Haber

Filmlerde Görülen Gelmiş Geçmiş En Tuhaf Tasarıma Sahip 10 Araba

Filmlerde Görülen Gelmiş Geçmiş En Tuhaf Tasarıma Sahip 10 Araba

Hayal gücünün sınırlarını çizen ve izlerken tüm benliğimizle bağlandığımız sinema filmlerinde, bazen yönetmenlerin çılgınca düşünceleri sayesinde alışılmadık tasarımlar ortaya çıkabilir. Bu tuhaf tasarımlar, başlıca araçlar veya mekanlar olur. Seyirciler de bu detayların bir hayli etkisinde kalırlar.

Seri ve Şahlanmış 2 yayınlandıktan sonra dünya genelinde Skyline satışlarının artması da bu etkinin ne dek geçerli olduğuna bir misal özelliğinde. Natürel bazı yönetmenler filmlerinde cazibeli ve hızlı araçlar tercih ederken, bazıları da acayip ve eşi benzeri olmayan tasarımları seçim etmiş. Sizler namına filmlerde görülen en tuhaf 10 aracı listeledik. 

Filmlerde görülen en acayip tasarıma sahip 10 araç:

Çabuk ve Öfkeli 6 – Flip Car Death Race 2000 – Corvette Mad Max – The Gigahorse Harikulade Kahramanlar – Nautilus Car Thunderbirds – FAB 1  Bladerunner – Deckard’s Sedan Batman – Tumbler A Clockwork Orange – Probe 16 Time Cop – Van Dick Tracy – Ford Coupe

Süratli ve Coşmuş 6, Flip Car

Çabuk ve Şahlanmış serisinin 6. filminde, Flip Car gibi olağandışı kreasyonlara yer verildi. Çekimler sırasında saatlerce çalışan yüksek performanslı araç tasarımlarının arkasından, bu olağandışı Flip Car tasarımının filme katkısı da oldukça etkileyiciydi. Özel olarak film için tasarlanan bu vasıta, Chevrolet LS3 motor ve özelleştirilmiş egzoz sistemiyle 480 beygir gücüne sahiptir. 

Death Race 2000, Corvette

death race 2000 Corvette

Komik görselliğiyle dikkat çeken, Death Race 2000 filminin kahramanı Corvette’in göründüğünden kaba olduğunu söylemek gerek. Filmin tasarımcıları, normalde önde olan motorun bu tasarım için arkada olmasını istemişler. Böyle bir Corvette edinmek imkansız olduğundan, Corvette’e dahir bildiğiniz her şeyi bozarak tekrar üretim sürecine kalkışmışlar. Sonucunda ise bir Volkswagen Beetle şasesi üstüne Corvette gövdesi monte edilen Corvette’in arkasına motoru takılabilmiş.

Mad Max, The Gigahorse

Gigahorse

Kıyamet sonrası bir dünyada yaşamak, araba üreticilerinin emniyet ve pratikliği es geçip, her yere götürebilen araçlar üretmesine sebep verebilir. Mad Max filmleri de tekrar tekrar o kıyamet sonraki aksiyon batmış dünyada geçer. 

Filmdeki Gigahorse ise çöle dönüşen bir dünyada insanları her yere götürebilmesi için planlanmış. İki adet 502 beygir gücüne sahip Big Block V8S, iki Cadillac gövdesi ve 70 inçlik devasa arka tekerlekleri ile sinema dünyasının en büçlü araçlarından birisine göz atıyoruz.

Harikulade Kahramanlar, Nautilus Car

Nautilus Car

Jules Verne göre yaratılan ve ilk önce Denizler Altında 20.000 Fersah romanında ortaya meydana çıkan Kaptan Nemo efsanesi, bu otomobilin tasarımı için referans oluşturdu. Oldukça Büyük kaputunun aşağıda, bir Rover V8 gizliyor. Film icabı üretilse de gerçekten çalışan bir araba, ancak boyutu, altılı teker düzeni ne eyvah oysa yol tutuşuna engel oluyor.

A Clockwork Orange, Probe 16

probe 16

1971’de gösterime giren Stanley Kubrick’in klasiği A Clockwork Orange, gişelerde bir sansasyon yaratmıştı. Fakat filmin çektiği onca ilgiye karşın muhtemelen bu araç yargı ettiği övgüyü alamadı.

İki koltuklu aracın gözalıcı turuncu rengi ile birlikte, bir kapısı da yoktu. Yolcular ve sürücü araca kayar sırça tavandan biniyorlardı. Bu otomobilden 1969’da yalnızca üç adet üretildi ve üçü de günümüzde varlığını sürdürüyor.

Time Cop

timecop car

Vakit yolculuğu düşüncesinin baskınlığıyla ilerleyen Timecop filmi, gelecekte hâlâ ABD’nin başkenti olan Washington’da geçiyordu. Filmdeki otomobil ise sürücüye gereksinim duymuyordu ve bir penceresi yoktu.  Meşhur tasarımcı Syd Mead’in bu polis aracını neden bu kadar çirkin tasarladığından tamamiyle belli olmasak da prodüksiyon için yalnızca iki adet üretilmişti.

Dick Tracy

dick tracy car

Çizgi romanlardan yola çıkarak yapılan filmler yapımcılar için çoğu zorluk çıkarıyor. En büyük zorluklardan biri ise çizim olarak görülen bir yapının, filme aktarılması denilebilir. 1990’da vizyona giren sürülen Dick Tracy filminde, çizgi romanın orijinal hissiyatını verebilmek namına tasarlanan bu araç, özelleştirilmiş bir 1936 Ford Coupe üzerine giydirilmiş gövdeden oluşuyordu.

Thunderbirds, FAB 1 

fab 1 thunderbirds

2004’te Thunderbirds filminde kullanılan bu araç, kolay bir maketten fazla daha fazlası. Diğer filmlerdeki hareket edemeyen, film icabı üretilen araçların tersine FAB 1, otoyolda kullanılabiliyor. Kokpit tarzı bir sırça tavana sahip olan araçta, özel yapım gövdeyle birlikte değiştirilen bir Thunderbird şasisi kullanılıyor. Tasarımcıları FAB 1’in, 7.4 litrelik V8 motoruyla azami 320 km/saat tez hareket edebildiğini söylüyorlar.

Bladerunner, Deckard’s Sedan

deckard's sedan bladerunner

Yönetmenlerin ve tasarımcıların gelecekte olmasını beklediği, oysa hala gerçekleşmeyen nadir araçlardan birisi de Spinner. Yol güvenliği kaygıları nedeniyle aracın tasarımı Lego parçalarıyla yaratılmış gibi duruyor. Bu kare blokların aşağı her ne dek hangi aracın olduğunu anlamak zor olsa da, 1972 Volkswagen Beetle üzerine tasarlanmış bir beden olduğunu biliyoruz. 

Batman, Tumbler

batman tumbler

Cristopher Nolan’ın Batman Begins filminde ortaya meydana çıkan bu araç, fiilen bir askeri prototip olarak kullanılmak üzere planlanmış endüstriyel bir modeldi. Oysa film için asker deseninden vazgeçildi, siyaha boyatıldı. Tumbler’in öteki Batman film ve animasyonlarında görülen alışılmış Batmobile araçlarına hiç benzememesi de epeyce alaka çekmişti.

Uçak sınıfı çelik bir şasiye monte edilmiş, cam elyaf vücut ile tasarlanan Tumbler, gücünü Chevrolet’in 5.7 litrelik V8 motorundan alarak 257 km/sa gibi güzel bir sürat sınırına sahiptir. Ayrıca araç 500 at gücünde.

Doğrusu sizlerle paylaşmış olduğumuz araçların tuhaflığının etkisinde kalmamak elde yok. Azıcık gülünç, azıcık da ilginç araçlar arasından bizim en fazla ilgimizi çeken Nautilus Car oldu. Siz bu araçlar içerisinden hangisini kullanmayı seçim ederdiniz?

Comments
To Top