Haber

Fark Etmesek de Her Saniye Hayatımızı Kolaylaştıran İcatlar

Fark Etmesek de Her Saniye Hayatımızı Kolaylaştıran İcatlar

İçinde yaşadığımız yüzyılda bundan böyle yeni teknolojik gelişmeleri takip etmek epeyce zorlama. Fakat bugün gelişmelerin bu değin çabuk ilerlemesini sağlayan da günümüzden şayet yüzyıllar önce yapılan minik bir icattı. Hayatımızı kolaylaştıran icatlar birçok zaman birincil üretildiği gün değeri anlaşılmayan şeylerdi fakat bugünden geçmişe baktığımız zaman yaşamlarımızı kökten değiştirdiklerini görebiliyoruz.

Hayatımızı kolaylaştıran icatlar nelerdir? Böyle bir sorunun olur ya üzerine sayfalarca yazılacak bir cevabı var fakat günümüz teknolojisinin yaratılmasında, tıp biliminin gelişerek insan hayatını kurtarmasında hatta ulaşımda bile hayatımızı kolaştıran icatlar olduğunu görebiliyoruz. Her şeye ve herkese karşın farklı düşüncelerini savunan ve bugün bile hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletlere imza atan dahilere teşekkür etmemiz gerekiyor.

Hayatımızı kolaylaştıran icatlar:

Aşı Pastörizasyon Çağdaş otomobil Kağıt banknot Lokal uyuşma Alternatif akıntı Antibiyotik Telefon Bilgisayar İnternet

Aşı

ilk aşı

Mucit: Edward Jenner Yıl: 1796

Edward Jenner sadece çiçek hastalığına deva olacak aşıyı bulmakla kalmadı, insan bağışıklık sistemi üstüne çalışan önemli bir dal olan immünolojinin de temellerini atmış oldu. Jenner aşıyı bulduktan daha sonra bu bölge üstüne pek fazla egzersiz daha yapıldı ve birçok hastalığın aşı doğruca ölümcül etkilerinin ortadan kalktığı bulundu. Bugün insan ömrünün uzamasının en büyük sebebi aşılardır. 

Pastörizasyon

Louis Pasteur

Mucit: Louis Pasteur Yıl: 1862

Günümüzde gıda ve meşrubat saklamanın en tehlikesiz yollarından biri olan pastörizasyon yöntemini Louis Pasteur’e borçluyuz. Bu yöntemde süt ürünleri, konserve yiyecekler, meyve suları, şuruplar, su ve daha öyle fazla gıda ve içecek önce yüksek ısıya maruz bırakılıyor, arkasından çabucak soğutuluyor. Bu yöntem ile insanda hastalığa neden olabilecek patojen sayısı minimuma indiriliyor.

Modern otomobil

karl benz

Mucit: Karl Benz Sene: 1886

Günümüz dünyasında hayatımızı kolaylaştıran icatlar denildiği vakit pek çok kişinin aklına gelen birincil icat olan otomobil sistemi Karl Benz kadar bulunmuştur. İçten yanmalı motor sisteminin patentini bölge Benz ve karısı, 1886 yılında Mercedes Benz fabrikasını kurarak bir efsanenin temellerini attılar. Imal sürecini iyileştiren ve otomobillerin daha uygun fiyata satılmasını karşılayan Henry Ford, modern otomobilleri bir adım ileri taşımıştır.

Kağıt banknot

kağıt banknot

Mucit: Bilinmiyor Sene: 7. yüzyıl

Kağıdı ve matbaayı icat ederek medeniyetin şekillenmesinde kayda değer rol oynayan Çinliler, kağıt banknotu bularak finans dünyasının da gelişmesini sağlamışlardır. Mucidi tam bilinmiyor ancak 7. yüzyıl Çin Tang Hanedanlığı’nda ilk önce kağıt banknot kullanıldığı biliniyor. Banknotun finans sistemi için önemi; değiş tokuş sistemini ortadan kaldırması ve günümüz alışveriş sisteminin temellerini atmış olması.

Yerel hissizlik

anestezi

Mucit: William Morton Yıl: 1846

Eğer ufak da olsa tıbbi bir operasyon geçirdiyseniz ve az daha hiç acı hissetmediyseniz bunu William Morton’a borçlusunuz. İlk defa 16 Ekim 1846 tarihinde Boston Massachusetts General Hastanesi’nde açık bir tümör ameliyatı yapıldı ve burada eter kullanılarak hastaya duyu yitimi yapıldı. William Morton’un bu icadı daha sonra yıllar içinde geliştirilerek günümüz nokta atışı anestezi türlerine evrildi.

Alternatif akım

nikola tesla

Mucit: Nikola Tesla Sene: 1891

Bugün kullandığımız böylece çok teknoloji ürününü hatta bildiğimizden çok daha fazlasını Nikola Tesla’ya ve onun icat ettiği alternatif akıma borçluyuz. Çok fazlı alternatif eğilim motorları ve şiddet aktarım alanı ile ilgili o kadar çok öbür berat başvurusunda yer alan Tesla’nın patentleri arasında radyo, telsiz, jeneratör, transformatör, iletim hattı, öbür motorlar ve ve yakma sistemleri bulunuyordu. Yaşadığı dönemde kıymeti bilinmemiş olsa bile bugün Nikola Tesla gibi bir dahiye itibarını geri vermek gerekiyor. 

Antibiyotik

alexander flaming, penisilin

Mucit: Alexander Flaming Sene: 1928

Alexander Flaming grip virüsü üstüne çalıştığı sırada bir küf halkasının gelişerek etrafındaki bakterileri değil ettiğini gördü ve buradan penisilin mucizesini yarattı. Penisilin temelli olarak antibiyotik ilaçlar ile olur ya milyonlarca insanın hayatı kurtuldu. Küçük bir rastlantı ile bulunan penisilin bugün pek çok öbür ilaçta kullanılıyor. Penisilin temelli antibiyotikler ise az daha her tür enfeksiyonun tedavisinde başrolü üstleniyorlar.

Telefon

alexander grahambell

Mucit: Alexander Grahambell  Sene: 1876

Patenti ilk olarak 1871 yılında Guiseppe Meucci küskün olsa bile reel anlamda telefonun mucidini Alexander Grahambell olarak biliyoruz. Telgraf doğru yazı ile aşılan yollar, telefon sayesinde ses ile aşıldı. an be an gelişmesi, yaygınlaşması ve uygulama alanlarının genişlemesi ile günümüzde cebimize sığan ufak cihazlara dönüşen telefon, hayatımızı geri dönülmez olarak değiştirmiştir. 

Bilgisayar

ilk bilgisayar

Mucit: John Atanasoff ve Clifford Berry Sene: 1937

Bildiğimiz anlamdaki bilgisayara benzemese ile bilgisayarın temelleri başta 1937 yılında, Iowa State College’de, John Atanasoff ve Clifford Berry göre atıldı. İlk dijital bilgisayar olarak anılan bu sistem; ikili aritmetiksel, rejeneratif hafıza, mantık devreleri gibi kavramları ortaya çıkardı. Hiçbir vakit imal aşamasına geçemeyen bu sistem, verdiği ilham ile günümüz bilgisayarlarının emelini oluşturdu.

İnternet

internet

Günümüz dünyasını şekillendiren en manâlı icadın internet olduğunu anlatmak hatalı olmaz. Ama internetin mucidi şudur, tarihi budur seslenmek dürüst değil çünkü internet sistemi Soğuk Savaş döneminden itibaren Amerika Birleşik Devletleri başta elde etmek üzere ayrı ülkelerde böylece çok farklı insanın aşağı imzası yer alan önemli bir sistemdir.

Arpanet ile ilk olarak temelleri atılan internet, www yani dünya çapında ağ sistemi ile bildiğimiz şeklini almaya başladı. Son olarak internet sistemini grafik olarak görüntüleyebilecek internet tarayıcılarının geliştirilmesi ile 1990’lı yılların başında bugün bildiğimiz internet ağı oluştu. İnternetin bir sonraki gelişim adımının ne olacağı ise en çok merak edilen konulardan bir adam başına. 

Hayatımızı kolaylaştıran icatlar listemizdeki buluşlar şayet icat edildikleri dönem yeterince ses getirememiş olsalar bile bugünden geçmişe baktığımız zaman geleceği şekillendirmiş olduklarını görebiliyoruz. Kim bilir olur ya hemen, beyaz önlüğü ile laboratuvarda hayatımızı geri dönülmez bir şekilde değiştirecek incelemeler yapan kaç bilim insanı vardır.

Comments
To Top