Haber

FDA, ABD sağlık sağlayıcılarına COVID-19 aşı doz programını değiştirmemelerini söyledi

FDA, ABD sağlık sağlayıcılarına COVID-19 aşı doz programını değiştirmemelerini söyledi

Gıda ve İlaç İdaresi bu hafta yaptığı açıklamada, ABD’deki afiyet hizmeti sağlayıcılarının her iki yetkili COVID-19 aşısı için iki dozluk plana bağlı kalması gerektiğini söyledi. Bazı uzmanlar, ikinci dozu ertelemenin sınırlı miktarlardaki aşıları daha da uzatabileceğini öne sürmüşlerdir.

Herhangi bir doz ayarlamasının klinik deneylerde değerlendirilebileceğini söylediler, FDA Komisyonu Üyesi Stephen Hahn ve Biyolojik Değerleme ve Araştırma Merkezi direktörü Peter Marks, yaptıkları açıklamada. “Ancak hemen, bu aşıların FDA onaylı dozajlamasında ya da programlarında değiştirme yapılmasını önermek erken ve mevcut kanıtlara sağlam bir şekilde dayanmıyor” dediler.

Moderna’nın COVID-19 aşısı, 28 gün arayla iki doz alır ve Pfizer / BioNTech COVID-19, 21 gün arayla bahşedilen iki doz içerir. Klinik çalışmalardan elde edilen veriler, insanların birincil atıştan daha sonra COVID-19’a karşısında bir miktar korumaya sahip olduklarını gösterdi, ama denemeler, sadece bir dozun işe yarayıp yaramadığını sınamak için tasarlanmadı. yine de, kanıtlar bir takım uzmanların ilk dozu olabildiğince çok insana almamız ve daha fazla arz mevcut olduğunda ikinci bir doz vermemiz gerektiğini söylemesi için yeterliydi.

hemen daha bulaşıcı olan koronavirüs varyantının niçin olduğu korkutucu bir COVID-19 dalgalanmasıyla çaba eden Birleşik Krallık bu yaklaşımı benimsiyor. Oradaki afiyet yetkilileri, insanların ikinci dozu üç aya değin ertelemeleri gerektiğini söyledi. Daha anlaşmazlığa neden olan bir şekilde, sağlayıcıların bazı durumlarda aşı markalarını karıştırmasına ve eşleştirmesine de izin veriyorlar – eğer mevcut olan tek kişi buysa, birisi Moderna’nın ilk çekimini ve ikinci bir Pfizer’in fotoğrafını çekebilir.

İkinci bir dozu ertelemeyle ilgili endişelerden biri, tek bir atışın yalnızca kısmi bağışıklık sağlayabilmesidir. Korumada kilitlenecek bir sonraki güçlendirici olmadan, virüs gerçi sadece bir aşı olan insanlara bulaşabilir ve varsayımsal olarak aşıdan kaçan formlara dönüşebilir. New York’taki Rockefeller Üniversitesi’nde virolog olan Paul Bieniasz Stat News’e “Virüsün insan bağışıklık sistemi hakkında bilgi edinme fırsatını esasen en üstteki düzeye çıkarıyorsunuz,” dedi.

Aşı önerilerinde ani şansın dönmesi de sarsılabilir. COVID-19 aşısına karşısında kırılgan ahali güveni.

Aşılama stratejisindeki son dakika değişiklikleriyle ilgili olarak, bir zaman aynı davul çalmaya devam edeceğim. Lütfen halkın uzun vadeli başarı için * sürece güvenmesinin * önemini küçümsemeyin. Sosyal bilimciler – size ihtiyacımız var! https://t.co/IeiDZty4IN

— Natalie E. Dean, PhD (@nataliexdean) 4 Ocak 2021

FDA açıklaması şimdilik ABD’deki tartışmayı çözmelidir. Marks ve Hahn yaptıkları açıklamada, “Dozlama programını ya da dozunu değiştirmeyle ilgili bu tartışmalardan bazılarının, dozu ya da doz programını değiştirmenin halka daha çabuk aşı yapılmasına asistan olabileceği inancına dayandığını biliyoruz” dedi. “bununla beraber, yeterli bilimsel kanıtla desteklenmeyen bu nesil değişiklikleri yerine getirmek, nihayetinde millet sağlığına hasar verebilir.”

hemen, ABD’de aşılamanın sınırlandırıcı etmen dozlar yok, bu dozlar. COVID-19 aşılarının 15 milyondan fazla dozu dağıtıldı, oysa sadece 4,5 milyon kişi birincil dozunu aldı. Daha artı dozun kullanılabilir ülkü getirilmesi, mevcut tabanca atışları sorununu çözmez. Uygulamaya sıralama taahhüt edilenden daha yavaş oldu – federal hükümet, aşılama programlarının lojistiğini çakmak için eyalet ve lokal sağlık departmanlarından ayrıldı ve süreç ayrıca hastalar keza de sağlık durumu hizmeti sağlayıcıları için aykırı ve şaşırtan oldu.

Comments
To Top