Haber

Fiber İnternet Nedir, Nasıl Çalışır, Neden Daha Hızlıdır?

Fiber İnternet Nedir, Nasıl Çalışır, Neden Daha Hızlıdır?

2010’lu yıllardan bu yanlamasına özellikle ülkemizde fiber internet yaygınlaşmaya devam ediyor ve ülkemizin çoğu bölgesi biraz geç kalmış olsa da her geçen gün fiber internet ile tanışıyor. Dünya çapında da bilgi iletim yolunu yeniden nitelendiren fiber optik kablolar, fiber internetin yapı taşı olarak karşımıza çıkıyor.

Her ne değin erişebileceğiniz en yüksek hızları sağlasa da fiber internet hâlâ diğer internet seçeneklerini ayrıntılarıyla rafa kaldırabilmiş değil. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise fiber internetin ücretlendirmesi olarak nitelendirilebilir. Peki tam olarak fiber internet nedir ve niçin daha çabuk? Her Zaman beraber bu soruların ve daha fazlasının cevabına yakından bakıyoruz.

fiber internet nedir

Fiber internet nedir?

Fiber-optik internet veya daha çok yaygın ismiyle fiber internet, düşük gecikmeyle 940 Mbps hızlarına ulaşabilme potansiyeli yer alan bir genişbant ağ bağlantısıdır. Bu teknolojinin belli başlı yapı taşı ise tahmin edebileceğiniz üzere fiber-optik kablolardır. Bu fiber kablolar, maksimum kapasitede ışık hızının %70’ine denk gelecek hızlarda bilgi iletimi yapabilirler. Ayrıca diğer geçirgen kablolara tarafından belirtilen hava koşullarından daha eksik etkilenen fiber kabloların ömürleri uzundur ve elektriksel karışmaya da daha fazla direnebilirler.

Bu epeyce dirençli ve yüksek teknoloji fiber kablolardan iletilen internet ise fiber internet olarak adlandırılır. Doğrusu fiber kabloların veri nakliye hızı ışık hızına yakın olduğu için bir sınır söz konusu değildir. 1 Gbps değerlerine yakın olan  hudut ise hemen olan bant genişliğinin mümkün kılabildiği üstteki sınırdır. Yani fiber internetin hızı sınırsız olabilir. Aynı koşul ülkemizde de laf konusudur. Ülkemizdeki operatörlerin sunabildiği hemen olan bant genişliği maksimum 100 Mbps ile sınırlıdır. Bu yüzden aslında fiber internetin sunduğu hızın büyük bir kısmından faydalanamaz durumdayız.

Fiber internet nasıl çalışır?

fiber internet nasıl çalışır

Fiber interneti geleneksel bakır kablolardan ayıran en büyük özelliği veriyi elektrik yerine ışık formunda iletmesidir. Fazla minik sırça fiberlerden oluşan fiber optik kablolar, tıpatıp elektriksel verinin bakır kabloda hareket ettiği gibi veriyi taşırlar fakat data ışık formundadır ve bir fiber optik kablo aniden fazla veriyi aynı anda taşıyabilir. bu nedenle fiber optik kablolar, çoğu fiber optiğin bir araya getirilip Fiber Optik Trunk kabloları adı verildiği yığınlar hâlinde kullanılırlar.

Optik Ağ Terminali (Optical Network Terminal) nedir?

optik ağ terminali nedir

Fiber optik kabloları oluşturan optik fiberler takriben 125 micron boyutundadır ve az daha insan saçıyla aynı genişlik değerlerine sahiptir. Bu fiber optiklerden geçen ışık formundaki veriler, cihazlara ulaştığında her tarafta elektrik formuna dönüştürülür. Bu sayede cihazlar veriyi algılayabilirler. Bu veri ise son kullanıcının evine Ethernet bağlantısı ile ulaşmadan önce Optik Ağ Terminali adlı birimde dönüştürülür.

Bu birim ise hepimizin apartmanlarında yer alan internetin hattan evimize ulaştığı kutudur sahiden. Ama küçük de olsa kayıtlı bir sürat bu dönüştürücü bölüm içerisinde kaybolur. böylece arada dönüştürücü olmadan kaynaktan son kullanıcıya değin yalnızca fiber optik kablolarla taşınan internete Saf Fiber Bağlantısı adı verilir.

Fiber internet neden daha seri?

fiber internet hızı

Daha önce bahsettiğimiz üzere fiber internet aniden çok fiber optiğin bir araya gelmesiyle oluşturulan Fiber Optik Trunk kabloları tamamen taşınır. İnsan saçıyla yaklaşık olarak benzer boyutta olan bir fiber optik, veriyi ışık hızına yakın bir hızda taşır ve aynı anda aniden artı veriyi taşıyabilir. Fiberden önce ve hâlâ kullanılan bakır kablolar ise her seferinde tek bir veriyi elektrik formunda taşıyabilirler.

Fiber Optik Trunk kabloları yüzlerce fiber optikten oluşur ve her bir fiber optik benzer anda çoklu verileri ışık hızına yakın bir hızda ışık formunda taşırlar. Bu yüzden fiber internet dünyanın şu an yaygınlaşmış en süratli interneti olarak kabul edilmektedir.

Fiber internetin hızı kimsesiz tatmin edici değildir:

fiber internet

Fiber internet bu dek seri olsa da gerçekten her şey daha önce belirttiğimiz gibi operatörlerin sunduğu anlık bant genişliği hızına bağlıdır. Hem çoğu platformun da indirme hızı limitleri bulunmaktadır. Mesela Saf Fiber bağlantısı kullandığınızı ve heybetli derecede seri 1 Gbps değerinde fiber internetiniz olduğunu düşünün. Steam üzerinden 10 GB’lık bir oyun indirmek istediğinizde mantıken bu oyunun 10 saniyede inmesi gerekir.

Fakat gerçek ne eyvah ki böyle değildir. Steam üzerinden indirme yaparken Steam’in serverlarının sunduğu hemen olan bant genişliği 50 Mbps civarındadır. böylece veriyi serverlardan maksimum bu şipşak aktarabilirsiniz.

Fiber internetten önce neler vardı, hızları nasıldı?

dsl internet

İlk olarak internet yaygınlaştığında DSL yani çevirmeli olarak telefon hatları üzerinden bağlandığımız internet hizmeti kullanılıyordu. Bilhassa Türk Telekom’un hâlâ internet üyeliği yanına değişmez telefon ücretini de gerekli olarak alması bugünlerden geliyor. DSL bildiğimiz bakır kablolu eski sabit telefon hatlarından taşınıyordu ve maksimum 2 Mbps civarında sürat sunabiliyordu.

daha sonra internet operatörleri kendi kablo altyapılarını yapı etmeye başladı. Yerin altından taşınan bu Koaksiyel kablolar yeniden bakırdan oluşuyordu ve evvelden televizyon bağlantısında da kullanılıyordu. Benzer türden olan internet kabloları da televizyon kabloları ile bir araya getiriliyordu. Birçok operatörün hâlâ televizyon üyelikleriyle internet satmasının ana sebebi de budur. Günümüzde hâlâ birçok kesimde kullanılan kablolu internet bağlantısı ise 20 Mbps ila 100 Mbps aralarında sürat sunmaktadır.

Günümüzde jurnal kullanıcıların büyük çoğunluğu için 20-100 Mbps arası hızlar yeterli olmaktadır. Fiber internet ise süratli işlem yapması gereken ve stabil bağlantıyı garantileyen internete ihtiyacı olan kişiler ve kurumlar tarafından daha çok kullanılmaktadır. Fiber internet nedir, nasıl çalışır ve yarı soruları yanıtladığımız içeriğimizin sonuna geldik. Sizler de fiber internet hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top