Haber

Financial Times, Uğur Şahin ile Özlem Türeci’yi Yılın Kişisi Seçti

Financial Times, Uğur Şahin ile Özlem Türeci'yi Yılın Kişisi Seçti

Dünyanın en popüler meslek dergilerinden bir parça başına olan İngiltere merkezli Financial Times, “Yılın Kişisi“ni seçtiğini duyurdu. Belirlemelere göre Financial Times’a kadar Yılın Kişisi, iki Türk oldu. Bu isimler, varsayım edebileceğiniz üzere Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ydi. Bir süredir hayatımızın içinde olan ikili, Financial Times’ın en prestijli unvanlarından birini almış oldular.

Dünya, Özlem Türeci ile Uğur Şahin ismini koronavirüs pandemisinden sonradan öğrendi. Yaşamlarını Almanya’da sürdürmekte olan çift, BioNTech isimli biyoteknoloji şirketinin kurucularıydılar. 2020 yılında hayatımızı esir bölge koronavirüs pandemisiyle ilgili çalışan bu bilim insanları, bugün en iyiler arasında kabul görebilen koronavirüs aşısını geliştirmeyi başardılar. İşte bu da Financial Times’ın karar verme sürecini kolaylaştırmış oldu.

Financial Times’ın “Yılın Kişisi” unvanını değer gördüğü Türk bilim insanları: Uğur Şahin ve Açlık Türeci

BioNTech

Türk bilim insanları için özel bir bölüm ayıran gazete, Türeci ile Şahin’in çalışmalarının yanı sıra gerçekleştirilen bir demece de yer verdi:

BioNTech’in kurucu ortakları, geçtiğimiz hafta dünyanın dört bir yanından evrak işleriyle boğuşurken, 90 yaşındaki Margaret Keenan’ın Birleşik Krallık’ta aşı yapılan ilk hasta olduğu TV görüntülerini kaçırdılar. Çift, o anlardan arkadaşları ve meslektaşlardan gelen mesajlar yoluyla farkında olan oldu.

Dr. Şahin, “Gergindik” diye itiraf ediyor. Altı ülkedeki klinik çalışmalarda 22.000’den fazla kişiye aşılarının uygulandığını görmesine karşın Şahin “insanların testler dışında gerçekte ilk önce aşılandığını görmek çok bambaşka” dedi.

Yeni bir salgının yayılmasından bir yıldan daha kısa bir zaman daha sonra tehlikesiz ve etkili bir aşıya sahip olmamız Financial Times’ın 2020 Yılın Kişisi olarak seçtiği Dr. Şahin ve Dr Türeci’nin başarısını ortaya koyuyor.

Bilim, doğası gereği yavaş ve özenli bir iştir. Hipotezlere meydan okunmalı ve yeni görüşler tükenene dek test edilmelidir. Başarısızlık, sürecin önemli bir parçasıdır. Hastalığı önlemede yüzde 95’in üstünde başarılı olan bir aşı üretilmesi de bu çiftin başarısını daha da dikkat çekici hale getiriyor.

Comments
To Top