Haber

Ferrari CEO’su Louis Camilleri Emekli Oldu

Ferrari CEO'su Louis Camilleri Emekli Oldu

İtalya merkezli lüks araba üreticisi Ferrari’nin en tepesindeki isim olan Louis Camilleri, ani bir kararla şirketten istifa etti. Şirket, Camillieri istifa nedenini tam olarak açıklamadı ancak “bireysel sebepler” nedeniyle ayrıldığını söyledi. Reuters’a göreyse eski patron, haftalarca hastanede kalmasını gerektiren sıhhat sorunları nedeniyle görevinden ayrılmak durumunda kaldı.

Eski Ferrari şefi Sergio Marchionne’nin ölümünün arkasından 2018 yazında CEO koltuğuna oturan Camillieri’nin COVID-19 nedeniyle bir vakit hastanede yattığı biliniyor. Ancak hemen durumunun iyi olduğu ve evde iyileştiği söyleniyor. 65 yaşındaki Camilleri’nin Ferrari’nin yanında Philip Morris International’daki yönetim kurulu başkanlığı görevinden de istifa ettiği açıklandı.

‘Ferrari’nin en iyi yıllarının henüz gelmediğini biliyorum’

İstifa Eden Ferrari CEO'su Louis Camiller

Görevden ayrılan CEO, hazırladığı açıklamada “Ferrari, hayatımın bir parçası oldu ve CEO olarak hizmet vermek büyük bir ayrıcalıktı” dedi. Yazının devamında “Maranello’nun olağanüstü erkek ve kadınlarına ve yaptıkları her şeye uyguladıkları heves ve bağlılığa olan hayranlığım sınır tanımıyor. Şirketin 2018’den beri elde ettiği sayısız başarıdan kibir duyuyorum ve Ferrari’nin en iyi yıllarının demin gelmediğini biliyorum” diye ekledi.

Louis Camilleri’nin ayrılığının gerisinde Gianni Agnelli’nin torunu ve bununla beraber Fiat Chrysler Grubu’nun yönetim kurulu başkanı olan John Elkann, şirketi geçici olarak yönetecek. Eski CEO’nun ayrılık kararının peşinde konuşan Elkann, yaptığı açıklamada “Louis’e 2018’den beri İcra Kurulu Başkanımız olarak ve 2015’ten beri Idare Heyeti üyemiz olarak kesintisiz bağlılığı için en doğru teşekkürlerimizi arzetmek isterim” ifadelerini kullandı.

Camilleri’nin Ferrari’ye olan tutkusundan da bahseden Elkann, “Ferrari’ye olan tutkusu sınırsızdı ve onun liderliğinde şirket, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak, gerçekte benzersiz mirasından ve kusursuz kusursuzluk arayışından yararlanarak pozisyonunu daha da pekiştirdi. Kendisine ve ailesine uzun ve mutlu bir emeklilik diliyoruz” dedi.

Comments
To Top