Haber

Fitch Ratings, Türk Telekom’un Kredi Notunu “AAA”ya Yükseltti

Fitch Ratings, Türk Telekom'un Kredi Notunu "AAA"ya Yükseltti

Milletlerarası finans derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin köklü operatör şirketlerinden Türk Telekom‘un kredi notunu yükseltti. Kurum, bu revize zarfında Türk Telekom’un uzun vadeli milli notunu “AA+”dan “AAA“ya yükseltti. Hem Türk Telekom’un yerel para birimi notu da “Negatif”deri “Tembel“a yükseltildi. 

Fitch Ratings’in revizesi, Türk Telekom CEO’su Ümit Önal göre değerlendirildi. Önal, konuyla ilgili açıklamalarında 2020’nin birincil 9 ayında yaptıkları mali performansın, milletlerarası kredi derecelendirme kurumları kadar da görmezden gelinmediğini kaydetti. Mali performanslarının meyvesini almaya başladıklarını gösteren CEO, ayrıca yatırımcıların ayrıca de Türkiye’nin yüzünü güldürmek için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Türk Telekom, 2020’nin birincil 9 ayında 2 milyar TL’den pozitif kar etti

Türk Telekom

Fitch Ratings’in Türk Telekom’a karşın kredi notu yükseltme revizesi, rastgele alınmış bir karar yok. Şirket, eylül ayının sonuna kadar olan süreci kapsayan mali durum açıklamasında, 2 milyar TL’yi aşan net kar duyurmuştu. Hem şirketin geliri de yıllık bazda yüzde 19 artarak 20,6 milyar TL olarak açıklanmıştı. 

Fitch Ratings kadar yayımlanan raporda da Türk Telekom’un kredi notunun yükseltilme sebeplerine değinildi. Yapılan açıklamalarda, Türk Telekom’un 2020’deki performansında artış yaşandığı, net borçların içindeki yabancı para payının azaldığı ve Türkiye’deki operatörler arasında gücünü korumaya devam ettiği açıklama edildi.

Comments
To Top