Haber

FBI, 50 Yıldır Kaçak Olan Katili Yeni Nesil Parmak İzi Sistemiyle Yakaladı

FBI, 50 Yıldır Kaçak Olan Katili Yeni Nesil Parmak İzi Sistemiyle Yakaladı

FBI’ın kullanmaya başladığı yeni bir parmak izi teknolojisi, 50 yıldır kaçak olan bir kişinin yakalanmasını sağladı. Yıllar önce işlediği bir suç oluşturan nedeniyle önce yakalanan peşinde da kaçırılan adam, gözaltına alındıktan sonra hapse gönderildi. Yeni teknoloji, adaletin 50 yıl geç olsa da yerini bulmasını sağlamış oldu.

ABD, 1968 yılında büyük olaylarla karşısında karşıya gelmişti. Amerikan Vatandaş Hakları Hareketi’ni başlatan Papaz Martin Luther King, çıkan bu olaylar neticesinde öldürülmüştü. İşte firar eden adam da o dönemlerde Mary Amploy isimli birisini mahsus öldürmüş, ömür boyu hapse mahkum edilmişti. Leonard Rayne Moses isimli adam, 1971 yılında da hapisten kaçıp bugüne değin gizlenmişti. Oysa 50 takvim kaçış süreci, parmak izi doğru son buldu.

O yıllarda alınan parmak izi, bugünkü teknolojilerle eşleştirildi

Parmak izi teknolojisi

FBI ajanlarından Michael Christman konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, FBI’ın sahip olduğu yeni teknoloji doğru 50 yıldır kaçak olan Moses’in yakalandığını söyledi. Yeni cins sistemin, Moses’in 1968 yılındaki parmak iziyle günümüzdeki parmak izi aralarında eşleşme yaptığını gösteren Christman, bu yıl bir gözaltı esnasında eşleşen iz sayesinde katili yakaladıklarını açıklama etti. Amploy’un katili, 12 Kasım’da yakalanarak her yerde gözaltına alındı.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara kadar Moses’in davası birkaç sene sürmüştü. 1971 yılında aldığı cezaya itiraz yoluna giden adam, itiraz süreci devam ederken büyükannesini kaybettiğini öğrenmişti. 1 Haziran 1971‘de büyükannesinin cenazesine götürülen adam, dönemin kolluk kuvvetlerini atlatmayı başardıktan sonradan da kendine yeni bir hayat kurmuştu. Oysa 50 sene sonra bu durum değişti. Moses, muhtemelen son nefesini verene kadar parmaklıkların ardında kalacak.

Comments
To Top