Haber

Fahrettin Koca, Neden Çin’den Gelen Koronavirüs Aşısının Tercih Edilmesi Gerektiğini Açıkladı

Fahrettin Koca, Neden Çin’den Gelen Koronavirüs Aşısının Tercih Edilmesi Gerektiğini Açıkladı

2020 yılını tamamıyla esir bölge koronavirüs salgını için ilk günden beri konuşulan mesele, aşıydı. Zira bilim insanları, salgının ama ve ama küresel aşılama tamamen biteceğini savunuyorlardı. Beklenen günlerse bundan böyle gelmiş durumda. Koronavirüs için geliştirilen aşılar, birbirlerinin peşi sıra umut verici gelişmelere sahne oluyor. Ama bu da dünyanın dört bir yanına insanların ikiye bölünmesine yol açtı. Bazı kesimler aşı vurulmak istemediğini açıklama ederken bir takım kesimlerse aşıyı savunuyorlar.

Türkiye’nin şu an için geliştirmiş olduğu yerli bir aşı değil. Haliyle şu an için, bu aşıyı diğer ülkelerden satın almak durumundayız. Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarsa, Çin’de üretilen CoronaVac isimli aşıdan 50 milyon doz geleceğini ortaya koyuyor. Hatta bu aşı, önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelmiş olacak. Uzunca bir süredir gözlerin üstünde olduğu Afiyet Bakanı Fahrettin Koca ise derhal, Çin’den gelecek aşının neden seçim edilmesi gerektiğine dair kayda değer açıklamalarda bulundu. İşte Bakan Koca’ya yöneltilen sorular ve bakanın bu sorulara verdiği yanıtlar…

Fahrettin Koca’ya kadar Çin’den gelen koronavirüs aşısının seçim edilme sebepleri:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Soru 1: Niçin Çin aşısı?

Çin aşısı, Alman aşısı, İngiliz aşısı, Amerikan aşısı… Konuyu böyle ele alamayız. Ilk Önce ele almamız gereken husus, aşının hangi yöntemle üretildiği hususudur. Çünkü aşının yöntemi, aşının güvenilir olup olmadığını birinci dereceden etkiler.

Soru 2: Koronavirüs aşıları kaç yöntemle üretildi?

İki usul var. Birincisi: İnaktif virüs aşıları… İkincisi: mRNA yöntemiyle üretilen aşılar…

Soru 3: Hangisi daha güvenilir?

İnaktif yöntemle üretilen aşılar daha güvenilirdir. Tarihte bilinen en iyi usul budur. Bunun uzun vadeli sonuçlarını biliyoruz. Virüsün kalıtımsal aracılığıyla geliştirilen mRNA aşıları, kısa vadede iyi sonuç verdi. Ama orta ve uzun vadede nasıl bir etkisi olacağını bilmiyoruz.

Çin koronavirüs aşısı CoronaVac

Soru 4: Çin aşısının imal yöntemi nedir?

İnaktif yöntemle üretildi. Bu yöntemi kullanması nedeniyle daha artı tercih edilmesi gereken aşıdır. Üretildiği ülkeye hedefe kilitlenmek hatalı, yönteme hedefe kilitlenmek lazım. Ben diyorum ancak bu yöntem, en eski yöntemdir. Senelerdir bu yönteme dayalı olarak aşılar üretildi. Uzun vadede deneme edilmiştir. Bir alt tesiri yoktur.  

Soru 5: Madem inaktif aşı üretme yöntemi daha güvenilir, niçin dünya bu yönteme yönelmedi?

Çünkü bu usul fazla şiddet ve çok fiyatı yüksek bir usul. İnaktif aşılar, basit üretilebilir aşılar yok. Maliyeti fazla yüksektir. O nedenle öteki yöntem daha artı tercih edilen yöntem oldu.

Soru 6: mRNA aşılarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Çin’le yaptığımız uzlaşma 50 milyon… Bunun üzerini öteki yöntemle üretilen aşılarla bitirmek durumundayız. Lakin şu gerçeği de unutmayalım: Diğer aşıların uzun vadede ne tür etkiler geliştirebileceğini bilmiyoruz.

Koronavirüs aşısı

Soru 7: Çin aşısı tasdik aldı mı?

Dünyada üretilen tüm aşılar, Dünya Sağlık Örgütü’nün süreçlerinden geçmek zorunda. Çin aşısı da böylece. hemen “Evre 3” dönemini tüketen hiçbir aşı yok. Pandeminin yol açtığı acele koşul sebebiyle ara raporlarla uygunluk veriliyor. Çin aşısı, “Safha 3”e en erken başlayan aşıdır. Keza “Safha 3”ü daha geniş topluluklara uyguladılar. “Faz 3” ilgili Çin aşısının ara raporları henüz açıklanmadı. Bir hafta, on gün daha sonra açıklanmasını bekliyoruz.

Soru 8: Çin aşısı, tasdik almadan kullanılacak mı?

Tabii ki kullanılmayacak. Bütün ara onaylar küskün olsa zeka biz uluslararası akredite olan Halk Sağlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumumuzun laboratuvarlarında özenle incelemeler yapacağız. Bu incelemelerde aşının güvenlik testlerinin olumlu çıkması gerekiyor. Eğer aşı, ülkemiz standartlarına uygun bulunursa erken başvuru iznini vereceğiz. Aşı uygulaması, ancak bu aşamadan sonra olacak.

Sinovac

Soru 9: Aşı yaptırmak gerekli mu olacak?

Bu konuyu Bilim Kurulu’nda ele aldık. Vardığımız sonuç şu oldu: Yükümlülük olmasın ama vatandaşımızı ikna edelim. Hangi aşıların hangi yöntemle üretildiğini, hangi yöntemin daha iyi bir yöntem olduğunu vatandaşımıza anlatacağız. Aşının menşeine değil de yöntemine odaklanılması gerektiğini anlatacağız.

Soru 10: Daha önce söylediğiniz gibi, aşı olacak mısınız?

Aşıyla ilgili tüm onay süreçleri bittikten sonradan bir hastaneye gideceğim ve kamuoyunun huzurunda aşıyı yaptıracağım. Peşinde da o hastanede yer alan bütün afiyet çalışanlarımız aşılarını yaptıracaklar.

Comments
To Top