Hilmi Tok, geçirdiği bir kaza sonucunda hayatını kaybeder ve bütün mirası köyde davulcu olan Bayram’a kalır. Akrabalarının bu mirası ele geçirmek için çevirdikleri oyunları görebilen Bayram, kimseye güvenemeyeceğini anlar ve bu sırada kim olduğunu bilmeden kendisi hakkında küçük düşürücü haberler yazan gazeteci Suna’ya aşık olur. Gerçekleri öğrenince uğradığı düş kırıklıklarına dayanamayan Şaban, us hastanesine yatırılır. 

Yedi Bela Hüsnü

 

Sene: 1982 Öteki oyuncular: Oya Aydoğan, Şevket Altuğ, Ali Neşelendirici

Sevdiği kız Hüsniye’yi tavlayabilmek için çeşitli belalara bulaşan Hüsnü’nün çabaları bir türlü yanıt vermemektedir. Mahallede yaşanan bir çatışmada gerçekleşen cinayetin sorumluluğu Hüsnü’nün üzerine kalınca, Hüsnü’nün adı “yedi bela Hüsnü”ye çıkar. Mahalledeki bir arazide gözü olan Malik, kimseden korkusu olmayan acımasız bir insandır, kimse de Malik’in karşısına çıkmayı göze alamaz. Arkadaşlarının gazına en ince ayrıntısına kadar gelen Hüsnü, kendisini göstermek için gördüğü bu fırsatı geri çevirmez ve Malik’in karşısına dikilir.

Kanlı Nigar

Yıl:1981 Öteki oyuncular: Fatma Girik, Dinçer Çekmez, Sümer Tilmaç

Osmanlı döneminde geçen bu film, fena yola düştükten sonra genelev tarzı bir yer işlemeye başlayan Nigar’ın hayatını konu alıyor. Kendisini bu yola düşürenlerden intikam almaya yemin eden Nigar, dağıtılmış planlar ve tuzaklar kurarak masumiyetini geri kazanmaya çalışır. 

Zübük 

zübük

Sene: 1981 Diğer oyuncular: Nevra Serezli, Bülent Kayabaş, Kadir Savun 

Aziz Nesin’in benzer adlı eserinden uyarlanan bu film, milletvekili mesleğinden men edilen ahlaksız ve üçkağıtçı bir adam olan İbrahim Zübükzade’nin hayatını konu alıyor. O dönemdeki siyasi sorunları eğlenceli bir dille anlatan Zübük, siyasetçilerin yaşadıkları yozlaşmayı başarılı ve komik bir şekilde ele alıyor.

Elbette listeye eklenmesini istediğiniz daha nice Kemal Sunal filmi vardır. Siz de önerilerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top