Haber

Fiber Optik Kablolara Yeni Alternatif: İçi Hava Dolu Tüp (Böyle de Hiç Havalı Olmadı)

Fiber Optik Kablolara Yeni Alternatif: İçi Hava Dolu Tüp (Böyle de Hiç Havalı Olmadı)

Takriben 50 yıldır kullanılmakta olan fiber optik kablolar, uzakta mesafelerde data iletim kapasitesinin fantastik seviyelerde artırılmasını sağladı. Ancak fiber optik kablolarda kullanılan sırça elyaflar, ışık bazlı sinyalleri dağıtma eğilimindedir ve bu soruna aradan geçen 50 takvim süreye karşın hemen şimdi bir çözüm bulunabilmiş değil.

Geçtiğimiz hafta Nature Communications dergisinde yayınlanan yeni bir makaleye konu olan alıştırma, fiber optik kablolarda kullanılan cam elyafları, içinde yalnızca hava yer alan abes tüplerle değiştirmenin söz konusu dağılma eğilimini ortadan kaldırdığını ve içi manâsız bu tüplerin sinyali koruduğunu ortaya çıkardı. 

İçi hava batmış tüpler, fiber optik kablolarda sırça elyafların yerini alabilir

fiber tüp

Söz konusu çalışmanın yazarlarından olan Southampton Üniversitesi’nden optoelektronik araştırmacısı Francesco Poletti, 1970’lerden bu yandan öyle çok alternatif cam türü ve sinyal teknolojisi denenmesine karşın istenen çözüme ulaşılamadığını, kendi çalışmalarında kullandıkları içi hava doymuş fiber tüplerin ise günümüz optik teknolojisinde kullanılan farklı alanlara yönlendirilmiş dalga boylarında mevcut fiber optik kablolardan daha iyi performans gösterme potansiyeli sunduğunu aktardı.

Yine Southampton Üniversitesi’nden optoelektronik direktörü David Payne ise buldukları çözümün mevcut çevrimiçi alıştırma ve sosyalleşme alışkanlığımızı daha yüksek bant genişliğinde, daha hızlı ve daha tehlikesiz bir internette sürdürmeye yardımcı olabileceğini, keza üç boyutlu video konferans ve sanal gerçeklik teknolojilerini ileriye taşımaya tezgâhtar olabileceğini söyledi.

Comments
To Top