Haber

Ferrari SF90 Spider, İkonik LaFerrari’den Daha Hızlı

Ferrari SF90 Spider, İkonik LaFerrari’den Daha Hızlı

Dünyanın en önemli lüks spor otomobil üreticilerinden biri de hiç belirsizlik yok oysa İtalyan Ferrari. Firmanın yeni üstü açık modeli SF90 Stradale sürpriz olmasa da heyecan verici olduğu belli. Yeni SF90 Spider, 986 beygirlik bir hibrit olarak dikkatleri üstüne çekmeyi başarıyor.

SF90 için kullanılan platform sahiden tanıdık olmayan değil, daha önce de 458 için kullanılan platformun geliştirilmiş bir versiyonu. Haliyle Spider da eski 458 Spider’ın çatısı ile aynı çatıya sahip. 

Daha ağır, daha çabuk

sf90 spider

Ferrari’nin açıklamasına göre aracın çatısının açılması yalnızca 14 saniye sürüyor. Aracın manâsız depoyla ağırlığı ise 1670 kilogram. Araç, Stradale modeline kıyasla 100 kilo değin daha ağır. Motor gücü ise bu tartma farkını fazlasıyla kapatıyor.

Orta motorlu bir süper araba için 1670 kilo biraz pozitif olsa da sonuç olarak bir Ferrari’den bahsediyoruz. Aracın 770 beygirlik V8 motoruna, toplamda 217 beygir baskı katan üç elektrikli motor eşlik ediyor. Bu motorlardan biri arka dingil üzerinde yer alırken öteki ikisi ise ön tekerleklerde bulunuyor.

İtalyan devinin açıklamalarına kadar Spider’ın 0’dan 100’e çıkması 2,5 saniyede gerçekleşecek. 0’dan 200’e ulaşması ise sadece 7 saniye alacak. Aracın en yüksek hızı ise saatte 340 kilometre olacak.

LaFerrari’den daha hızlı

sf90 spider üstten

Ferrari, Fiorano test pistinde yaptığı çalışmaların sonuçlarını da paylaşarak aracın hızı hakkında düşünce sahibi olmamızı sağladı. Sonuçlara tarafından Spider, açılır tavanın getirdiği ilave ağırlığa karşın SF90’dan yalnızca yarım saniye daha yavaş. Bu da aracın tur zamanının 1:19.5 olduğunu gösteriyor. Yani LaFerrari’den 0,1 saniye de olsa daha seri.

Ferrari, SF90 Spider’ın diğer taraftan Assetto Fiorano paketini satışa sunacak. 20 kilo dek daha hafif olan bu otomobilde hem Michelin Pilot Sport Cup 2 R lastikler bulunacak. Otomobilin fiyatı az önce açıklanmasa da 550 bin dolardan pozitif olacak. 

Comments
To Top