Haber

Filyasyon Ekipleri, COVID-19 Testi Pozitif Çıkan Kişiyi Düğünde Halay Çekerken Buldu

Filyasyon Ekipleri, COVID-19 Testi Pozitif Çıkan Kişiyi Düğünde Halay Çekerken Buldu

Koronavirüs salgınının denetim altına alınabilmesi adına tahsis yapan en kritik ekiplerden biri de filyasyon ekipleri. Bu ekipler artı vakaların bağlantı halinde olduğu bütün isimleri takip edip salgının ilerlemesini önlemeye çalışıyor. bununla beraber pozitif vakalarla tedavi süreçli konusunda da iletişime geçiyor.

Tabii ki sahada olan bu ekiplerin enkaz vakalarla karşılaştıklarını tahminde bulunmak çok da zorlama değil. Oysa o kadar durumlar var ancak, aylardır gündemimizin en kayda değer konusu olan koronavirüs salgını hakkında hala nasıl bilinçsiz olunabildiğini gözler önüne seriyor.

Testi fazla olan birey, halay başı olmuş:

Koronavirüs halayı

Altındağ İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki filyasyon ekibinin yaşadığı bir olay da bu duruma epeyce iyi bir misal. Takım, PCR testi pozitif çıkan bir kişinin adresini ziyaret ettiğinde, kişinin düğünde halay çektiğini öğrenmiş.

Filyasyon ekibinde bulunan diş doktoru Emre Yoldaş, yaşadıkları durumu “Yazın düğünlerimiz oldu, kına gecelerimiz oldu. Kapalı ortamlar yasaklandı; fakat vatandaşlarımız cadde düğünlerinde yer aldı. Biz de filyasyona gittiğimiz kişiyi ararken bir baktık sokak düğünü var. Adres ararken, ‘kime geldiniz, kimi arıyorsunuz’ tarzında sorular ile muhatap olduk. Olası olduğu kadar kişinin kimliğini hasta mahremiyeti açısından koruyoruz; lakin ulaşamadığımız durumda komşusundan, yakınından veri alıyoruz. O sırada komşusundan birine denk geldik. ‘Falanca kişi şurada halay başı, halay çekiyor’ dedi. Tabii şaşırdık biz. Anında uygun bir şekilde müdahale ettik duruma” şeklinde özetliyor.

Aynı örneklerin sayısı hayli artı:

Aynı bir durumun da kendilerini arayarak kötü olduğunu, kendini iyi hissetmediğini bildiren temaslı bir kişinin evine gittiklerinde yaşanmış. Eve gittiklerinde kimseyi bulamayan takım, sonrasında bu temaslı kişinin kendilerini aradıktan sonradan namaz vakti camiye gittiğini öğrenmiş.

Koronavirüs olduklarının öğrenilmesini istemeyen kişiler de var:

Filyasyon ekibi

Emre Yoldaş’ın uyarı çektiği bir öteki konu ise bazı durumlarda şahısların koronavirüs olduklarının öğrenilmesini istememeleri. Yoldaş, konuyla ilgili “Bizi çok iyi niyetli tedarik eden vatandaşlarımız var. ‘İyi oysa geldiniz, sizin varlığınız bize yetiyor, bize kuvvet veriyorsunuz’ diyerek bizi onore eden vatandaşlar var. Ama ara sıra keza zaman olarak erken gitmemiz keza de toplumda ‘el alem ne der’ kaygısı, hastalığı bayağı bir virüs gibi görmeyen, daha kalıcı, topluma zarar veren bir etiket olarak gören vatandaşlarımız var, ‘fişleme’ gibi düşünen vatandaşlar var. ‘Apartmana geldiniz; lakin konu-komşu duyarsa ne der’, ‘biz yeniden el alemin yüzüne bakamayız’ yaklaşımında olan vatandaşlar var. Bazen vakalar sistemimize düşüyor, bu vakalar daha aranmadan evlerine gittiğimiz durumlar da oluyor. Birey kapıyı açtıktan sonra, ‘kimse aramadı, ben artı olduğumu ilk kez sizden öğreniyorum’ gibi yaklaşımlar oluyor” ifadelerini kullandı ve koronavirüs konusunda toplumsal olarak nasıl bir görünüm açısına sahip olduğumuza iyi bir örnek vermiş oldu. 

Bizler de bir kere daha uyaralım. COVID-19 pandemisini en çabuk ve zararsız bir şekilde atlatmak için hepimiz muhtemel olduğunca evlerimizde kalmalı, maske ve hijyen kurallarına itina göstermeliyiz.

Comments
To Top