Haber

Fahrettin Koca, Koronavirüs Aşısının Ücretsiz Olup Olmayacağına Dair Soruyu Yanıtladı

Fahrettin Koca, Koronavirüs Aşısının Ücretsiz Olup Olmayacağına Dair Soruyu Yanıtladı

Dünya genelinde 1,3 milyondan pozitif insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüse karşısında geliştirilen aşılar konusunda olumlu haberler gelmeye başladı. ABD’de Moderna, Almanya’da ise BioNTech & Pfizer, üçüncü fazdaki aşılarının tesir oranının %90’ın üzerinde olduğunu dile getirdi.

Şu lahza ise bilhassa BioNTech & Pfizer aşısının taşıma ve depolama sorunlarıyla ilgili çözümler düşünülüyor. Bu aşının soğuk bir ortamda taşınması ve korunması gerekliliği çözülmesi gereken bir takım sorunları da gerisinde getiriyor. Peki, tüm bu sorunları atlattığımızı varsayarsak koronavirüs aşısı ücretsiz olacak mı?

Koronavirüs aşısı bedava mi olacak?

covid-19 aşı, koronavirüs aşısı

Tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de içten etkileyen ve son günlerde etkisini daha da çok göstermeye başlayan koronavirüse aleyhinde geliştirilen aşı, ücretsiz mi olacak? Merak edilen bu soruyu Özgürlük Gazetesi Başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘ya sordu.

Sağlık Durumu Bakanı Koca, bu soruyu “Risk grubundaki ortalama 5 milyon kişinin aşılanmasının ücretsiz olarak tamamlanacak” şeklinde cevapladı. Müftüoğlu, hem aşının genelde bedava olacağını düşündüğünü ama risk grubundaki şahısların öncelikli olacağını dile getirdi.

fahrettin koca aşı

Tabii burada imal kapasitesi sorunu da devreye giriyor. BioNTech & Pfizer, yıl sonuna kadar 20 milyon kişilik aşı üretebileceğini önümüzdeki sene ise 600 – 650 milyon karakter aşı üretebileceğini dile getiriyor. Müftüoğlu; ABD’nin 300 milyon, AB’nin 200 milyon, Güney Kore ve Japonya’nın 100’er milyon, İngiltere’nin ise 50 milyon doz aşı sipariş ettiğini ve dolayısıyla mRNA aşısına ulaşmanın kolay olmayacağını söylüyor.

Müftüoğlu, bir takım ülkelerde Çin’de ve Rusya’da geliştirilen aşıların kullanılabileceğini, zaten Türkiye’nin de yola Çin aşısıyla çıktığını ifade ediyor. Ülkelerin aşı politikalarını ilerleyen dönemlerde çok daha net olarak görebileceğiz gibi duruyor.

Comments
To Top