Haber

Fahrettin Koca: Çin’den Gelen Aşıları Beğenmezsek 5 Kuruş Ödeme Yapmayacağız

Fahrettin Koca: Çin’den Gelen Aşıları Beğenmezsek 5 Kuruş Ödeme Yapmayacağız

Habertürk’deri tecrübeli gazeteci Fatih Altaylı’ya konuşan Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, son günlerin en kayda değer gündem maddelerinden biri olan Çin’den gelecek koronavirüs aşısı ile ilgili manâlı açıklamalarda bulundu. Sinovac aşısı ile ilgili olarak “Beğenmezsek ödeme yapmayacağız bu aşıya” ifadelerini kullanan Bakan Koca’nın açıklamaları şu şekilde:

“Bu şekilde aşı anlaşması yapabilmiş tek ülkeyiz Siparişimizi verirken bunu anlaşmaya koyduk. Bizdeki sonuçlar yeterince etkili olmaz ise aşıları iade etme ve beş kuruş bile ödememe hakkımız var. Böyle bir anlaşmayı, herhangi bir aşı firması ile yapabilmiş diğer ülke yok.

“Böylece fazla firma ile görüşüldü en başında. Umut veren aşı çalışmalarının hepsiyle”

sinovac

Keşke bizim bu aşılar için ne uğraş verdiğimizi yurttaş bilse. Belirlenmiş olun öteki firmalar ile ilgili görüşmelerimizde geç kalmadık. Ama vermediler veya bizim istediğimiz sürede veremediler. Pek fazla firma ile görüşüldü en başında. Umut veren aşı çalışmalarının hepsiyle. Mesele süre idi. Ne süre verileceği. İki işyeri bize zaman konusunda istediğimize yakın tarihlerde aşı verebileceğini söyledi o vakit. 

Biri Sinovac(Çin), diğeri Astra Zeneca/Oxford (İngiltere) erken dönemde aşı tedarik edebilecek olanlar bunlardı. Astra Zeneca sonuçlarda sorun yaşayınca onlarla anlaşamadık. Fakat hala önümüzde o olanak var. Astra Zenaca hala aşı verebiliriz diyor ve sonuçlar olumlu çıkarsa İngilizlerin Astra Zeneca aşısını da alabiliriz. O kapı hala açık. Bir De 4 dolar fiyatı ile en ucuz aşı da o. Moderna ise sizin de bildiğiniz gibi ABD dışına satılamayacak ilk dönemde.”

“Biontech aşısı da gelecek”

astra zeneca

Altaylı’nın “Ne oldu Biontech aşısı? Niye almadık ya da alamadık” sorusu üzerine “Almadığımız dürüst data yok. Biontech aşısı da gelecek.” ifadelerini kullanan Bakan Koca, kurucuları aralarında Türk bilim insanlarının da olduğu Biontech firmasının aşısıyla ilgili olarak şu şekilde konuştu:

“Üretimi zorlama bir aşı, taşıması belirtilmiş koşullara bağlı bir aşı. Onlarla da bir yere vardık. Yıl ardına kadar 25 milyon dozu verebilecekler. Biz bunu erkene çekmeye çalışıyoruz. Yahut Biontceh aşı da gelecek. Mesele zamanlama. Biz yazdan önce istiyoruz. Yangınımız var. Bir an önce söndürmemiz lüzumlu. Ama Biontech aşısı da gelecek. Yeni yıla dek bir kısım kazanç. Nisan’a dek gerisi gelsin diye uğraşıyoruz. 

Bize Nisan’a değin en 100 milyon doz gerek bunu sağlamaya çalışıyoruz. Nisan ayında bu belayı bitirmek, gündemden yıkmak istiyoruz. Bu yüzden tem aşılarla ilgiliyiz. İstemiyoruz diye bir şey yok. Alacağız. en az 25 milyon doz alacağız. Fiyat da pahalı değil. Bizim Biontech ile anlaştığımız fiyat Çin aşısını aldığımız fiyat ile benzer.”

“Avrupa’da bu aşıyı en süratli uygulayabilecek ülkelerden şayet de birincisiyiz”

Biontech

50 milyon vatandaşa 100 milyon doz aşı yapılması noktasındaki zorluklar ile ilgili de konuşan Bakan Koca, “Merak etmeyin. Biz yaparız. 1. Kademe sağlık hizmetinde Dünya’nın en iyilerinden biriyiz. Bu yüzden çok fazla ekstra hazırlığa gerek yok. Lakin hazırlığımızı kuşkusuz yapıyoruz.” ifadelerini kullandı ve açıklamalarını şu şekilde noktaladı:

“İddia ediyorum Avrupa’da bu aşıyı en hızlı uygulayabilecek ülkelerden belki de birincisiyiz. diğer taraftan İngiltere seri uygulama kapasitesine sahip. Almanya da hazırlık yaptı. Böylece fazla ülke aşı gelse bile fazla hızlı uygulayamayacak. Bizde sorun çıkmaz. Fazla hızlı uygularız. Mesela ben ilk Sağlık personeline yapılacak olan birincil aşıların 1 gün içinde yapılıp bitirilmesini istiyorum fakat yapacak durumdayız”

Comments
To Top